Trwa ładowanie...

Węgry. Tęczowy pomnik w Budapeszcie został rozbity dzień po instalacji

Tęczowy pomnik nawiązujący do amerykańskiej Statui Wolności oraz ruchu Black Lives Matter ustawiono w czwartek 1 kwietnia w dzielnicy Budapesztu rządzonej przez opozycję. Wzbudził wiele emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Najbardziej świadczy o tym fakt, że już w piątek został rozbity.
Share
Budapeszt
BudapesztŹródło: 123RF
d3bj3x2

Pomnik przedstawiał Statuę Wolności w tęczowych barwach, w pozie klęczącej i z zaciśniętą w górę pięścią. Miało to mieć nawiązanie do gestu amerykańskiego futbolisty Colina Kaepernicka, który był symbolem ruchu Black Lives Matter.

Budapeszt - kontrowersyjny pomnik podzielił Węgrów

Pomnik miał stać dwa tygodnie w IX dzielnicy, której burmistrzem jest popierana przez partie lewicowe i liberalne Krisztina Baranyi.

d3bj3x2

Jak powiedziała, antyrasistowskie cele ruchu BLM są istotne wszędzie, tak samo na Węgrzech ze względu na "bezlitosną kampanię" rządu przeciw migrantom i uchodźcom oraz "systematyczną dyskryminację" Romów.

Miał stać, bo już nie stoi. Skrajnie prawicowa partia Nasza Ojczyzna uznała pomnik za "symbol antychrześcijański" i zastawiła go w czwartek planszami. Następnie pomnik oblano białą farbą.

Współrządząca na Węgrzech Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa określiła pomnik jako symbol gender, który znieważa wiszącego na krzyżu Chrystusa akurat w Wielki Czwartek i zaapelowała do burmistrz, by usunęła go z przestrzeni publicznej.

Budapeszt - tęczowy pomnik rozbity

Według relacji policji w piątek pomnik zostały rozbity. 32-letni mężczyzna dwukrotnie uderzył w niego pięścią, a pomnik spadł i się rozbił. Sprawcę zatrzymano i uznano za podejrzanego chuligaństwa.

d3bj3x2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nowy Ład PiS. Będzie większe wsparcie rodzin z dziećmi? Szykuje się ulga podatkowa

d3bj3x2

Podziel się opinią

Share
d3bj3x2
d3bj3x2