Trwa ładowanie...

TPN wprowadza ograniczenie poruszania się po Tatrach nocą

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały się na wcześniejsze niż zazwyczaj wprowadzenie okresu obowiązywania zakazu poruszania się po zmroku. Będzie on obowiązywał od 1 marca (a nie, jak dotychczas, 1 kwietnia) do 30 listopada br.

TPN wprowadza ograniczenie poruszania się po Tatrach nocąŹródło: Shutterstock.com, fot: Mike Pellini
d6k67xp
d6k67xp

- W ostatnim czasie zauważyliśmy, że coraz więcej turystów pieszych wędruje po Tatrach nocą i coraz więcej skiturowców chodzi po zmroku po nartostradach i trasach narciarskich. Nie jest to obojętne dla tatrzańskiej przyrody. Z tego powodu zdecydowaliśmy się wydłużyć okres ograniczenia poruszania się po parku od zmierzchu do świtu. Zakaz będzie obowiązywał od 1 marca do 30 listopada - poinformował Tatrzański Park Narodowy. - Pojawianie się nocą ludzi na trasach narciarskich i nartostradach jest również niebezpieczne z uwagi na pracujące ratraki, szczególnie kiedy panuje ograniczona widzialność. Stwarza to realne zagrożenie zderzenia narciarza z pracująca maszyną czy rozpiętą liną wyciągarki.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dlaczego nie można chodzić po szlakach nocą?

Obostrzenia parku są związanie także z komfortem życia jego mieszkańców. Chodzi zarówno o "nocne" gatunki, jak sowy czy nietoperze, ale również o te, które w nocy odpoczywają po pracowtym dniu. Gryzonie, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie - dla tych zwierząt oraz części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności. - W tej sytuacji szczególnie ważnym zadaniem TPN jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu - informują przedstawiciele parku.

W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96 proc. powierzchni parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Do TPN wchodzi ok. 3 mln turystów rocznie i biorąc pod uwagę tę ogromną liczbę można śmiało uznać, że sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Wydłużenie czasu ograniczonego poruszania się nocą ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania, a dziennego odpoczynku. Mowa tu np. o wilkach, niedźwiedziach, rysiach czy lisach, które w nocy chętnie wędrują szlakami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Unikaj spotkania z niedźwiedziem

Co ważne, zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. O tej porze zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, a zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. - Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata, do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą - informuje TPN.
Źródło: TPN/WP

d6k67xp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6k67xp