Trwa ładowanie...
d1kkk4i

Wąwóz Homole

Największe atrakcje
Wąwóz Homole
Kraj
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Wąwóz Homole jest jednym z najpiękniejszych zakątków Pienin, ze wspaniałymi widokami i ze zdecydowanie mniejszą liczbą turystów niż w Tatrach. Na najwyższe wzniesienie całego pasma górskiego - Małych Pienin (Wysoką, 1050 m n.p.m.) - prowadzi nieskomplikowana trasa, na której przebycie potrzeba maksymalnie dwóch godzin. W najbliższej okolicy znajduje się zielony szlak dla pieszych turystów, prowadzący na Wysokie Skałki. Gdy zaprzestano w okolicy wypasu owiec, zakończyła się szkodliwa erozja stromych zbocz Wąwozu Homole, a teren objęty rezerwatem zalesiono.

Wąwóz Homole – szlak

Obła dolin Wąwozu Homole ma około 800 metrów długości. Zdecydowana większość trasy turystycznej prowadzi wzdłuż potoku Kamionka z kaskadami wodnymi, spływającymi po dużych głazach narzutowych. Nie trzeba po nich chodzić, osoby odpowiedzialne bowiem za przygotowanie obiektu dla zwiedzających zadbały o zabezpieczenie ścieżek. Po Wąwozie Homole porusza się pomiędzy nawet 120-metrowymi zboczami z wapienia i kredy (przypominają kaniony) bez przeszkód, mostkami oraz drewnianymi schodami. Skały maja różnorakie kształty, a część z nich nazwano.

Wyjście z lasu w Wąwozie Homole prowadzi prosto na olbrzymią polanę, Dolinę Dubantowską. Znajdziemy tu słynne Kamienne Księgi, dość płaskie skałki, które natura uformowała na kształt właśnie otwartej książki, a także miejsca wypoczynkowe, idealne na piknik. Można obejrzeć także Jemeriskową Skałkę, koryta nawadniające, ruiny bacówki, a także przejść się halą, służącą kiedyś do wypasu przede wszystkim owiec. Istniała tutaj socjalistyczna spółdzielnia pienińska. Stroma ścieżka w górę prowadzi w kierunku Rezerwatu Wysokie Skałki i niebieskiego szlaku do granicy ze Słowacją.

Wąwóz Homole – dojazd i cennik

Wąwóz Homole usytuowany jest w pienińskiej wsi Jaworki, nieopodal Szczawnicy. Pokonanie trasy od Szczawnicy do Wąwozu Homole powinno zając średniozaawansowanym piechurom maksymalnie 5 godzin. Prowadzi tutaj utwardzona jezdnia ze Szczawnicy.

Niedaleko Wąwozu Homole znajduje się parking dla wszystkich zmotoryzowanych turystów. Już po przejściu około 100 metrów znajdziemy wejście do tej niezapomnianej atrakcji turystycznej. W kasie uiszcza się obowiązkową opłatę 1,5 zł, obok są tablice informacyjne. Cały obiekt przyrodniczy leży na terenie Rezerwatu Przyrody Wąwóz Homole. Rezerwat z 1963 roku obejmuje również Czajkowa Skałę i część ładnej dolinki Potoku Koniowskiego. Udaje się tu chronić krajobraz oraz elementy przyrody.

Na wycieczkę do Wąwozu Homole można bez obaw zabrać także dzieci, trasa nie jest bowiem w ogóle trudna, skomplikowana czy tez z przeszkodami. Warto wziąć ze sobą koce i ekwipunek piknikowy – unikalna przyroda i rwące potoki górskie z pewnością zaostrzą apetyt wszystkich członków rodziny. Da się stąd podziwiać szczyty Beskidu oraz Tatr.

Wąwóz Homole
Czas lotu / jazdy samochodem

Od Warszawy: 5 h 22 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 1 h 53 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 462 km, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 117 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kkk4i
d1kkk4i
d1kkk4i