Trwa ładowanie...
d2w1wa3

Turyści dopięli swego. Sandomierz wycofał się z opłaty klimatycznej

Opłata klimatyczna w Sandomierzu od początku budziła kontrowersje. W końcu decyzją rady miasta zdecydowano o wycofaniu się z pobierania opłaty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W ubiegłym roku z tytułu tej opłaty do budżetu trafiło 75 tys. zł
W ubiegłym roku z tytułu tej opłaty do budżetu trafiło 75 tys. zł (Shutterstock.com)
d2w1wa3

Opłata klimatyczna w Sandomierzu wynosiła 2 zł za dobę od turysty i była pobierana od 2017 r. Doliczano ją do rachunków hotelowych.

- Jakość powietrza w Sandomierzu przez większą część roku jest dobra, jednak zdarzają się dni, podobnie jak w innych częściach kraju, kiedy normy zanieczyszczenia są przekraczane. Zdaniem władz miasta opłata nie służy promocji Sandomierza - powiedział PAP rzecznik burmistrza miasta Michał Mendak.

Przypomnijmy, że niedawno do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła skarga Beniamina Łuczyńskiego, który zarzucił miastu, że pobiera opłatę klimatyczną bezprawnie. - Kwestia smogu w sezonie grzewczym, szczególnie w miastach turystycznych, które pobierają opłaty klimatyczne od przyjezdnych i w których spodziewamy się dobrej jakości powietrza w czasie wypoczynku jest niestety bagatelizowana – mówił w rozmowie z WP Beniamin Łuczyński, członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Opłaty zostały powołane dawno temu i to nie bez powodu. Pojawiało się wówczas mnóstwo deklaracji, które nie są w pełni realizowane. Dlatego trzeba ten temat odświeżyć i sprawić, żeby znów pojawił się w przestrzeni publicznej.

d2w1wa3

Zdanie Łuczyńskiego podzielało wielu, dlatego propozycja trafiła w końcu do rady miasta. - Burmistrz, jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, wówczas jako radny, miał wątpliwości co do zasadności takiej opłaty. Od kilku miesięcy trwały przygotowania aby ją wycofać - powiedział Mendak.

Jak podaje PAP, nie wszyscy radni byli zgodni. W opinii radnego Andrzeja Bolewskiego miasto zmaga się ze złym stanem powietrza, ale to problem, który dotyczy całego województwa, a nie tylko Sandomierza.

W ubiegłym roku z tytułu opłaty klimatycznej do budżetu miasta wpłynęło 75 tys. zł. Ostatecznie za wycofaniem się z opłaty zagłosowało dziewięciu radnych, a dwóch było przeciwnych.

d2w1wa3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wały przeciwpowodziowe w Sandomierzu.

d2w1wa3

Podziel się opinią

Share

d2w1wa3

d2w1wa3