Trwa ładowanie...
17-12-2013 15:02

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie. Kanada. Potęga natury

Magia kanadyjskiej przyrody nie bez powodu zachwyca turystów z całego świata... Wielkie Jezioro Niedźwiedzie jest jednym z cudów świata.

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie. Kanada. Potęga naturyŹródło: Travel Channel
d4kbhhb
d4kbhhb

Park Gros Morne
Gros Morne jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych Kanady. Został założony w 1970 roku przez księcia Edwarda i dziś jest rajem dla geologów. Piękne fiordy i pionowe skały odkrywają nie tylko walory turystyczne, ale również naukowe. Wśród badaczy upowszechniło się powiedzenie, że w Gros Morne ziemia pokazuje swój szkielet. Widoczne gołym okiem ślady po zlodowaceniach pozwalają poznać przeszłość tego niezwykłego miejsca. Skały w parku narodowym najlepiej jest oglądać podczas wyprawy łódką – prezentują się wówczas najpiękniej. Z miejscowości Western Brook wypływają statki, które kierują się ku wyrastającym z morza skałom. Powierzchnia parku zajmuje około 1800 km2 Nowej Fundlandii. Na jego terenie leży część łańcucha górskiego – Long Range z najwyższym szczytem Gros Morne położonym w chmurach - 807 metrów n.p.m. Long Range jest ceniona przez geologów z powodu swojego wieku. Pasmo powstało ponad 200 milionów lat temu i jest jednym z najstarszych na świecie. Wielokrotnie już udało się tu odnaleźć
ślady wymarłych organizmów.

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie
*Wielkie Jezioro Niedźwiedzie *położone jest przy kole podbiegunowym, w całości na powierzchni Kanady. Wypływa z niego Wielka Rzeka Niedźwiedzia, która odprowadza wody do Mackenzie. To właśnie tu leży *Deline *– jedyna osada, którą zamieszkują ludzie – Indianie Sahtu. Mówi się, że są oni potomkami rybaków i myśliwych. Jezioro ma dla nich ogromne znaczenie, gdyż mity o początkach ich dziejów są związane z tym zbiornikiem wodnym. Uważają się za jego strażników, a pobliskie tereny za swoje, co potwierdza również umowa zawarta z rządem Kanady. Chroniąc je przed zniszczeniem chcą pokazać, że są częścią natury. Brzegi jeziora wypełnia las, w którym żyje wiele gatunków zwierząt m.in. lisy, wilki i łosie. Przyjeżdżają tu nie tylko miłośnicy przyrody, ale także wędkowania. Do ich dyspozycji jest wiele nowoczesnych hoteli oraz pomoc przewodników, którzy wskazują miejsca do połowu. W pobliżu znajdują się również dwa parki narodowe. W jednym z nich atrakcją dla turystów jest możliwość obserwacji niedźwiedzi grizzly.

Góry Skaliste
Góry Skaliste *położone są wzdłuż wybrzeża zachodniego na powierzchni aż 4000 kilometrów. Powstały w wyniku wypiętrzeń około 120 milionów lat temu. Jednak swój obecny kształt, rzeźbiony przez lodowiec, mają od 2 milionów lat. Na północy występują w postaci lodowców, a na południu jako podziwiany przez wszystkich podróżników *Wielki Kanion. Góry nazywane są kręgosłupem kontynentu północnoamerykańskiego, a ich niezwykłe widoki są znane na całym świecie. Największą atrakcją, która przyciąga turystów jest dzika przyroda. To właśnie ona nadaje im wyjątkowego charakteru i sprawia, że przebywając w pobliżu czujemy się jakbyśmy byli z dala od cywilizacji. Dech w piersiach zapiera widok polodowcowego jeziora Moraine, które znajduje się po kanadyjskiej stronie. Przejrzysta woda otoczona zielenią lasów zadziwia pięknem. Charakterystyczne dla krajobrazu Gór Skalistych są wodospady, kaniony, rzeki, wysokie lasy i mnóstwo zwierząt.

Oglądajcie „Odjazdy” na Travel Channel! Więcej na www.travelchanneltv.pl

d4kbhhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kbhhb