Turystyka przyszłości - podróż na odcisk kciuka
Czy już za kilka lat będą możliwe podróże bez paszportów, pociągi zastąpią samoloty, a windą dostaniemy się na orbitę? Sprawdź, co o tym sądzą specjaliści.
Czy już za kilka lat będą możliwe podróże bez paszportów, pociągi zastąpią samoloty, a windą dostaniemy się na orbitę? Sprawdź, co o tym sądzą specjaliści.
Kiedy ojciec motoryzacji, Karl Friedrich Benz patrzył na dopiero co złożony pierwszy egzemplarz samochodu, w jego najśmielszych marzeniach nie było zapewne obrazów aut jeżdżących obecnie po naszych drogach. Podobnie dzisiaj wiele prognoz dotyczących podróży przyszłości jest wyśmiewanych lub po prostu ignorowanych.
Chcemy się jednak zatrzymać przy kilku pomysłach. CNN Go wyliczyło prawdopodobieństwa realizacji niektórych, wydawałoby się nierealnych pomysłów. W tym celu poproszono pekińskiego obserwatora nowinek technicznych Davida Fenga o opinię na ich temat. Wykorzystano również wiedzę Rogera Thomasa z CAP Strategic Research, specjalisty w dziedzinie awiacji i lotnisk. Poznajcie wyniki przeprowadzonej analizy.
Pociągi technologii maglev zastąpią podróże lotnicze
Prawdopodobieństwo: 99 procent
Kolej magnetyczna (maglev to skrót od magnetic levitation, czyli lewitacji magnetycznej) to bardzo szybkie pojazdy, które eliminują tarcie, aby osiągnąć prędkość do 580 km/h. Przewiduje się, że mogą one przejąć pałeczkę pierwszeństwa od transportu lotniczego. Czyż nie byłoby wygodniej dojechać z Gdańska do Krakowa w nieco ponad godzinę, niż spędzać w sumie 3 godziny na lotnisku i w samolocie? Już teraz szybkie pociągi przejęły większość ruchu na takich trasach jak Londyn-Paryż, Mediolan-Rzym czy Paryż-Lyon. Nie jest to więc pytanie czy, tylko kiedy taka forma transportu stanie się najpopularniejszym wyborem podróżnych.
Paszporty staną się przeżytkiem
Prawdopodobieństwo: 80 procent
Według niektórych ekspertów, zwrot „Czy mogę prosić Pani/Pana paszport?” odejdzie do lamusa. Wykorzystanie chipów i systemu przechowywania danych biometrycznych może stać się sposobem na zupełne wyeliminowanie dokumentów podróży. Już teraz w wybranych punktach odprawy na całym świecie umożliwia się korzystanie z dokumentów elektronicznych, umożliwiających kontrolę wyglądającą jak zakup gazety z wykorzystaniem PayPassa. Rozwiązania takie stosują m.in. służby na lotniskach w USA, londyńskim Heathrow czy Changi w Singapurze. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązania nie obejmą raczej wszystkich ludzi na świecie, chociażby ze względu na bariery ekonomiczne.
Kosmos stanie się jednym z wakacyjnych kierunków
Prawdopodobieństwo: 70 procent
Dla bogaczy podróże w kosmos są już dostępne. Pierwszym kosmicznym turystą był Dennis Tito, który po wpłaceniu 20 mln dolarów i odbyciu szkolenia odbył lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w 2001 roku. Od przyszłego roku planowane są loty na orbitę przez takie firmy jak Virgin Galactic, XCOR Aerospace i Space Adventures. Zapisy są już możliwe, wystarczy wpłacić, bagatela 200 tys. dolarów. Zgodnie z informacjami z akredytowanej agencji podróży kosmicznych Miramar Travel już 500 śmiałków wykupiło bilet na pokład statku kosmicznego Virgin Galactic.
Czekają nas podróże bezzałogowymi samolotami
Prawdopodobieństwo: 60 procent
Prawdopodobnie słyszeliście o pociągach obsługiwanych jedynie przez komputer, ale żeby działały tak samoloty? Choć brzmi to nieprawdopodobnie, według naukowców z Australii już za 50 lat stanie się faktem. Twierdzą oni, że w tym czasie technologia w zakresie sztucznej inteligencji rozpowszechni się na tyle, aby zastępować człowieka nawet w tak trudnych czynnościach jak pilotowanie samolotu.
W kosmosie powstanie hotel
Prawdopodobieństwo: 50 procent
Skoro będzie możliwość podróżowanie w kosmos, to przydałoby się tam również miejsce do spania. Pomyśleli o tym inżynierowie z rosyjskiego Orbital Technologies. Chcą wybudować obiekt noclegowy, hotel lub komercyjną stację kosmiczną dla wszystkich bogaczy, którzy będą chcieli trwonić fortunę na pobyt poza atmosferą Ziemi. Umieszczenie konstrukcji na orbicie okołoziemskiej planowane jest na rok 2016. Będzie ona w stanie pomieścić jednorazowo do siedmiu osób i niestety nie będzie wyposażona w prysznice. Nie jest to co prawda standard Hiltona, ale nie można mieć wszystkiego.
Samoloty będą miały przezroczysty kadłub
Prawdopodobieństwo: 40 procent
Choć pomysł ten może wydawać się dziwny, zbyteczny i trochę przerażający, Airbus zaprezentował projekt samolotu – akwarium, który ma stać się flagową maszyną w roku 2050. W tej maszynie przyszłości zaplanowano szklaną górną część kadłuba, a także dopasowujące się do pasażera siedzenia i zestaw gier komputerowych w 3D. Jednak ekspert Roger Thomas nie wróży temu przedsięwzięciu sukcesu ze względu na trudności konstrukcyjne.
Windą w kosmos
Prawdopodobieństwo: 30 procent
Jeśli uważacie, że minutowa podróż windą z szefem to nieprzyjemne doświadczenie, to co powiecie na tygodniową wyprawę na wysokość 36 tys. kilometrów? Japońska firma Obayashi Corporation zapowiedziała realizację projektu windy w kosmos na rok 2050. Będzie nią mogło jednocześnie jechać 30 osób, przemieszczając się z prędkością 200 km/h. Myślicie, że to możliwe?
ud/if/at/pw
Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl