Trwa ładowanie...
12-03-2012 16:46

Toruń

Prawa miejskie Toruń uzyskał w roku 1233 z rąk wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza. Siedzibą Krzyżaków w Toruniu był zamek powstały w połowie XIII wieku na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły.

ToruńŹródło: Hachette Polska
d3j19j1
d3j19j1

Prawa miejskie Toruń uzyskał w roku 1233 z rąk wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza. Siedzibą Krzyżaków w Toruniu był zamek powstały w połowie XIII wieku na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły.

Centralne miejsce zabudowania zajmowała olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. W 1454 roku zamek komturów krzyżackich został zniszczony przez mieszczan. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi oraz jego następcom.

W latach 1807–1815 Toruń należał do Księstwa Warszawskiego, będąc nawet przez krótki czas siedzibą jego władz. W XIX wieku pod pruskimi rządami rozbudowano fortyfikacje. Twierdza – jedna z największych i najnowocześniejszych w Europie (15 fortów i ponad 100 obiektów militarnych) – dała impuls do rozwoju gospodarczego i licznych miejskich inwestycji. Dziś miasto słynie przede wszystkim z zabytków gotyckiej Starówki (ratusz i kościoły) oraz pierników, których wyrób poświadczony jest od XIV wieku, a w 1751 roku przybrał formę nowoczesnej produkcji manufakturowej.

Urząd Miasta Torunia
Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń
(56) 611 87 77
(56) 622 16 70
*um.torun.pl *

d3j19j1

Festiwal Nauki i Sztuki

Impreza odbywająca się w końcu kwietnia pod patronatem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Urzędu Miasta Torunia i Towarzystwa Naukowego w Toruniu ma na celu popularyzację obu tytułowych dziedzin, „prezentację ich związków i sfer wzajemnego przenikania się”. Festiwal jest organizowany od 2001 roku i cieszy się ogromną popularnością. Uczestnicy mają do wyboru ponad 100 propozycji z zakresu rozmaitych dyscyplin naukowych i gałęzi sztuki.

Wśród nich bez trudu odnajdziemy tematykę historyczną, prezentowaną także w formie inscenizacji historycznych. I tak np. w ramach VII Festiwalu (2007) można było obejrzeć ostatni zwycięski szturm wojsk Władysława Jagiełły w trakcie 3-tygodniowego oblężenia miasta po bitwie pod Grunwaldem (7 sierpnia 1410 roku). Rok wcześniej odtworzono natomiast przemarsz wojsk napoleońskich w związku z 200-leciem wkroczenia Francuzów do Torunia. W kolejnych festiwalach z pewnością nie zabraknie tego typu efektownych i docenianych przez publiczność atrakcji.

*Biuro Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki *
ul. Gagarina 11 (budynek Rektoratu), pokój 609, VI p.
(56) 611 49 32
festiwal@umk.pl

*Bractwo rycerskie *
vladek@bractworycerskie.com.pl
namioty@bractworycerskie.com.pl

d3j19j1

Okolica

Chełmża – dawna katedra biskupstwa chełmińskiego – wielki gotycki kościół św. Trójcy z XIII wieku z grobami krzyżackich mistrzów krajowych i wielkiego mistrza Zygfryda von Feuchtwangena, który przeniósł siedzibę zakonną z Wenecji do Malborka (1309).

Piwnice – obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, największy teleskop optyczny w Polsce i jeden z największych radioteleskopów w Europie.

Raciążek – ruiny zamku przekształconego na rezydencję pałacową w połowie XVIII wieku.

Zamek Dybowski – na lewym brzegu Wisły ruiny zamku z XV wieku, zrujnowanego podczas potopu szwedzkiego.

Złotoria – fragmenty murów obwodowych i przedzamcza królewskiego zamku z czasów Kazimierza Wielkiego; drewniane zabudowania z XVIII i XIX wieku o konstrukcji wieńcowej.

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski

d3j19j1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j19j1