Trwa ładowanie...
d1ovq36

Wersal

Największe atrakcje
Wersal
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Wersal to pałac powstały za czasów króla Ludwika XIV. Został rozbudowany z pałacyku myśliwskiego króla Ludwika XII, który do dziś stanowi centrum rezydencji i jednocześnie wejście do pałacu.

Wersal – zwiedzanie

Wokół Pałacu Wersalskiego rozciągają się piękne ogrody w stylu francuskim, zaprojektowane przez samego Króla Słońce.

Kompleks Wersalu składa się z pałacu głównego, ogrodów z licznymi fontannami oraz dwóch pałaców Trianon (Grand i Petit). Regularnie w sezonie letnim odbywają się pokazy muzyczno-świetlne na fontannach.

Dla zwiedzających udostępniane są również wystawy tymczasowe rzeźb i malarstwa.

Wersal – godziny otwarcia i cennik

Wersal w sezonie letnim (1 kwietnia-31 października) otwarty jest w godzinach 9.00-18.00. W sezonie zimowym (1 listopada-31 marca) zwiedzać można od 9.00 do 17.30.

Zwiedzanie Wersalu możliwe jest codziennie z wyłączeniem poniedziałków.

Ceny biletów:

  • cały kompleks (ogrody, pałac, pałace Trianon, wystawy czasowe itd.) - 20 €;
  • pałac (w tym wystawy czasowe) – 18 €;
  • pałace Trianon (Mały i Duży) – 12 €;
  • ogrody – 8,50 €;
  • fontanny: pokaz muzyczny – 9,50 €.

Darmowe zwiedzanie obejmuje osoby poniżej 18. roku życia, obywateli Unii Europejskiej poniżej 26. roku życia, osoby niepełnoprawne (oraz jednego opiekuna), a także bezrobotnych zarejestrowanych we Francji.

Wersal – lokalizacja i dojazd

Pałac Wersalski znajduje się na południowo-zachodnich obrzeżach Paryża, niecałe 30 km od centrum miasta.
W pobliżu Wersalu znajdują się stacje kolei regionalnych RER i krajowych SNCF - „Versailles-Rive Gauche” i „Versailles-Rive Droite”.

Z centrum (z 1. Dzielnicy) do Wersalu dojechać można pociągiem linii N kolei regionalnych, wsiadając na stacji „Gare Montparnasse” i wysiadając na stacji „Gare de Versailles Chantiers”. Podróż zajmuje około 16 minut.

Z lotniska Paryż-Orly dojechać można tramwajem T7 wsiadając na przystanku „Aéroport d'Orly”, a następnie wysiadając na przystanku „La Fraternelle”. Stamtąd należy przejść na stację „Gare de Rungis la Fraternelle” i pociągiem RER linii C jechać do stacji „Gare de Versailles Chantiers” zlokalizowanej bezpośrednio przy Wersalu.

Z lotniska Paryż-Charles de Gaulle dojedziemy pociągiem RER linii B ze stacji „Gare Aeroport CDG2 TGV” do stacji „Saint-Michel – Notre-Dame”, gdzie zmienimy pociąg na linię C z przystankiem wysiadkowym „Gare de Versailles Chantiers”.

Z lotniska Beauvais-Tillé można dojechać koleją i tramwajami, ale podróż będzie wymagała 4 przesiadek. Dlatego lepiej przejechać airbusem (Ouibus) na lotnisko Paryż-Charles de Gaulle (koszt 9 €) i stamtąd kontynuować podróż pociągami RER.

Z Polski do Paryża dolecimy bezpośrednio z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia oraz Katowic. Tego typu loty oferują linie lotnicze Air France, LOT, Ryanair i Wizz Air. Zakup biletu w jedną stronę to koszt od 300 do 1000 zł.

Z Lublina, Zielonej Góry, Rzeszowa, Bydgoszczy, Szczecina i Łodzi można dolecieć do Paryża z przesiadkami w Monachium, Londynie czy Mediolanie. Bilety w jedną stronę kosztują 1 200 zł-3 500 zł.

Wersal
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h samolotem / 14 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

euro (EUR)

Przykładowe ceny

- książki o sztuce w muzealnej księgarni: 165 zł
- notatnik: 25 zł
- lniana torba z nadrukiem: 80 zł

Godziny otwarcia

1 kwietnia-31 października - 9.00-18.00
1 listopada-31 marca - 9.00 do 17.30

Ceny biletów

od 9,50 € do 20 €

Orientacyjna odległość

1 600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ovq36
d1ovq36
d1ovq36