Trwa ładowanie...
d2o6z6g

Wakacje 2020. W Gdańsku została otwarta kładka na Wyspę Spichrzów

W sobotę, 1 sierpnia, otwarto długo oczekiwaną obrotową kładkę dla pieszych, łączącą Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów. Koszt budowy wyniósł ok. 10 mln zł. Oto jak prezentuje się nowa inwestycja, która ma ułatwić mieszkańcom i turystom przemieszczanie się po reprezentacyjnej części Gdańska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa kładka w Gdańsku
Nowa kładka w Gdańsku (gdansk.pl, Fot: Grzegorz Mehring)
d2o6z6g

Od soboty można korzystać z nowego gdańskiego mostu, który dzień wcześniej, 31 lipca, został odebrany przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy udziale Kapitanatu Portu Gdańsk.

Jak informuje Gdańsk na swojej stronie internetowej, obrotowa kładka, łącząca Długie Pobrzeże na wysokości ul. Św. Ducha z Wyspą Spichrzów, ma 57 m długości i 4,5 m szerokości. Fundament przeprawy opiera się na fundamencie wylanym w korycie Motławy. Waży co najmniej 100 ton i przypomina wynurzającą się na powierzchnię łódź podwodną. To właśnie na niej obraca się pomost. Wynurzający się element pełni przede wszystkim funkcję ochronną na wypadek uderzenia przepływającego statku.

Nowa kładka w Gdańsku – element wielkiej inwestycji

d2o6z6g

Kładka - inaczej niż przeprawa na Ołowiankę, która jest otwierana i zamykana według stałego harmonogramu - jest obracana na każde żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego. Sygnał jest wysłany do pracownika obsługi, który otwiera most za pomocą pilota.

Most łączący Główne Miasto z Wyspą Spichrzów kosztował 10 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez spółkę Granaria Development Gdańsk, która zabudowuje północny cypel gdańskiej wyspy.

d2o6z6g

Gdansk.pl informuje, że zawiązane partnerstwo zakłada także budowę opisanej wyżej kładki na wysokości ul. św. Ducha, jak również przebudowanie mostu Stągiewnego na most zwodzony, renowację Długiego Pobrzeża, przebudowanie ul. Chmielnej (już zrealizowane) i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Inwestycja jest realizowana etapami i zakończy się w 2023 r.

Źródło: gdansk.pl

Falujący most. Oto potęga wiatru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o6z6g

Podziel się opinią

Share
d2o6z6g
d2o6z6g