Trwa ładowanie...
d4aaw7k

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. Niektóre szlaki zamknięte

TPN apeluje do turystów o rozwagę. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, warunki są trudne do uprawiania turystyki. Szlaki są twarde i bardzo mocno oblodzone, a miejscami także zasypane śniegiem. Bardzo śliskie są skróty na drodze do Morskiego Oka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lawiny mogą schodzić przede wszystkim na stromych stokach.
Lawiny mogą schodzić przede wszystkim na stromych stokach. (Pixabay.com, Fot: michalin5)
d4aaw7k

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że lawiny mogą schodzić przede wszystkim na stromych stokach. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają nie tylko o rozwadze podczas spacerów po szlakach, ale także o szybko zapadającym o tej porze roku zmroku i o konieczności posiadania sprzętu i niezbędnego doświadczenia, jeżeli chcemy iść w wyższe partie gór. "W wyższych partiach Tatr szlaki miejscami są zawiane i występują zaspy, a śnieg wywiany jest do twardego, zlodowaciałego podłoża. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy, a w części reglowej polecamy używanie podkładek antypoślizgowych lub raczków" - czytamy na stronie TPN. Przed wyjściem w góry należy koniecznie też sprawdzić prognozę pogody.

Pracownicy TPN nie chcą też powtórki sprzed dwóch tygodni, gdy grupa turystów utknęła na szlaku z Morskiego Oka, bo bała się wrócić po ciemku. Dlatego przed wycieczką na Morskie Oko warto pamiętać też, że ostatni kurs wozów konnych w dół, z Włosienicy na Palenicę Białczańską, jest o godz. 16.30. - Zimą na tym szlaku trzeba być przygotowanym choć w minimalnym stopniu. Mieć latarkę i odpowiednie buty - mówi mł. asp. Krzysztof Waksmundzki, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji. - A decyzję o wyjściu nad Morskie Oko trzeba podejmować wcześnie rano.

d4aaw7k

Ponadto podczas wyprawy w góry pamiętajmy, że w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Zalecana jest tam szczególna ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników parku. Ale to nie wszystko. W Dolinie Starorobociańskiej, szlak jest całkowicie zamknięty z powodu powalonych drzew, które uniemożliwiają przejście. Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą. Zamknięty jest też szlak narciarski od schroniska w Dolinie Chochołowskiej do szlaku turystycznego poniżej Bobrowieckiej Przełęczy. Wszelkie aktualne informacje dostepne są na stronie internetowej TPN.

Turyści wybierający się w Tatry Słowackie powinni wiedzieć, że do 15 czerwca zamknięte są tamtejsze szlaki turystyczne powyżej schronisk. Akcje ratunkowe w słowackich górach są płatne. Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia, dotyczy to również osób wędrujących szlakami granicznymi.

Niesforni turyści w Zakopanem:

d4aaw7k

Podziel się opinią

Share

d4aaw7k

d4aaw7k