Rzym w 3 dni - co warto zobaczyć?
Zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami Wiecznego Miasta w trzy dni może okazać się bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Przedstawiona poniżej propozycja zwiedzania obejmuje najważniejsze miejsca w Rzymie, które zobaczyć trzeba na pewno.
Zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami Wiecznego Miasta w trzy dni może okazać się bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Przedstawiona poniżej propozycja zwiedzania obejmuje najważniejsze miejsca w Rzymie, które na pewno trzeba zobaczyć.
W pierwszym dniu pobytu w Rzymie warto odwiedzić ścisłe centrum miasta. Zwiedzanie można rozpocząć od Placu Weneckiego, na który łatwo dostać się środkami komunikacji miejskiej ze stacji Termini. Tutaj chwilę poświęcić trzeba na zapoznanie się z Ołtarzem Ojczyzny oraz z Pałacem Weneckim. Z placu można udać się na pobliskie wzgórze Kapitol i plac Campidoglio. Z tego miejsca roztacza się przepiękny widok na antyczne Forum Romanum. Schodząc z Kapitolu i podążając ulicą dei Fori Imperiali, dociera się do Koloseum. Tuż obok znajduje się słynny Łuk Konstantyna.
Bezdroża/ if/pw
( http://bezdroza.pl/ )
Rzym - dzień 1. od Placu Weneckiego do Fontanny di Trevi
Koniecznie należy pospacerować jedną z najważniejszych ulic w Rzymie - Via del Corso. Podążając nią, warto odbić nieco w bok i zobaczyć jedno z najbardziej fascynujących dzieł architektury, czyli Panteon. Później, wracając na Via del Corso, można łatwo dotrzeć nią na Plac Hiszpański z najsłynniejszymi schodami na świecie. Stąd są już tylko dwa kroki na plac del Popolo, gdzie znajdowała się główna brama do miasta. Na placu można wsiąść do metra (linia A) i udać się bezpośrednio na Plac Barberini, gdzie podziwiać można piękną Fontannę Trytona autorstwa Berniniego. Stąd, podążając Via del Tritone, a później skręcając w lewo, w kilka minut dociera się do monumentalnej Fontanny di Trevi, która szczególne wrażenie robi wieczorem, gdy jest pięknie oświetlona.
Rzym - dzień 2. od Bazyliki św. Piotra do Pałacu Laterańskiego
Drugi dzień pobytu w Rzymie warto poświęcić na zwiedzenie Watykanu - przede wszystkim Bazyliki św. Piotra wraz z otaczającym ją placem oraz Muzeum Watykańskiego. Dotrzeć tu można metrem (linia A ze stacji Termini). Punktem obowiązkowym jest zejście do Grot Watykańskich, w których obok wielu papieży pochowany jest Jan Paweł II. W słoneczny, bezchmurny dzień, warto wejść na kopułę bazyliki, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Będąc w Watykanie, warto udać się do położonego w pobliżu Zamku św. Anioła i przespacerować się niezwykłym Mostem św. Anioła, strzeżonym przez posągi aniołów. Z Watykanu (znów linią metra A) można udać się na Lateran, gdzie znajduje się kościół katedralny Rzymu - Bazylika św. Jana. Zwiedziwszy wnętrze kościoła, zobaczyć warto jeszcze *Pałac Laterański *oraz pobliskie baptysterium.
Rzym - dzień 3. od Bazyliki św. Pawła za Murami do Gallerii Borghese
Rano trzeciego dnia, można pojechać do oddalonej nieco od centrum Bazyliki św. Pawła za Murami (linia B metra ze stacji Termini). Jest to z pewnością jeden z najpiękniejszych kościołów w Rzymie. Znajdują się tu wizerunki wszystkich papieży począwszy od św. Piotra, skończywszy na Benedykcie XVI. Na szczególną uwagę zasługuje też oryginalny krużganek kościoła. Po południu warto udać się do jednego z najsłynniejszych parków w Rzymie, czyli do Villi Borghese. Po krótkim spacerze zwiedzić trzeba muzeum Galleria Borghese, które mieści cenne dzieła sztuki (konieczna jest uprzednia telefoniczna rezerwacja biletu).
Tydzień w Rzymie - co zobaczyć?
Będąc tydzień w okolicach Rzymu warto:
- trzy dni przeznaczyć na zwiedzanie Rzymu;
- odwiedzić okoliczne Castelli Romani, a zwłaszcza Castel Gandolfo - letnią siedzibę papieską,
- Nemi - miasto poziomek i bogini Diany, Marino - z którego fontanny leje się jesienią wino oraz Genzano;
- zwiedzić wpisane na listę UNESCO wille w Tivoli;
- zobaczyć etruskie nekropolie w Sutri *i *Viterbo;
- spędzić chociaż kilka godzin w Tarquinii;
- pojechać do tajemniczego miasta L'Aquilla położonego u stóp Gran Sasso.
Bezdroża/ if/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/wlochy-poludniowe-srodziemnomorskie-dolce-vita-wydanie-1-praca-zbiorowa,bkwpd1.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl