Castel Gandolfo wśród najdroższych ogrodów świata

Castel Gandolfo wśród najdroższych ogrodów świata
Źródło zdjęć: © FILIPPO MONTEFORTE / AFP

Na turystycznej mapie Włoch pojawiła się nowa atrakcja. Od 1 marca 2014 roku zwiedzający będą mogli zobaczyć część letniej rezydencji papieży - Castel Gandolfo. Znajduje się ona 20 km na południowy wschód od Rzymu i obejmuje XVII-wieczny pałac, obserwatorium astronomiczne, willę Barbaini, kościół S. Tommasimo oraz ogrody pałacowe. Stanowiła ona przez wieki miejsce odpoczynku dla kolejnych głów kościoła, z Janem Pawłem II na czele. Od maja 2013 roku, odkąd opuścił ją Benedykt XVI, stoi jednak pusta. Papież Franciszek nie zamierza wypoczywać w Castel Gandolfo i w związku z tym postanowił udostępnić jej fragment turystom.

Na turystycznej mapie Włoch pojawiła się nowa atrakcja. Od 1 marca 2014 roku zwiedzający będą mogli zobaczyć część letniej rezydencji papieży - Castel Gandolfo. Znajduje się ona 20 km na południowy wschód od Rzymu i obejmuje XVII-wieczny pałac, obserwatorium astronomiczne, willę Barbaini, kościół S. Tommasimo oraz ogrody pałacowe. Przez wieki stanowiła miejsce odpoczynku dla kolejnych głów kościoła, z Janem Pawłem II na czele. Od maja 2013 roku, odkąd opuścił ją Benedykt XVI, stoi jednak pusta. Papież Franciszek nie zamierza wypoczywać w Castel Gandolfo i w związku z tym postanowił udostępnić jej fragment turystom.

if/pw

1 / 7

Zwiedzanie ogrodów Castel Gandolfo, Włochy

Obraz
© FILIPPO MONTEFORTE / AFP

Jak podaje PAP, turyści mogą zwiedzać znajdujący się na terenie liczącej 55 hektarów rezydencji malowniczy ogród Barberini. Jest tam Aleja Róż, Aleja Aromatycznych Ziół i Ogród Magnolii. Są też pozostałości budowli z czasów cesarza Domicjana z początków naszej ery. Spacerować po ogrodach można od poniedziałku do soboty. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa półtorej godziny. Jednak cena biletu wstępu dla przeciętnego turysty może się wydać zbyt wysoka. Za wejście na teren ogrodów trzeba zapłacić 26 euro, czyli 109 zł (bilet łączony wraz z Muzeami Watykańskimi - 42 euro).

Czy 26 euro to dużo za zwiedzanie wyjątkowego ogrodu? Postanowiliśmy sprawdzić jak to wygląda w przypadku innych tego typu atrakcji o światowej sławie.

2 / 7

Ogrody Wersalu, Francja

Obraz
© Javi Martin - Fotolia.com

Wstęp do większości terenów zielonych, które należą do kompleksów pałacowych czy zamkowych jest bezpłatny. Nawet najsłynniejszy i przez wielu uważany za najpiękniejszy ogród w Europie, znajdujący się przy pałacu wersalskim, udostępnia się turystom za darmo. Jeśli występują jakieś opłaty, dotyczą one najczęściej konkretnych atrakcji na miejscu. Przykładowo za wejście do ogrodów wiedeńskiego pałacu Schönbrunn nie zapłacimy ani grosza, ale gdy będziemy mieli ochotę zobaczyć tutejszy labirynt (4,5 euro) czy widok z tarasu Glorietty (3,20 euro) czekają nas drobne opłaty.

Za które ogrody trzeba zapłacić? Ile kosztuje wstęp? Sprawdź, jak wypada na ich tle Castle Gandolfo!

3 / 7

Ogrody Keukenhof, Holandia

Obraz
© shambelle - Fotolia.com

Ogród Keukenhof w Lisse - jedna z największych atrakcji Holandii - już od 65 lat, co roku wiosną przyciąga tysiące turystów z całego świata. Rozkwita tu wtedy ponad 7 milionów kwiatów cebulowych - tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów. Ogród *Keukenhof *założony został w 1949 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy i przy współpracy bardziej znaczących hodowców i eksporterów cebulek, którzy w ten właśnie sposób chcieli zaprezentować swój towar.

Bilet wstępu: 15 euro, czyli 63 złote

4 / 7

Gardens by the Bay, Singapur

Obraz
© jo - Fotolia.com

Kompleks ogrodowy Gardens by the Bay w Singapurze zajmuje teren o powierzchni ponad 100 hektarów i stanowi nowy symbol miasta. Zainstalowano tu 12 konstrukcji z metalu i stali, które przypominają gigantyczne drzewa, a ich wysokość wynosi od 25 do 50 metrów. Zwiedzający mogą przechodzić po mostach, które łączą niektóre z nich. Na terenie obiektu znajdują się szklarnie, w których można podziwiać pond 200 gatunków roślin z całego świata.

Bilet wstępu: 28 dolarów, czyli 85 złotych

5 / 7

Ogrody Marqueyssac, Francja

Obraz
© PackShot - Fotolia.com

*Ogród Marqueyssac *znajduje się w Akwitanii i choć stanowi własność prywatną od kilkunastu lat udostępniony jest zwiedzającym. Kompleks zamkowo-parkowy nazywa się często "Wiszącym Ogrodem Marqueyssac", ponieważ znajduje się on na skale nad przepaścią - ponad 130 metrów nad korytem rzeki Dordogne. Wspaniałe położenie oraz zacienione ścieżki spacerowe, roślinne labirynty i niezwykłe konstrukcje przyciągają tu co roku rzesze turystów.

Bilet wstępu: 7,80 euro, czyli 33 zł

6 / 7

Eden Project, Wielka Brytania

Obraz
© ian woolcock - Fotolia.com

Największy i najpiękniejszy ogród botaniczny świata, Eden Project, usytuowany jest w Wielkiej Brytanii 3 km od St Austell, w hrabstwie Kornwalia. Zgromadzono tu aż 18 tysięcy gatunków roślin z kilku stref klimatycznych świata. Nic więc dziwnego, że rocznie odwiedza go ponad 1 mln osób.

Bilet wstępu: 23,50 euro, czyli 98 zł

7 / 7

Zaginione Ogrody Heliganu, Wielka Brytania

Obraz
© Linda Hammond - Fotolia.com

Zaginione Ogrody Heliganu to jeden z najpopularniejszych ogrodów botanicznych w Anglii. Znajduje się w pobliżu kornwalijskiej wsi Mevagissey. Na powierzchni ponad 80 ha można zobaczyć m.in. unikalne kamelie i rododendrony, jednak najwięcej emocji wzbudzają porośnięte roślinnością rzeźby Susan Hill (na zdjęciu). Inspiracją dla artystki była mitologia kornwalijska.

Bilet wstępu: 11 funtów, czyli 56 złotych

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)