Zamek Krzyżacki w Malborku
Główną atrakcją Malborka, leżącego na skraju Żuław Wiślanych, jest wznoszący się na brzegu Nogatu potężny zamek z czerwonej cegły - największa tego typu gotycka budowla w Europie. Jej początki sięgają 2. połowy XIII w. - wtedy rozpoczęto budowę zamku zwanego przez krzyżaków Marienburgiem (grodem Marii) - w latach 80. XIII w. powstała najstarsza część, tzw. Zamek Wysoki.
W 1309 r. Malbork został stolicą państwa krzyżackiego i tu właśnie przeniesiono z Wenecji siedzibę wielkiego mistrza zakonu. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje dom wielkiego mistrza, pełen finezyjnych ozdób nie tylko od strony elewacji, ale także we wnętrzach. Tu znajduje się sala uważana za najpiękniejsze wnętrze malborskiego zamku - refektarz letni, którego wspaniałe żebrowe sklepienie wspiera się na jednym tylko filarze.
Ciekawostką jest też przylegająca do północno-zachodniego narożnika Zamku Wysokiego wieża, tzw. gdanisko, w której mieściły się zamkowe latryny. W 1997 r., doceniając wartość malborskiego zamku, wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.