Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Wakacje 2020. Serwis kąpieliskowy, czyli gdzie można się bezpiecznie kąpać w Polsce?

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny serwis kąpieliskowy z aktualnymi informacjami o datach otwarcia oraz stanie wody zatwierdzonych kąpielisk w Polsce. Na stronie można także znaleźć interaktywną mapę, która pomoże w zlokalizowaniu kąpielisk w całym kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na stronie znajdziemy informacje o wszystkich kąpieliskach w kraju
Na stronie znajdziemy informacje o wszystkich kąpieliskach w kraju (Getty Images, NurPhoto)

Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca. Dlatego coraz więcej osób szuka miejsc w kraju, gdzie możliwy jest wypoczynek nad wodą. Z pomocą przychodzi Główny Inspektorat Sanitarny, który uruchomił serwis kąpieliskowy.

Na stronie internetowej www.sk.gis.gov.pl znaleźć można listę kąpielisk, interaktywną mapę oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące wypoczynku w tego typu miejscach. Trzeba przyznać, że ta strona może być bardzo przydatna w te wakacje, bo większość Polaków planuje przecież urlop w kraju.

Mapa kąpielisk w Polsce

Jak dowiadujemy się z serwisu, w sezonie kąpielowym 2020 uchwałami rad gmin zostały wyznaczone 614 kąpieliska, ale na razie można skorzystać z kilkunastu.

Konkretne kąpielisko można znaleźć poprzez wyszukiwarkę, ale znacznie łatwiej zrobić to dzięki interaktywnej mapie. Wystarczy kliknąć na znacznik, a wówczas wyświetlą się informacje z danymi dotyczącymi m.in.: adresu kąpieliska, jakości wody, infrastruktury oraz jego klasyfikacji.

Mapa kąpielisk sk.gis.gov.pl
Mapa kąpielisk (sk.gis.gov.pl)

Kąpieliska umieszczone na mapie są oznaczane konkretnymi kolorami. Zielone punkty to miejsca, w których woda nadaje się do kąpieli - tych obecnie jest kilkanaście. Ocen stanu wody dokonano tam pod koniec maja tego roku.

Szare punkty to kąpieliska, które nie zostały jeszcze udostępnione, ale w ich opisie można znaleźć informacje na temat daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego.

Slot

Na razie na mapie nie ma koloru czerwonego, ale jeśli się pojawi, to będzie to oznaczać, że w tym miejscu woda nie nadaje się do kąpieli.

Kąpieliska w Polsce - informacje i zalecenia

Na stronie znajdują się także zalecenia GIS, raporty, badania i komunikaty. Można także przeczytać, czym są sinice - jedna z najpowszechniejszych przyczyn zanieczyszczenia wody, która skutkuje zakazem kąpieli. "Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, zakwit jest niebezpieczny czy też nie" - czytamy w obszernej informacji na temat tych bakterii.

Slot

Źródło: gis.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Limity osób na plażach? "Nie wyobrażam sobie tego"

Podziel się opinią

Share
Slot