Tivoli - dawna siedziba rzymskich cesarzy
Wtulone w zbocze wzgórza, z pięknym widokiem na pobliskie równiny, Tivoli było niegdyś siedzibą rzymskich cesarzy i renesansowych arystokratów. Sławne wille, ogrody i fontanny, zarówno naturalne, jak i kunsztownie zaaranżowane, są atrakcyjnym celem jednodniowej wycieczki
Wtulone w zbocze wzgórza, z pięknym widokiem na pobliskie równiny, Tivoli było niegdyś siedzibą rzymskich cesarzy i renesansowych arystokratów. Sławne wille, ogrody i fontanny, zarówno naturalne, jak i kunsztownie zaaranżowane, są atrakcyjnym celem jednodniowej wycieczki.
Tivoli leży u podnóża Wzgórz Tyburtyńskich, otoczony skałami wulkanicznymi, bogatymi w związki siarki, gdzie wody termalne przyczyniają się do powstawania trawertynu. Założone w 1215 r. p.n.e. przez Sabinów i Latynów klasyczne miasto Tibur (obecnie Tivoli) było ważną przedrzymską osadą. Znaczenie miasta rosło w miarę rozwoju cesarstwa, głównie z racji strategicznego położenia przy szlaku z Rzymu do Apeninów, które stanowiły miejsce zamieszkiwania wrogich sąsiadów - Wolsków. Tivoli zostało w 90 r.p.n.e. przyłączone do cesarstwa, a jego mieszkańcy uzyskali rzymskie obywatelstwo. Szybko stało się popularnym terenem wypoczynkowym za sprawą rzymskich konsulów, którzy tłumnie odwiedzali źródła wód termalnych i budowali w ich sąsiedztwie wspaniałe wille z tufu i trawertynu. Za panowania cesarza Hadriana (117-138), którego willa jest obecnie największą atrakcją miasta, Tivoli przeżyło okres największego
rozkwitu.
Źródło: Przewodnik "RZYM Step by Step", wydawnictwo Berlitz /wg/udm
Atrakcje Tivoli - Fontanna dell'Ovato
W 1461 r. renesansowa skłonność do upiększania miejskich przestrzeni skłoniła papieża Piusa II do zlecenia budowy w Tivoli masywnej fortecy Rocca Pia. Niespełna sto lat później, kardynał Ippolito d’Este zamówił wzniesienie Villa d’Este, barokowego budynku, który miał zdumiewać gości przepychem i niezliczonymi kunsztownymi fontannami. W 1826 r. w parku w skalistym wąwozie na stromym zboczu, papież Grzegorz XVI zbudował Villa Gregoriana. Z galerii, tarasów i punktów widokowych zwiedzający podziwiają pobliską Grande Cascata (Wielką Kaskadę), zasilaną wodami rzeki Aniene oraz położone w pobliżu groty.
Atrakcje Tivoli - Villa d'Este
Krętymi średniowiecznymi uliczkami wracamy na Piazza Garibaldi i kierujemy się na północ Via Boselli, którą dochodzimy do Villa d’Este. Otaczające willę ogrody zostały zaprojektowane w typowo włoskim stylu, na czterech wiszących tarasach. Schodzimy w dół na drugi z kolei poziom, by zobaczyć Grotę Diany i Fontana del Bicchierone (fontanna Wielkiego Dzbana). Schodami po lewej stronie można dotrzeć do wyszukanej Fontana della Rometta, miniaturowego przedstawienia charakterystycznych rzymskich obiektów, i stąd za kaskadą Nymphaeum (Korytarza Nimf) do Viale delle Cento Fontane (aleja Stu Fontann), oraz imponującej Fontana dell’Ovato (fontanny Owalnej), ozdobionej wizerunkami nimf.
Godziny otwarcia: wt.-nd. od 8:30 do 1 godzi. przed zachodem słońca, w poniedziałki nieczynne
Atrakcje Tivoli - Aleja Stu Fontann
Niewątpliwie największym i najsłynniejszym symbolem Villi dEste** jest **Viale delle Cento Fontane** (Aleja Stu Fontann). Jest to ciąg płaskorzeźb ze scenami z **Metamorfoz Owidiusza**. Ogród przepełniony jest architektonicznymi elementami przedstawiającymi mitologiczne sceny oraz herosów, wśród których szczególne miejsce zajmuje **Herkules**. W czasie tworzenia ogrodów był on uważany przez ówczesnych za symbol władzy, a poza tym imię kardynała d
Este - **Hipolito, tłumaczone było właśnie jako nazwą słynnego herosa mitologii rzymskiej.
Atrakcje Tivoli - Villa Adriana
Z Piazza Garibaldi w Tivoli autobusem nr 4 można dojechać do Villa Adriana (Willa Hadriana), największej willi cesarskiej i najwspanialszej rezydencji z czasów imperium rzymskiego. Wpisany w 1999 r. na listę UNESCO kompleks powstał według projektu samego Hadriana. Rozległy park z gajami oliwnymi i cyprysami kryje kilka budowli zainspirowanych podróżami cesarza do Grecji i Egiptu. Niedaleko Willi Adriana znajduje się Teatro Marittimo, uważane za jego pierwszą rezydencję. Okrągły portyk wsparty na jońskich kolumnach stoi nad kanałem, pośrodku którego znajduje się niewielka wysepka. Za czasów Hadriana jedynym sposobem dostania się na nią był drewniany most, który można było zdemontować.
Godziny otwarcia: codz. od 9.00 do 1 godz. przed zachodem słońca
Atrakcje Tivoli - Ogrody Villa Gregoriana
W pobliżu świątyni Westy w Tivoli znajduje się wejście do Parcodi Villa Gregoriana. Ogrody powstały na zamówienie papieża Grzegorza XVI w 1826 r. po wylewie rzeki Aniene. Chcąc zapobiec przyszłym powodziom, władze papieskie zmieniły bieg rzeki, czego rezultatem było powstanie wspaniałej 120-metrowej kaskady wśród wzgórz. Po dawnym korycie rzeki pozostały groty, które wspólnie z kaskadą tworzą malownicze tło dla świątyni Westy.
Godziny otwarcia: IV-X od 10:00 do 18:30; III i XI od 10:00 do 14:30; XII-II tylko po uzgodnieniu
Źródło: Przewodnik "RZYM Step by Step", wydawnictwo Berlitz /wg/udm