Trwa ładowanie...
d3wgfye
d3wgfye

Wersal

Największe atrakcje
Wersal
Kraj
Pałac Wersalski był rezydencją króla Ludwika XIV Pixabay.com
Pałac Wersalski był rezydencją króla Ludwika XIV

Wersal to pałac powstały za czasów króla Ludwika XIV. Został rozbudowany z pałacyku myśliwskiego króla Ludwika XII, który do dziś stanowi centrum rezydencji i jednocześnie wejście do pałacu.

Wersal – zwiedzanie

Wokół Pałacu Wersalskiego rozciągają się piękne ogrody w stylu francuskim, zaprojektowane przez samego Króla Słońce.

Kompleks Wersalu składa się z pałacu głównego, ogrodów z licznymi fontannami oraz dwóch pałaców Trianon (Grand i Petit). Regularnie w sezonie letnim odbywają się pokazy muzyczno-świetlne na fontannach.

Dla zwiedzających udostępniane są również wystawy tymczasowe rzeźb i malarstwa.

Wersal – godziny otwarcia i cennik

Wersal w sezonie letnim (1 kwietnia-31 października) otwarty jest w godzinach 9.00-18.00. W sezonie zimowym (1 listopada-31 marca) zwiedzać można od 9.00 do 17.30.

Zwiedzanie Wersalu możliwe jest codziennie z wyłączeniem poniedziałków.

Ceny biletów:

  • cały kompleks (ogrody, pałac, pałace Trianon, wystawy czasowe itd.) - 20 €;
  • pałac (w tym wystawy czasowe) – 18 €;
  • pałace Trianon (Mały i Duży) – 12 €;
  • ogrody – 8,50 €;
  • fontanny: pokaz muzyczny – 9,50 €.

Darmowe zwiedzanie obejmuje osoby poniżej 18. roku życia, obywateli Unii Europejskiej poniżej 26. roku życia, osoby niepełnoprawne (oraz jednego opiekuna), a także bezrobotnych zarejestrowanych we Francji.

Wersal – lokalizacja i dojazd

Pałac Wersalski znajduje się na południowo-zachodnich obrzeżach Paryża, niecałe 30 km od centrum miasta.
W pobliżu Wersalu znajdują się stacje kolei regionalnych RER i krajowych SNCF - „Versailles-Rive Gauche” i „Versailles-Rive Droite”.

Z centrum (z 1. Dzielnicy) do Wersalu dojechać można pociągiem linii N kolei regionalnych, wsiadając na stacji „Gare Montparnasse” i wysiadając na stacji „Gare de Versailles Chantiers”. Podróż zajmuje około 16 minut.

Z lotniska Paryż-Orly dojechać można tramwajem T7 wsiadając na przystanku „Aéroport d'Orly”, a następnie wysiadając na przystanku „La Fraternelle”. Stamtąd należy przejść na stację „Gare de Rungis la Fraternelle” i pociągiem RER linii C jechać do stacji „Gare de Versailles Chantiers” zlokalizowanej bezpośrednio przy Wersalu.

Z lotniska Paryż-Charles de Gaulle dojedziemy pociągiem RER linii B ze stacji „Gare Aeroport CDG2 TGV” do stacji „Saint-Michel – Notre-Dame”, gdzie zmienimy pociąg na linię C z przystankiem wysiadkowym „Gare de Versailles Chantiers”.

Z lotniska Beauvais-Tillé można dojechać koleją i tramwajami, ale podróż będzie wymagała 4 przesiadek. Dlatego lepiej przejechać airbusem (Ouibus) na lotnisko Paryż-Charles de Gaulle (koszt 9 €) i stamtąd kontynuować podróż pociągami RER.

Z Polski do Paryża dolecimy bezpośrednio z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia oraz Katowic. Tego typu loty oferują linie lotnicze Air France, LOT, Ryanair i Wizz Air. Zakup biletu w jedną stronę to koszt od 300 do 1000 zł.

Z Lublina, Zielonej Góry, Rzeszowa, Bydgoszczy, Szczecina i Łodzi można dolecieć do Paryża z przesiadkami w Monachium, Londynie czy Mediolanie. Bilety w jedną stronę kosztują 1 200 zł-3 500 zł.

Wersal
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h samolotem / 14 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

euro (EUR)

Przykładowe ceny

- książki o sztuce w muzealnej księgarni: 165 zł
- notatnik: 25 zł
- lniana torba z nadrukiem: 80 zł

Godziny otwarcia

1 kwietnia-31 października - 9.00-18.00
1 listopada-31 marca - 9.00 do 17.30

Ceny biletów

od 9,50 € do 20 €

Orientacyjna odległość

1 600 km

d3wgfye

d3wgfye
d3wgfye
d3wgfye