Trwa ładowanie...

Widzieliście coś takiego na liściach? Leśnicy wyjaśniają co to

Leśnicy nie przestają zaskakiwać internautów interesującymi ciekawostkami. Tym razem przyjrzeli się bliżej bukowym liściom i zachęcają do tego innych. "Potrzeba wytężyć wzrok, żeby dostrzec te małe kulki na liściach bukowych" - czytamy we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Na liściach buków można znaleźć kuleczki. Co to takiego? Na liściach buków można znaleźć kuleczki. Co to takiego? Źródło: Adobe Stock, fot: Jan Becke
dp7p58g
dp7p58g

Spacerując po parku lub lesie można dostrzec liczne ciekawostki ze świata przyrody, więc warto wytężać wzrok. Jak tłumaczą leśnicy, niewielkie kuleczki widoczne na liściach buków to galasy, czyli patologiczne narośle powstałe w wyniku rozrostu tkanki roślinnej, które może występować też na łodydze lub korzeniach.

"Podejrzewa się, że larwa garnusznicy bukowej (Mikiola fagi) tuż po wylęgnięciu się dysponuje wytwarzanymi w gruczołach ślinowych substancjami, którymi - podczas wysysania soków z liścia - kontroluje proces rozrostu galasa" - czytamy we wpisie.

Garnusznica bukowa - nazywana też pryszczarkiem bukowcem - to muchówka z rodziny pryszczarkowatych (Cecidomyiidae).

Galasy na liściach buka

Galasy mają jajowaty kształt z wyraźnie zaostrzonymi czubkami i osiągają do 12 mm długości. Ich ścianki są grube, a co za tym idzie wytrzymałe - z tego względu stanowią doskonałą barierę ochronną dla znajdujących się w środku larw.

dp7p58g

"Początkowo są zielonkawe, jednak z czasem ciemnieją i przybierają bardziej czerwonawą, lub żółtawą barwę. W każdym takim galasie rozwija się tylko jedna larwa" - tłumaczą leśnicy.

Co ciekawe, galasy występują bardzo licznie - czasami nawet masowo - ponieważ garnusznica nie jest rzadkim gatunkiem. Jesienią tuż przed opadnięciem liści, wyrośla spadają na ziemię, a w miejscu ich oderwania pojawiają się małe dziurki, które zarastają cienką, białą błonką. Później (jeszcze jesienią lub wczesną wiosną) następuje przepoczwarczenie garnusznicy.

Buk zwyczajny

Warto podkreślić, że buk zwyczajny jest popularnym drzewem na terenie Polski. W zachodniej i południowej części naszego kraju jest jednym z podstawowych drzew tworzących lasy. Ma dużą wartość opałową. Bywa wykorzystywany jako roślina ozdobna i drzewo parkowe, używane także do zadrzewień przy drogach.

dp7p58g

Buki lubią dość wysoką wilgotność powietrza. Są wrażliwy na wiosenne przymrozki, dlatego brak jest naturalnych stanowisk w centralnej i wschodniej Polsce. Rosną na glebach żyznych, napowietrzonych i wilgotnych, ale nie podmokłych.

Źródło: Lasy Państwowe, Wikipedia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

dp7p58g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp7p58g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj