Trwa ładowanie...

Wielka skała przygniata ich dom. Ale to nie najdziwniejsze miejsce, w którym mieszkają ludzie w Europie

Miasta przyklejone do skał, domy z głazami zamiast dachów czy kamienice tuż nad urwiskiem. Czasem trudno uwierzyć, że ludzie naprawdę mieszkają w takich miejscach. I to na Starym Kontynencie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wielka skała przygniata ich dom. Ale to nie najdziwniejsze miejsce, w którym mieszkają ludzie w EuropieŹródło: Shutterstock.com
d1xvfww
d1xvfww

Mieszkańcy Setenil de las Bodegas zajmują budynki wciśnięte w ściany stromego wąwozu. Miasteczko jest jednym z pueblos blancos, czyli białych miast na południu Hiszpanii. Leży 157 km na północny wschód od Kadyksu, w skalistym kanionie rzeki Rio Trejo.

Miejsca na domy zostały wydrążone przed setkami lat, a z czasem je przebudowywano. Do dziś wiele osób śpi z ważącymi miliony ton skałami nad głowami. Miasteczko ma ok. 3 tys. mieszkańców.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Setenil de las Bodegas stanowi oczywiście jedną z największych atrakcji turystycznych prowincji Kadyks. Turyści przyjeżdżają zobaczyć niezwykłe domy, ale także skosztować kiełbasy chorizo, która jest tu podobno najlepsza w całym regionie.

Na granitowej skale

Niepowtarzalnym wyglądem może się także pochwalić Monsanto, mało znana atrakcja Portugalii, znajdująca się 227 km na północ od Lizbony. Miasteczko zbudowane jest na granitowej skale, a wielotonowe głazy są tu idealne wkomponowane w ściany domów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Niektóre gigantyczne kamienie zastępują dachy, a inne szczelnie otulają domostwa. Miejscowość słynie jako "najbardziej portugalska wioska Portugalii". Mieszka tu ok. 800 osób.

Domy nad przepaścią

Jeśli skały zamiast dachu nie robią na was wrażenia, co powiecie na dom tuż nad przepaścią? To codzienność dla mieszkańców malowniczego miasteczka Ronda, które znajduje się w hiszpańskiej Andaluzji, około 100 km na północny-zachód od Malagi. Zamieszkuje je 35 tys. osób.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Miejscowość zbudowano na wznoszących się na wysokość 750 m n.p.m. skałach. Niektóre kamienice znajdują się tuż przy ich krawędzi, a z okien widać przepaść. Rondę przecinają 3 mosty, m.in. monumentalny 100-metrowy - Puento Nuevo.

Na skraju i z widokiem

Podobnym położeniem może pochwalić się Bonifacio, które stanowi czołową atrakcję francuskiej wyspy Korsyki. Turystów przyciaga średniowiecznym Starym Miastem z wieloma zabytkami oraz wyjątkowym położeniem, ok. 70 m ponad lustrem wody, na 900-metrowym skalistym cyplu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Charakteryzuje się wąskimi, kamiennymi uliczkami i domami, mającymi 4 lub 5 pięter. Warto wybrać się do cytadeli - prowadzi do niej wyraźnie wytyczona trasa. W tej części miasta znajduje się wiele punktów widokowych - przy dobrej pogodzie widać na horyzoncie Sardynię, na którą regularnie odpływają statki z tutejszego portu.

Zobacz też: Wakacje first minute. Oto zalety wcześniejszych rezerwacji

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1xvfww
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xvfww