Trwa ładowanie...
dqa4mh3

Zalew Zemborzycki w Lublinie

Największe atrakcje
Zalew Zemborzycki w Lublinie
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: / Yarek Shalom

Zalew Zemborzycki jest znajdującym się w Lublinie zbiornikiem wodnym na rzece Bystrzycy. To sztuczne jezioro zaporowe stanowi miejsce rekreacyjne popularne wśród mieszańców miasta i turystów.

Zalew Zemborzycki w Lublinie – informacje ogólne

Zalew Zemborzycki, czy też Jezioro Zemborzyckie, działa od 1974 roku, ma około 230 ha, długość linii brzegowej wynosi 12 km, a głębokość sięga 4 m. Zalew określany jest czasem jako lubelskie morze, stanowi lubiane miejsce spacerowe ze względu na urozmaiconą linię brzegową i zalesione tereny po jego wschodniej stronie, ścieżkę rowerową, ośrodki turystyczne i możliwość wędkowania. Kąpiel w zalewie jest często odradzana ze względu na często pojawiające się sinice.

Zalew Zemborzycki w Lublinie – przyroda

Zalew Zemborzycki jest stałym miejscem pobytu dla łabędzi, ale często pojawiają się też brodźce piskliwe, czasem też plamiste. W okresie migracyjnym nad zalewem pojawiają się nury czarnoszyje i rdzawoszyje, można też zaobserwować czernice, ogorzałki, gągoły, nurogęsi, a zimą mewy śmieszki.

Po wschodniej stronie Zalewu Zemborzyckiego znajduje się Las Dąbrowa, przez który biegnie szlak konny; w Lesie Dąbrowa odkryto w latach 60. kurhany kultury trzcineckiej. Kilka kilometrów na północy zachód od Zalewu Zemborzyckiego znajduje się Stary Gaj, a w jego obrębie rezerwat przyrody Stasin, który chroni naturalny las liściasty, w którym rośnie brzoza czarna. Stary Gaj przecina czarny szlak rowerowy,

Zalew Zemborzycki w Lublinie – atrakcje

Przy Zalewie Zemborzyckim zlokalizowanych jest kilka ośrodków rekreacyjnych, w tym park wodny "Słoneczny Wrotków", gdzie można skorzystać z kilku basenów i zjeżdżalni. Dla osób preferujących aktywny wypoczynek ciekawą opcją może być wyciąg dla narciarzy wodnych z torem z przeszkodami, ścieżka rowerowa wokół zalewu i park linowy. Dostępna jest też wypożyczalnia sprzętów wodnych (kajaki, rowery wodne), a także ośrodek golfowy, place zabaw i boisko do siatkówki plażowej.

Nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie można udać się do kilku punktów gastronomicznych, przespacerować się po molo, a fani wędkarstwa mogą oddać się swojemu hobby – nad Zalewem organizowane są też zawody wędkarskie. Noclegi nad Zalewem Zemborzyckim udostępniają ośrodki wypoczynkowe i hotel, można też skorzystać z kempingu.

Zalew Zemborzycki w Lublinie – dojazd

Nad Zalew Zemborzycki można dojechać od strony miasta ulicami: Janowską, Nałkowskich i Zemborzycką. Jadąc komunikacją miejską, należy wybierać kursy w kierunku ul. Żeglarskiej (nad zalew dojeżdża też linia nocna). Do Zalewu Zemborzyckiego prowadzi również ścieżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy.

Zalew Zemborzycki w Lublinie – historia

Początki Zalewu Zemborzyckiego sięgają 1955 roku, kiedy to pojawiła się propozycja wybudowania zbiornika retencyjnego – istniał również projekt budowy dworca kolejowego, który miał stać w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tama. Ostatecznie wygrał projekt zalewu, nad którym w ramach „czynu społecznego” pracowali mieszkańcy miasta.

Zalew Zemborzycki oddano do użytku w 1974 roku – oficjalne otwarcie poprowadził Edward Gierek. Nazwa zalewu pochodzi od leżącej obok niego dzielnicy Zemborzyce, która dawniej była leżącą pod Lublinem miejscowością.

Zalew Zemborzycki w Lublinie
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 30 min samochodem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Baseny w sezonie czynne: 8:00–20:00

Ceny biletów

Bilety na baseny:
– dzieci: 7 zł
– młodzież: 14 zł
– dorośli: 21 zł
Od poniedziałku do piątku po 16:00 ceny są niższe:
– dzieci: 5 zł
– młodzież: 10 zł
– dorośli: 15 zł

Orientacyjna odległość

177 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqa4mh3
dqa4mh3
dqa4mh3
dqa4mh3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj