Wakacje 2020. Turyści są zmęczeni obostrzeniami. Wolą zrezygnować z urlopu
Turyści, wyjeżdżając na urlop, chcą nie tylko odpocząć od codziennych obowiązków, ale również od koronawirusa. Dlatego jeśli mają jechać do miejsca, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczek, a po powrocie do domu trzeba odbyć kwarantannę, to wolą odwołać wyjazd.
Jak obostrzenia wpływają na preferencje wyjazdowe turystów? Sprawdziła to międzynarodowa firma YouGov, działająca w branży badań rynku, sondaży i analizy danych. Pytania zadano ponad 10 tys. osobom z wybranych krajów Europy. Jaki wniosek z nich wypływa? Że urlopowicze wolą zrezygnować z wczasów, jeśli miałoby się to wiązać z robieniem testów, noszeniem maseczek czy kwarantanną po powrocie do domu.
Część krajów zaostrza obostrzenia
Sęk w tym, że z powodu wzrostu liczby osób zarażonych koronawirusem, część państw postanowiła ponownie zaostrzyć restrykcje, mające spowolnić rozwój epidemii, a wiele wskazuje na to, że we jesienią zakazy i nakazy wrócą w kilkunastu krajach Europy. Jako przykład można podać Francję, która pod koniec lipca wprowadziła obowiązek poddania się testowi na COVID-19 dla osób przyjeżdżających z 12 krajów wysokiego ryzyka. Natomiast Brytyjczycy wracający z urlopu z Hiszpanii i Portugalii muszą przejść 2-tygodniową kwarantannę.
Ponad 80 proc. Duńczyków, Szwedów i Niemców, 70 proc. Brytyjczyków i 65 proc. Francuzów przyznało, że taki nakaz skutecznie ich zniechęca do podróży. Po 5 miesiącach, odkąd ogłoszono na świecie pandemię koronawirusa, nie chcą ponownie dać się zamknąć w domach.
Nie tylko kwarantanna, ale również noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych skutecznie odstrasza turystów. Ta regulacja zniechęca do wyjazdów 65 proc. Szwedów i Duńczyków, 50 proc. Niemców i ponad 40 proc. Brytyjczyków. W przypadku używania maseczki na zewnątrz – ponad połowa uczestników badania przyznała, że to też czynnik, który też odstraszyłby ich przed podróżą.
U naszych zachodnich sąsiadów, gdzie obowiązek testów wprowadzono dla przyjezdnych ze 130 krajów, blisko 70 proc. osób zrezygnowałaby z wakacji zarówno wobec obowiązku przejścia testu, jak i noszenia masek na zewnątrz. Zbliżony wynik zanotowano w Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Źródło: Reuters, RMF24
All inclusive po polsku. Tak branża radzi sobie z kryzysem