MiastaTu dokonano największych egzekucji

Tu dokonano największych egzekucji

Tu dokonano największych egzekucji

Dzisiaj są to atrakcje odwiedzane przez miliony turystów, a kiedyś były świadkami krwawych wydarzeń. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co tam się działo. Poznajcie mroczną stronę najsłynniejszych hitów turystycznych!

Dzisiaj są to atrakcje odwiedzane przez miliony turystów, a kiedyś były świadkami krwawych wydarzeń. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co tam się działo. Poznajcie mroczną stronę najsłynniejszych hitów turystycznych!

Twierdza Tower została wzniesiona w 1078 roku i jest najsłynniejszym więzieniem Londynu. Podobno nie sposób było stąd uciec. Brzeg Tamizy, nad którą twierdza jest położona, stanowił naturalny mur ochronny. Wejście do budynku znajdowało się właśnie od strony rzeki. Odbyły się tu jedne z najbardziej znanych egzekucji ostatniego tysiąclecia. Tu Henryk VIII ściął głowy dwóm ze swoich sześciu żon, m.in. Annie Boleyn. Innymi słynnymi więźniami byli Walter Raleigh, Guy Fawkes, a nawet królowa Elżbieta I tuż przed wstąpieniem na tron. Dziś Tower of London słynie przede wszystkim z kolekcji klejnotów koronnych brytyjskiej rodziny królewskiej i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Londynu.

at/if

1 / 6

Wersal, Paryż, Francja

Obraz
© Jasonb42882, Licencja Creative Commons, flickr.com

Wersal to okazała rezydencja królewska zbudowana pod Paryżem przez Króla Słońce, Ludwika XIV. Od 1682 roku stał się faktyczną stolicą Francji, gdyż tu urzędował król wraz z całym dworem. Olbrzymi pałac w czasach świetności mógł pomieścić nawet 20 tysięcy mieszkańców. Ale niemal bajkowa rezydencja ma także ciemną stronę. To właśnie tu dokonano ostatniej publicznej egzekucji na terenie Francji. 10 września 1939 roku zgilotynowano Eugène'a Weidmanna – mordercę niemieckiego pochodzenia. Wokół wydarzenia rozpętało się medialne piekło z powodu obecności reporterów, którzy uwieczniali egzekucję z dachu pobliskiego budynku. Po ukazaniu się zdjęć prezydent Albert Lebrun podjął decyzję o zaprzestaniu publicznych egzekucji.

2 / 6

Campo de'Fiori, Rzym, Włochy

Obraz
© Stefano Mazzone, Licencja Creative Commons, flickr.com

Pole Kwiatów, czyli Campo de'Fiori to jeden z najpiękniejszych i najstarszych placów w Rzymie. Znajduje się w pobliżu słynnego Piazza Navona, a do historii przeszedł jako miejsce egzekucji Giordano Bruno - włoskiego filozofa i humanisty. Święta Inkwizycja skazała go na śmierć na stosie za głoszenie teorii, że Ziemia nie jest centrum wszechświata. Obecnie na placu, na którym niezmiennie można kupić świeże owoce i kwiaty stoi pomnik nieugiętego humanisty. Jego twarz jest zwrócona w stronę Watykanu, bowiem to papieżowi podlegała Święta Inkwizycja.

3 / 6

Place de la Concorde, Paryż, Francja

Obraz
© Panoramas, Licencja Creative Commons, flickr.com

Place de la Concorde znajduje się w samym sercu Paryża. W jego centralnej części stoi obelisk pochodzący ze świątyni w Luksorze, a podarowany w 1831 roku przez egipskiego wicekróla Muhammada Alego. To doskonałe miejsce dla fotografów – widać stąd Luwr, Łuk Triumfalny, Pałac Burbonów i kościół świętej Magdaleny. Nazwa tego miejsca oznacza Plac Zgody, ale nie dajmy się zwieść - współczesna nazwa została nadana, by zatrzeć nieprzyjemne wspomnienia z minionych czasów. Podczas Rewolucji Francuskiej plac był jednych z najkrwawszych miejsc w mieście. Gilotyna, która została ustawiona przy wejściu do Ogrodów Tuilerie, odebrała życie ponad 1300 osobom! Ostatnie tchnienie wydali
tu m.in. król Ludwik XVI, Maria Antonina i ten, który posłał najwięcej ludzi pod ostrze gilotyny - Maksymilian Robespierre. Większość egzekucji odbywała się na oczach ludu.

4 / 6

Vieux Marche, Rouen, Francja

Obraz
© Panoramas, Licencja Creative Commons, flickr.com

Joanna D’Arc, zwana także Dziewicą Orleańską, to święta Kościoła Katolickiego i francuska bohaterka narodowa. Doprowadziła armię do zwycięstw podczas licznych bitew w czasie Wojny Stuletniej. W 1431 roku, w wieku 19 lat została uwięziona w Rouen w północnej Francji, które wówczas było lojalne wobec brytyjskiej korony. Po procesie, Joannę publicznie spalono na stosie na placu Vieux Marche, gdzie obecnie stoi świątynia pod jej wezwaniem. W Rouen można zwiedzać także wieżę, gdzie więziono Joannę oraz zobaczyć katedrę Notre Dame, która została uwieczniona w serii obrazów Claude'a Moneta.

5 / 6

Piazza della Signoria, Florencja, Włochy

Obraz
© mararie, Licencja Creative Commons, flickr.com

Florencja, miasto sztuki i humanizmu ma też swoją mroczniejszą stronę. O potężne i bogate miasto przez wieki toczyły się wojny, a walka o władzę była na porządku dziennym. Najpotężniejszą rodziną Florencji był ród Medyceuszy, który twardą ręką sprawował rządy w tym swoistym państwie-mieście. W XV wieku doszło tu do publicznej egzekucji Girolamo Savonaroli, duchownego, który ośmielił się skrytykować obyczajowość Medyceuszy, ich sposób życia i politykę finansową. Jego poglądy spotkały się z aprobatą obywateli miasta, ale doprowadziły kaznodzieję do śmierci. Oskarżono go o herezję i wyrokiem sądu skazano na powieszenie, a następnie spalenie. Wszystko odbyło się na najsłynniejszym placu Florencji - Piazza della Signoria.

6 / 6

Fort Winiary, Poznań

Obraz
© Kacper, wikipedia.org

Ostatnia publiczna egzekucja w Polsce odbyła się w Poznaniu, 21 lipca 1946 roku. Wtedy to na stokach Cytadeli (Fortu Winiary) stracono przez powieszenie niemieckiego zbrodniarza wojennego Arthura Greisera. Jego śmierć obserwowały tłumy ludzi, którzy potraktowali egzekucję jako okazję do pikniku - wśród widzów były dzieci, sprzedawano tu lody, słodycze i wodę. Po wykonaniu wyroku doszło nawet do tego, że ludzie bili się o kawałki sznura, na którym zawisł Greiser. Po tym wydarzeniu zaprzestano publicznych egzekucji w naszym kraju.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)