WP Turystyka

  
Polecane
Tematy

Andaluzja - Najnowsze informacje

Wybrzeże Andaluzji, widok na morze, skały unsplash.com
Podziel się

Andaluzja to region Hiszpanii, z którym turyści identyfikują cały kraj. Jak w soczewce skupiają się tutaj najbardziej charakterstyczny dla Hiszpanii elementy dla: flamenco, siesta, tapas i gazpacho, a także walki byków, wino sangria i obfitość zabytkowych pałaców, meczetów, katedr i ogrodów. Architektura Andaluzji łączy w sobie charakter dawnej cywilizacji muzułmańskiej zamieszkującej te tereny i budownictwa chrześcijańskiego.

Andaluzja – położenie

Andaluzja to nie tylko region Hiszpanii, ale także wspólnota autonomiczna, w skład której wchodzi 8 prowincji. Te najczęściej odwiedzane przez turystów to: Sewilla, Kordoba, Malaga, Kadyks i Granada. Warto wiedzieć, że położenie geograficzne Andaluzji sprawia, że jest jednym z tych miejsc w Europie, w których najdłużej utrzymuje się słońce na niebie w ciągu dnia: 300 godzin w roku.

To jednak dopiero początek długiej listy zalet Andaluzji. Znajduje się tutaj także najwyższe pasmo górskie w Hiszpanii: Sierra Nevada, które zimą staje się centrum sportów zimowych w Hiszpanii. Andaluzja została obdarzona również najcieplejszym wybrzeżem. Zimą jest tutaj 13 stopni, a bliskie położenie Afryki sprawia, że południe Hiszpanii ma klimat zbliżony do afrykańskiego. Warto wiedzieć też, że aż 20 proc. andaluzyjskiej przyrody znajduje się pod ochroną i tworzy parki narodowe oraz krajobrazowe.

Andaluzja – co warto zobaczyć

Andaluzja należy do najpopularniejszych wśród turystów regionów Hiszpanii. Znajdziemy tutaj zarówno piaszczyste plaże i nadmorskie kurorty, pasmo górskie stwarzające idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, a także rozległą niziną, na której rozciągają się malownicze miasteczka z bielonymi domkami, które znamy z pocztówek.

Zwiedzanie Andaluzji warto zacząć od stolicy regionu – Sewilli. Tutaj znajduje się jedna z największych katedr na świecie – Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli. Najprawdopodobniej właśnie w niej jest grobowiec Krzysztofa Kolumba. Sewilla to także przepiękny pałac Alkazar – połączenie architektury mauretańskiej i chrześcijańskiej z fantazyjnymi ogrodami i Plac Hiszpański opowiadający historię wszystkich prowincji kraju.

Granadę warto odwiedzić z kolei ze względu na Alhambrę, czyli dawną twierdzę mauretańskich kalifów. Alhambra jest otoczona czerwonymi murami i widać z ją niemal każdego miejsca Granady, ponieważ twierdza wznosi się na wzgórzu. Na zwiedzanie Alhambry warto przeznaczyć sporo czasu, ponieważ to budowla bardzo rozległa. Składa się z czterech części: Pałacu Nasrydów, pałacu Generalife oraz zabytku sztuki renesansowej – pałacu Karola V, a także części wojskowej: twierdzy Alcazaba. Pomiędzy poszczególnymi pałacami rozciągają się bajeczne ogrody z finezyjną roślinnością.

Z kolei Kordobę warto zobaczyć wielki meczet – Mezquitę, który jest reliktem muzułmańskiej część historii miasta. Warto wiedzieć bowiem, że Kordoba była stolicą kalifatu muzułmańskiego. Tutaj znajduje się również zabytkowy most z czasów Oktawiana Augusta, który prowadzi przez rzekę Gwadalkiwir. Nazwa Kordoba może brzmieć znajomo, ponieważ tutaj właśnie powstał znany model seata.

Największe atrakcje Andaluzji znajdują się co prawda w miastach takich jak Sewilla, Kordoba czy Granada, ale warto zrobić sobie wycieczkę również do mniejszych miasteczek, w których można zaznać prawdziwego klimatu Andaluzji i skosztować lokalnych przysmaków.

Andaluzja – lokalna kuchnia

To zastanawiające, że Andaluzja była przez wieki uważana za region najbiedniejszy w Hiszpanii, ale jeśli chodzi o liczbę zabytków i kulinarną różnorodność – potrafi przyćmić pozostałe. Kuchnia andaluzyjska jest bogata zarówno w ryby i owoce morza, jak również potrawy mięsne (głównie wieprzowinę i wołowinę) i słynne tapas.

Warto skosztować smażonych na oliwie sardele podawanych w towarzystwie sherry, czyli wyrazistego wina lokalnego. Miłośnicy dań mięsnych powinni skosztować oryginalnej hiszpański szynki dojrzewającej i tradycyjnej wołowiny smażonej nad ogniem. Oczywiście, posiłek rozpoczynamy od popularnych w całym regionie tapas, czyli drobnych przekąsek podawanych w charakterze przystawek przed zasadniczym posiłkiem

Andaluzja – pogoda

Andaluzja to jeden z najbardziej słonecznych regionów Hiszpanii. Lato jest tutaj upalne i suche, a wysokie temperatury zdarzają się nie tylko w wakacje, ale także w październiku, kwietniu i maju. Zimą z kolei pogoda w Andaluzji jest łagodna, a temperatura bardzo rzadko spada poniżej zera. Średnia temperatura w miesiącach zimowych wynosi 13 stopni, ale zdarzają się dni, w których termometry wskazują ponad 20 stopni.

Kiedy warto lecieć do Andaluzji?

Najlepiej polecieć do Andaluzji wiosną, między marcem a majem. Wtedy ruch turystyczny nie jest tak intensywny, jak latem, pogoda i temperatura są przyjemne, a ceny hoteli – nieco niższe niż w pełni sezonu. Wiosną w Andaluzji organizuje się wiele wydarzeń kulturalnych, festiwali i widowiskowych obchodów religijnych, jak np. Semana Santa i Feria de Abril.

Jak dolecieć z Polski do Andaluzji?

Bezpośrednie połączenie lotnicze Polski z Sewillą oferuje Lotnisko w Maladze. Z Polski można tam dolcieć, korzystając z lotniska we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu lub Katowicach. Lot trwa niecałe 4 godziny, a bilety można dostać już za ok. 150 zł.

Czas lotu / jazdy samochodem

30 h/ lot do Malagi 3 h 45 min

Strefa czasowa

CEST

Najpopularniejsze lotniska
Wiza/paszport

Nie jest wymagana ani wiza, ani paszport.

Waluta

euro

Co warto zobaczyć
Komunikacja

komunikacja miejska

Położenie

Andaluzja znajduje się na południu Hiszpanii. Ma dostęp do Morza Alborańskiego.

Co warto zjeść i wypić

– tapas
– gazpacho
– chicharrones de cadiz
– tortilla de patatas
– chorizo iberico
– churros
– wino sangria

Orientacyjna odległość

3 251 km