Trwa ładowanie...
d17xc6i

Andaluzja

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

CEST

Waluta:

euro

unsplash.com
Źródło: unsplash.com

Andaluzja to region Hiszpanii, z którym turyści identyfikują cały kraj. Jak w soczewce skupiają się tutaj najbardziej charakterstyczny dla Hiszpanii elementy dla: flamenco, siesta, tapas i gazpacho, a także walki byków, wino sangria i obfitość zabytkowych pałaców, meczetów, katedr i ogrodów. Architektura Andaluzji łączy w sobie charakter dawnej cywilizacji muzułmańskiej zamieszkującej te tereny i budownictwa chrześcijańskiego.

Andaluzja – położenie

Andaluzja to nie tylko region Hiszpanii, ale także wspólnota autonomiczna, w skład której wchodzi 8 prowincji. Te najczęściej odwiedzane przez turystów to: Sewilla, Kordoba, Malaga, Kadyks i Granada. Warto wiedzieć, że położenie geograficzne Andaluzji sprawia, że jest jednym z tych miejsc w Europie, w których najdłużej utrzymuje się słońce na niebie w ciągu dnia: 300 godzin w roku.

To jednak dopiero początek długiej listy zalet Andaluzji. Znajduje się tutaj także najwyższe pasmo górskie w Hiszpanii: Sierra Nevada, które zimą staje się centrum sportów zimowych w Hiszpanii. Andaluzja została obdarzona również najcieplejszym wybrzeżem. Zimą jest tutaj 13 stopni, a bliskie położenie Afryki sprawia, że południe Hiszpanii ma klimat zbliżony do afrykańskiego. Warto wiedzieć też, że aż 20 proc. andaluzyjskiej przyrody znajduje się pod ochroną i tworzy parki narodowe oraz krajobrazowe.

Andaluzja – co warto zobaczyć

Andaluzja należy do najpopularniejszych wśród turystów regionów Hiszpanii. Znajdziemy tutaj zarówno piaszczyste plaże i nadmorskie kurorty, pasmo górskie stwarzające idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, a także rozległą niziną, na której rozciągają się malownicze miasteczka z bielonymi domkami, które znamy z pocztówek.

Zwiedzanie Andaluzji warto zacząć od stolicy regionu – Sewilli. Tutaj znajduje się jedna z największych katedr na świecie – Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli. Najprawdopodobniej właśnie w niej jest grobowiec Krzysztofa Kolumba. Sewilla to także przepiękny pałac Alkazar – połączenie architektury mauretańskiej i chrześcijańskiej z fantazyjnymi ogrodami i Plac Hiszpański opowiadający historię wszystkich prowincji kraju.

Granadę warto odwiedzić z kolei ze względu na Alhambrę, czyli dawną twierdzę mauretańskich kalifów. Alhambra jest otoczona czerwonymi murami i widać z ją niemal każdego miejsca Granady, ponieważ twierdza wznosi się na wzgórzu. Na zwiedzanie Alhambry warto przeznaczyć sporo czasu, ponieważ to budowla bardzo rozległa. Składa się z czterech części: Pałacu Nasrydów, pałacu Generalife oraz zabytku sztuki renesansowej – pałacu Karola V, a także części wojskowej: twierdzy Alcazaba. Pomiędzy poszczególnymi pałacami rozciągają się bajeczne ogrody z finezyjną roślinnością.

Z kolei Kordobę warto zobaczyć wielki meczet – Mezquitę, który jest reliktem muzułmańskiej część historii miasta. Warto wiedzieć bowiem, że Kordoba była stolicą kalifatu muzułmańskiego. Tutaj znajduje się również zabytkowy most z czasów Oktawiana Augusta, który prowadzi przez rzekę Gwadalkiwir. Nazwa Kordoba może brzmieć znajomo, ponieważ tutaj właśnie powstał znany model seata.

Największe atrakcje Andaluzji znajdują się co prawda w miastach takich jak Sewilla, Kordoba czy Granada, ale warto zrobić sobie wycieczkę również do mniejszych miasteczek, w których można zaznać prawdziwego klimatu Andaluzji i skosztować lokalnych przysmaków.

Andaluzja – lokalna kuchnia

To zastanawiające, że Andaluzja była przez wieki uważana za region najbiedniejszy w Hiszpanii, ale jeśli chodzi o liczbę zabytków i kulinarną różnorodność – potrafi przyćmić pozostałe. Kuchnia andaluzyjska jest bogata zarówno w ryby i owoce morza, jak również potrawy mięsne (głównie wieprzowinę i wołowinę) i słynne tapas.

Warto skosztować smażonych na oliwie sardele podawanych w towarzystwie sherry, czyli wyrazistego wina lokalnego. Miłośnicy dań mięsnych powinni skosztować oryginalnej hiszpański szynki dojrzewającej i tradycyjnej wołowiny smażonej nad ogniem. Oczywiście, posiłek rozpoczynamy od popularnych w całym regionie tapas, czyli drobnych przekąsek podawanych w charakterze przystawek przed zasadniczym posiłkiem

Andaluzja – pogoda

Andaluzja to jeden z najbardziej słonecznych regionów Hiszpanii. Lato jest tutaj upalne i suche, a wysokie temperatury zdarzają się nie tylko w wakacje, ale także w październiku, kwietniu i maju. Zimą z kolei pogoda w Andaluzji jest łagodna, a temperatura bardzo rzadko spada poniżej zera. Średnia temperatura w miesiącach zimowych wynosi 13 stopni, ale zdarzają się dni, w których termometry wskazują ponad 20 stopni.

Kiedy warto lecieć do Andaluzji?

Najlepiej polecieć do Andaluzji wiosną, między marcem a majem. Wtedy ruch turystyczny nie jest tak intensywny, jak latem, pogoda i temperatura są przyjemne, a ceny hoteli – nieco niższe niż w pełni sezonu. Wiosną w Andaluzji organizuje się wiele wydarzeń kulturalnych, festiwali i widowiskowych obchodów religijnych, jak np. Semana Santa i Feria de Abril.

Jak dolecieć z Polski do Andaluzji?

Bezpośrednie połączenie lotnicze Polski z Sewillą oferuje Lotnisko w Maladze. Z Polski można tam dolcieć, korzystając z lotniska we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu lub Katowicach. Lot trwa niecałe 4 godziny, a bilety można dostać już za ok. 150 zł.

Andaluzja
Komunikacja

komunikacja miejska

Co warto zjeść i wypić

– tapas
– gazpacho
– chicharrones de cadiz
– tortilla de patatas
– chorizo iberico
– churros
– wino sangria

Co warto zobaczyć
Położenie

Andaluzja znajduje się na południu Hiszpanii. Ma dostęp do Morza Alborańskiego.

Wiza/paszport

Nie jest wymagana ani wiza, ani paszport.

Orientacyjna odległość

3 251 km

Czas lotu / jazdy samochodem

30 h/ lot do Malagi 3 h 45 min

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17xc6i
d17xc6i
d17xc6i
d17xc6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj