Trwa ładowanie...
d1li2vt

Wyspa Ghoramara znika pod wodą. Mieszkańcy spodziewają się najgorszego

Zmiany klimatyczne przybierają coraz bardziej realną postać. W ich wyniku jedna z wysp położona w Zatoce Bengalskiej może zniknąć z powierzchni ziemi. Mieszkańcy są przerażeni. Są świadomi, że niebawem mogą stać się bezdomni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyspa Ghoramara obecnie liczy cztery kilometry kwadratowe
Wyspa Ghoramara obecnie liczy cztery kilometry kwadratowe (AFP/EAST NEWS)
d1li2vt

Mowa o wyspie Ghoramara, która obecnie liczy cztery kilometry kwadratowe. W wyniku globalnego ocieplenia i podnoszenia się poziomu wód Zatoki Bengalskiej już połowa wyspy znalazła się pod wodą. Mieszkańcy, ale też naukowcy, obawiają się, że w każdej chwili może zostać zatopiona.

Na razie średnioroczny wzrost poziomu oceanów wynosi nieco ponad milimetr. Eksperci badający stan wód w tym rejonie zauważają, że ten problem narasta i może stać się realnym zagrożeniem dla żyjących tam osób.

AFP/EAST NEWS

Suruchi Bhadwal z Centrum Badań nad Środowiskiem w instytucie badawczym TERI, powiedziała, że jeśli poziom wody podniesie się o metr – wyspa zniknie, dlatego trzeba zacząć planować co robić z mieszkającymi tu ludźmi. – Potrzebujemy rozwiązań na poziomie rządowym – podkreśliła ekolog w rozmowie z TVN24.

d1li2vt

Obecnie na wyspie mieszka ok. 4 tys. osób. To zaledwie garstka, ok. 10 proc. jeszcze niedawno żyjących tu ludzi. Tysiące z nich przeniosło się już w ostatnich latach na wyspę Sagar, największą w tym rejonie, albo do Kakdwip, miasta w kontynentalnej części Indii. Są świadomi, że tego procesu nie da się powstrzymać, więc stopniowo zmieniają miejsce zamieszkania.

Naukowcy widzą zagrożenie i podkreślają, że może to się stać w ciągu dwóch-trzech lat, ponieważ erozja wyspy przyspiesza wraz z każdą kolejną porą monsunową. Podnoszenie się natomiast wód Zatoki Bengalskiej to efekt m.in. topnienia lodowców w Himalajach.

W przyszłości podobny los może czekać kolejne wyspy leżące w tej części świata.

d1li2vt

Źródło: tvn24.pl / rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kosmiczne śmieci. Amerykański generał ostrzega

d1li2vt

Podziel się opinią

Share

d1li2vt

d1li2vt