Trwa ładowanie...
duymuzz

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Największe atrakcje
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Kraj
Region
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest zlokalizowany na wzgórzu zamkowym nad rzeką Odrą.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – informacje ogólne

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie był siedzibą rodu Gryfitów, którzy panowali na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Ostatnim księciem był Bogusław XIV, który umarł bezpotomnie.

Obecnie zamek jest nazwą Instytucji Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. W obrębie zamku mieści się teatr „Piwnica przy Krypcie”, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, pracownia konserwacji dzieł sztuki, a także Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT Zamek). Na dziedzińcu zamkowym znajdują się również dwie restauracje. Zamek Książąt Pomorskich można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – budowla

W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie znajdują się cztery skrzydła: północne, południowe, wschodnie i zachodnie, a także skrzydło mennicze. W obrębie zamku można wyróżnić:

  • Duży dziedziniec z Wieżą Zegarową, na której umieszczony jest XVII-wieczny zegar słoneczny nazywany również „sercem zamku”;
  • Wieżę Więzienną;
  • Wieżę Dzwonów usytuowana w rogu między skrzydłem północnym a zachodnim;
  • Mały dziedziniec;
  • Salę księcia Bogusława X;
  • Pomnik księcia Bogusława X i jego żony królewny Anny Jagiellonki, który znajduje się na dużym dziedzińcu. Został odsłonięty w 1974 roku.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – historia

Budowa Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczęła się ok. 1346 roku. Książę Barnim III złamał przywileje patrycjatu szczecińskiego, ponieważ chciał wybudować na terenie wzgórza zamkowego w miejscu dawnego grodu słowiańskiego Warcisława I, tzw. kamienny dom. Obok zamku została wybudowana kaplica św. Ottona oraz duży dom z wieżą więzienną.

W 1428 roku, po stłumieniu buntu wieśniaków, książę Kazimierz V dostał pieniądze na rozbudowę zamku. Dobudował wtedy skrzydło południowe. Natomiast w 1530 roku rozpoczęła się przebudowa, która trwała 7 lat. W tym czasie, zamek zyskał renesansowy wygląd dzięki dwuspadowemu dachowi oraz wieży zegarowej, a także dobudowaniu skrzydła wschodniego.

W XVII wieku powstało piąte skrzydło Zamku Książąt Pomorskich, które otaczało nowy, „mały” dziedziniec. Obecnie mieści się tam muzeum, jednak przed jego otwarciem, w 1752 roku Fryderyk II Wielki zrobił w piątym skrzydle mennicę. W czasie II wojny światowej zamek został zniszczony przez aliantów. W latach 1958 – 1970 zamek był poddany renowacji, jednak wiele elementów się nie zachowało.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – wystawy, koncerty, przedstawienia

W ramach stałych imprez organizowanych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można wymienić:

  • Niedzielne Koncerty Popołudniowe;
  • Wiosenne Koncerty Gitarowe;
  • Jesienny Salon Muzyczny;
  • Europejska Noc Muzeów;
  • Zamkowe Noce Filmowe.

Na Zamku Książąt Pomorskich znajdują się również stałe ekspozycje:

  • Komnaty z ekspozycją „Na dworze książąt pomorskich”, w których są udostępnione zwiedzającym różne cenne przedmioty m.in. dukat księcia Bogusława XIV;
  • Pompa funebris z dynastii Gryfitów oraz Pomorskie funebris, w których znajdują się sarkofagi oraz epitafia;
  • Gabinet Lubinusa ze słynną mapą Księstwa Szczecińskiego;
  • Cela Czarownic, w której znajdują się narzędzia tortur.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – ciekawostki

Na wieży zegarowej zostało zamontowane wahadło Foucaulta przez profesora Jerzego Stelmacha z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Czas lotu / jazdy samochodem

5 h 7 min samochodem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Zamek - 5:00 - 23:00
Wystawy - 11:00 - 18:00

Ceny biletów

Bilety na wystawy:
* normalny - 6 zł
* ulgowy - 4 zł
Taras książęcy oraz Wieża Dzwonów:
* normalny - 10 zł
* ulogwy - 5 zł

Orientacyjna odległość

572 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz
duymuzz
duymuzz
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj