Góralska szopka na Jasnej Górze
By podziwiać góralską szopkę nie trzeba w tym roku wybierać się w góry. Szopka bożonarodzeniowa na Jasnej Górze (na zdjeciu) to dzieło górali z Bachledówki k. Zakopanego. Wystrojem będzie ona nawiązywać do obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej. Z powodu prac remontowych w obrębie klasztoru, jasnogórska szopka będzie inna niż zwykle, i co ważne, będzie usytuowana w innym miejscu – na dziedzińcu Jasnej Góry przed bramą Wieczernika.
Góralski wystrój ma szopka w Żywcu, gdzie sam postument szopki ma w tym roku 16 metrów kwadratowych. Znajdą się na nim, naturalnej wielkości figury Świętej Rodziny, Trzech Króli i latających aniołów. W szopce będą także zwierzęta. Równie duża jest góralska szopka w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. Tło stajenki, przedstawiające panoramę Pogórza, Górek i Brennej ma aż 20 metrów szerokości i 8 metrów długości.
Najstarszą ruchomą szopkę na Podhalu, mającą ponad pół wieku, można podziwiać w klasztorze ojców Bernardynów na Bystrem. W szopce nie mogło zabraknąć górali, są pary folklorystyczne z całej Polski, przedstawiciele różnych zawodów, anioły, folusz, kuźnia, pasterze i oryginalne budowle w podhalańskim stylu. W ubiegłym roku do wystroju doszły nowe figury – pod Giewontem spotkali się trzej papieże – św. Jan Paweł II, papież Franciszek i emerytowany Benedykt XVI.