Trwa ładowanie...
dveea4x

Tower of London

Największe atrakcje
Tower of London
Kraj
iStock
Źródło: iStock

Tower of London to budowla legendarna – jeden z najstarszych symboli brytyjskiej monarchii, który na stałe zapisał się w historii jako więzienie bez drogi ucieczki. Dziś pełni funkcję muzeum i należy do głównych atrakcji turystycznych Londynu.

Tower of London – historia

Oficjalna nazwa Tower of London w tłumaczeniu na język polski brzmi: Pałac Królewski Jej Królewskiej Mości i Forteca Tower of London. Budowla została wzniesiona już w początkach XI wieku dla Wilhelma Zdobywcy. Położona jest w centrum Londynu, na północnym brzegu Tamizy. Przez ponad 800 lat pełniła rolę więzienia, choć nie zawsze była to jej główna funkcja.

Tower of London od początku swego istnienia stanowiła niezwykle ważny obiekt strategiczny w Anglii, dlatego wrogie wojska wielokrotnie oblegały ją podczas najazdów. W ciągu swojej długiej historii służyła jako skarbiec królewski, miejsce do przechowywania klejnotów koronnych, menażeria, siedziba Royal Mint (rządowej mennicy). Centralna część warowni to White Tower (Biała Wieża).

Twierdza London Tower zapisała się w świadomości zbiorowej jako miejsce tortur i śmierci. W XVI i XVII wieku przetrzymywano tam wielu więźniów politycznych, wśród których była przyszła królowa Elżbieta I. W murach Tower of London i na pobliskim wzgórzu nierzadko odbywały się egzekucje. Ostanich więźniów oskarżonych o szpiegostwo stracono tam po II wojnie światowej.

Opiekę nad obiektem sprawuje organizacja Historic Royal Palaces. Został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest przede wszystkim budynkiem muzealnym, ale znajduje się tutaj także siedziba Królewskiego Pułku Fizylierów. Tower of London odwiedza około 3 milionów turystów rocznie.

Tower of London – ciekawostki

Na temat Tower of London krąży wiele legend, które spopularyzowane zostały przez pisarzy epoki wiktoriańskiej. Według wierzeń kruki zamieszkujące twierdzę nie tylko tworzą ponury wizerunek tego miejsca, ale są również gwarantem trwałości imperium brytyjskiego. Mają więc zapewnioną specjalną opiekę. Zajmuje się nimi Ravenmaster – jeden członków straży Yeomen Warders, która została powołana w 1485 roku, by chronić twierdzę.

Specjalna brytyjska gwardia, składająca się z 35 strażników i dowódców, rekrutowana jest spośrod zawodowych żołnierzy, którzy służyli co najmniej 22 lata. Strażnicy Tower of London w charakterystycznych czarno-czerwonych strojach nadal pilnują porządku (głównie wśród zwiedzających) oraz dbają o przechowywane w tutaj insygnia królewskie.

Tower of London
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

funt brytyjski (GBP)

Godziny otwarcia

– od wtorku do soboty: 09:00–17:30,
– poniedziałki i niedziele: 10:00–17:30.
____________________________
Ostatnie wejścia o godz. 17:00.

Ceny biletów

Online:
– dorośli w wieku od 18 do 64 lat: 24,70 GBP,
– dorośli w wieku powyżej 65 lat, studenci, osoby niepełnosprawne: 19,30 GBP,
– dzieci w wieku od 5 do 15 lat: 11,70 GBP.
____________________________
Audioprzewodnik: 4 GBP.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dveea4x
dveea4x
dveea4x
dveea4x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj