Poza miastemYellowstone - piękno w cieniu superwulkanu

Yellowstone - piękno w cieniu superwulkanu

Park Narodowy Yellowstone to niezwykła kraina gejzerów, gorących źródeł i głębokich kanionów, położona w sercu Gór Skalistych. Większość ogromnego obszaru Yellowstone (890 tysięcy hektarów) leży na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. O decyzji objęcia terenu ochroną, zadecydowało niesamowite nagromadzenie zjawisk termalnych. W żadnym innym miejscu na świecie nie ma drugiego takiego skupiska. To najstarszy park narodowy na świecie oraz jeden z największych w Stanach Zjednoczonych. Jego duża część jest zapadliskiem po gigantycznej erupcji sprzed 640 tysięcy lat. Wulkan Yellowstone jest aktywny do dziś, co powoduje pojawianie się co jakiś czas doniesień o bliskiej katastrofie.

Yellowstone - piękno w cieniu superwulkanu

1 / 8

Park Narodowy Yellowstone, USA

Obraz
© Thinstock

Park Narodowy Yellowstone to niezwykła kraina gejzerów, gorących źródeł i głębokich kanionów położona w sercu Gór Skalistych. Większość ogromnego obszaru Yellowstone (890 tys. ha) leży na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. O decyzji objęcia terenu ochroną, zadecydowało niesamowite nagromadzenie zjawisk termalnych. W żadnym innym miejscu na świecie nie ma drugiego takiego skupiska. To najstarszy park narodowy na świecie oraz jeden z największych w *. Jego duża część jest zapadliskiem po gigantycznej erupcji sprzed 640 tysięcy lat. *Wulkan Yellowstone jest aktywny do dziś, co powoduje pojawianie się co jakiś czas doniesień o bliskiej katastrofie.

if/pw

2 / 8

Superwulkan Yellowstone, USA

Obraz
© Licencja Creative Commons by *~Dawn~*, flickr.com

Wspomniana erupcja sprzed 640 tys. lat wyrzuciła tysiąc kilometrów sześciennych lawy. Gruba warstwa dymu przykryła wtedy teren odpowiadający połowie dzisiejszej powierzchni **. Po tym wydarzeniu wulkan wybuchał jeszcze wielokrotnie (ostatnio 70 tysięcy lat temu), jednak w porównaniu do tej największej były to dużo słabsze erupcje.

3 / 8

Superwulkan Yellowstone, USA

Obraz
© Licencja Creative Commons by Greg Wohead, flickr.com

Groźba erupcji wulkanu Yellowstone jest źródłem wielu katastroficznych scenariuszy. Taką wizję przedstawia m.in. film dokumentalny "Superwulkan", wyprodukowany w 2005 roku przez BBC i Discovery Channel. Według naukowców zagrożony jest cały teren **. Dodatkowo ogromna ilość wydobywającego się tlenku siarki spowodowałaby długotrwałe zmiany klimatu - ochłodzenie średniej temperatury na Ziemi o kilkanaście stopni Celsjusza. Następstwem tego może być zima wulkaniczna, zapaść cywilizacyjna oraz kolejne wielkie wymieranie.

4 / 8

Park Narodowy Yellowstone, USA

Obraz
© Licencja Creative Commons by trentroche, flickr.com

Turyści nie przejmują się jednak katastroficznymi wizjami i tłumnie przybywają do parku – w ostatnich latach Yellowstone witał aż 36 milionów odwiedzających rocznie! Magnesem przyciągającym rzesze podróżników są gorące źródła, których na obszarze chronionym znajduje się aż 10 tysięcy! Najbardziej niezwykłe, mieniące się setką barw, zjawiska można zaobserwować nad rzeką Firehole. Są tu trzy skupiska gejzerów: górne, środkowe i dolne.

5 / 8

Morning Glory Pool, Yellowstone

Obraz
© Thinstock

W skupisku górnym (Upper Geyser Basin) znajduje się jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych basenów termalnych w parku YellowstoneMorning Glory Pool. Unikatowe barwy zawdzięcza bakteriom, które żyją w wodzie. Niestety wyjątkowe zjawisko jest poważnie zagrożone z powodu bezmyślnie wrzucanych przez turystów monet.

6 / 8

Grand Prismatic Spring, Yellowstone

Obraz
© Licencja Creative Commons by Sam Beebe, Ecotrust, flickr.com

Kierując się na północ, dotrzemy do położonego w skupisku środkowym (Midway Geyser Basin) Grand Prismatic Spring, będącego trzecim co do wielkości gorącym źródłem na świecie. Jego wymiary wynoszą 75 m x 91 m, a głębokość dochodzi do 49 m. Wyjątkowe kolory to efekt obecności bakterii oraz alg na krawędzi zbiornika. Bogate w składniki mineralne wody zmieniają swój kolor w zależności od pory roku - od szafirowej zieleni przez pomarańcz po purpurę.

7 / 8

Gejzer Old Faithful, Yellowstone

Obraz
© Licencja Creative Commons by abhisawa, flickr.com

Drugą niezwykłą atrakcją są gejzery, których bulgoce tu bardzo wiele. Niektóre wybuchają regularnie, inne tylko czasami, ale za to efekt jest imponujący. Nawet stałych bywalców wciąż coś zaskakuje. Każdy z gejzerów ma swoją nazwę, znajdziemy tu m.in. Zamek (Castle), Stokrotkę (Daisy) i Olbrzymkę (Giantess). Większość odwiedzających zmierza przede wszystkim do gejzeru Old Faitful. Nie jest on największym, na dodatek kapryśnie wybiera sobie godziny erupcji, jednak cieszy się ogromną popularnością. Podczas wybuchu, który zdarza się kilkanaście razy na dobę, gejzer wyrzuca wodę (o temperaturze 93 stopni Celsjusza) na wysokość 40 metrów!

8 / 8

Park Narodowy Yellowstone, USA

Obraz
© Licencja Creative Commons by Paul Fundenburg, flickr.com

Yellowstone to nie tylko malownicze źródła i gejzery. To także wyjątkowa przyroda: jeziora, doliny, skamieniałe drzewa. Wśród górskich szczytów płyną rzeki, które gdzieniegdzie zamieniają się w niesamowite wodospady. Park ma nawet swój Wielki Kanion (Grand Canyon of the Yellowstone). Ściany wąwozu mają 370 metrów głębokości i wyróżniają się żółtym odcieniem (stąd nazwa: yellowstone oznacza żółty kamień).

if/pw

Komentarze (0)