Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. W Gdańsku została otwarta kładka na Wyspę Spichrzów

W sobotę, 1 sierpnia, otwarto długo oczekiwaną obrotową kładkę dla pieszych, łączącą Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów. Koszt budowy wyniósł ok. 10 mln zł. Oto jak prezentuje się nowa inwestycja, która ma ułatwić mieszkańcom i turystom przemieszczanie się po reprezentacyjnej części Gdańska.

Nowa kładka w GdańskuNowa kładka w GdańskuŹródło: gdansk.pl, fot: Grzegorz Mehring
d3s4a1l
d3s4a1l

Od soboty można korzystać z nowego gdańskiego mostu, który dzień wcześniej, 31 lipca, został odebrany przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy udziale Kapitanatu Portu Gdańsk.

Jak informuje Gdańsk na swojej stronie internetowej, obrotowa kładka, łącząca Długie Pobrzeże na wysokości ul. Św. Ducha z Wyspą Spichrzów, ma 57 m długości i 4,5 m szerokości. Fundament przeprawy opiera się na fundamencie wylanym w korycie Motławy. Waży co najmniej 100 ton i przypomina wynurzającą się na powierzchnię łódź podwodną. To właśnie na niej obraca się pomost. Wynurzający się element pełni przede wszystkim funkcję ochronną na wypadek uderzenia przepływającego statku.

Nowa kładka w Gdańsku – element wielkiej inwestycji

Kładka - inaczej niż przeprawa na Ołowiankę, która jest otwierana i zamykana według stałego harmonogramu - jest obracana na każde żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego. Sygnał jest wysłany do pracownika obsługi, który otwiera most za pomocą pilota.

Most łączący Główne Miasto z Wyspą Spichrzów kosztował 10 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez spółkę Granaria Development Gdańsk, która zabudowuje północny cypel gdańskiej wyspy.

Gdansk.pl informuje, że zawiązane partnerstwo zakłada także budowę opisanej wyżej kładki na wysokości ul. św. Ducha, jak również przebudowanie mostu Stągiewnego na most zwodzony, renowację Długiego Pobrzeża, przebudowanie ul. Chmielnej (już zrealizowane) i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Inwestycja jest realizowana etapami i zakończy się w 2023 r.

d3s4a1l

Źródło: gdansk.pl

Falujący most. Oto potęga wiatru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3s4a1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s4a1l