Szczecin
Kraj: | |
Położenie: | północno-zachodnia Polska przy granicy z Niemcami |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | PLN |
Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego położoną nad rzeką Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest na trzecim miejscu miast zajmujących największą powierzchnię (300,55 km2), a także na siódmym miejscu, jeśli chodzi o liczbę ludności (405 413 mieszkańców).
Szczecin – informacje ogólne
Szczecin jest na liście Europejskiej Sieci Obserwacyjnej Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej (ESPON) dotyczącej rozwoju przestrzennego miast Europy Wschodniej. Budowa głównego układu osi urbanistycznej odwzorowuje Paryż, dlatego Szczecin nazywany jest „płynącym Paryżem”. Położenie Szczecina przy Odrze oraz bliskośc do morza (56 km do Międzyzdrojów w linii prostej) sprawia, że w Szczecinie jest bardzo dobrze rozwinięty transport wodny. Poza tym, w mieście znajduje się sanktuarium maryjne. Szczecin jest również siedzibą kurii arycbiskupiej, a także stanowi centrum akademickie.
W Szczecinie przed II wojną światową mieszkańcy posługiwali się gwarą środkowopomorską języka dolnoniemieckiego. Po wojnie na teren miasta przybyło dużo osób ze wschodnich oraz centralnych regionów kraju, którzy w większości mówili gwarą z naleciałościami wschodnimi. Również dzięki temu nastąpiło ujednolicenie języka.
W obrębie miasta jest 37 osiedli administracyjnych, które wchodzą w skład czterech dzielnic: Północy, Prawobrzeża, Śródmieścia i Zachodu. Poza tym, w Szczecinie znajduje się 18 uczelni wyższych m.in. Akademia Morska w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie oraz Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie.
W Szczecinie funkcjonuje gospodarka morska, w tym trzy stocznie remontowe: Stocznia Pomerania Sp.z.o.o., Szczecińska Stocznia Remontowa „Gryfia” i stocznia rzeczna Grupa Stoczni Odra Sp.z.o.o. Poza tym, w mieście jest zlokalizowana Specjalna Strefa Ekonomiczna Europark-Mielec.
Szczecin – położenie
Szczecin znajduje się w północno-zachodniej Polsce przy granicy polsko-niemieckiej. Jest położony na Pobrzeżu Szczecińskim, w którego skład wchodzą: Dolina Dolnej Odry, Wzniesienie Szczecińskie, Wzgórza Bukowe i Równina Goleniowska. Od południa Szczecina znajdują się: Puszcza Wkrzańska, Bukowa oraz Goleniowska. W mieście jest Jezioro Szmaragdowe oraz rezerwat przyrody „Zdroje”, które są częścią Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Poza tym, na północy aglomeracji szczecińskiej znajduje się obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Dolnej Odry”.
Szczecin – klimat
W Szczecinie panuje duża wilgotność, która jest spowodowana napływami mas powietrza polarnomorskiego znad północnego Atlantyku, przez co lata są bardziej deszczowe, a zimy łagodniejsze. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (+20,3 stopnie), natomiast najzimniejszym – styczeń (-4, 1 stopnie). Charakterystyczną cechą Szczecina jest duże zachmurzenie, które wynika z przemieszczenia się układów cyklonalnych typowych dla niżów barycznych znad Atlantyku.
Szczecin – historia
Na terenie dzisiejszego Szczecina w VII – VI w.p.n.e. istniała osada łużycka. W 967 roku Mieszko I przyłączył Przymorze razem ze Szczecinem do Polski. Szczecin dostał prawa miejskie w 1243 roku od księcia Barmina I. W XIII wieku Szczecin stał się miastem wchodzącym w skład Hanzy (spółki miast handlowych Europy). Na terenie Przymorza było zlokalizowane Państwo Pomorskie, w ktorym panowali książęta pomorscy z rodu Gryfitów. Księstwo szczecińskie funkcjonowało w latach: 1160 – 1264, 1295 – 1523, 1532 – 1625.
W czasie II wojny światowej, 15. października 1939 roku, zostało utworzone Wielkie Miasto Szczecin, które w czasie nalotów, Niemcy zbombardowali w 60 – 70 %. 5. lipca 1945 Szczecin został wcielony do Polski, a ludność niemiecka wysiedlona.
Szczecin – zabytki
Do najważniejszych zabytków Szczecina można zaliczyć:
- Stare Miasto w Szczecinie – atrakcyjna starówka z Ratuszem Staromiejskim oraz malowniczymi kamienicami znajduje się w centrum Szczecina;
- Baszta Siedmiu Płaszczy w Szczecinie – znajduje się przy ulicy Panieńskiej 47. Nazywana również Basztą Panieńską;
- Brama Portowa w Szczecinie – znajduje się na Placu Brama Portowa 2. Jest jedną z dwóch bram miejskich miasta zbudowana w stylu barokowym;
- Brama Królewska w Szczecinie – znajduje się na zbiegu ulic Jana Matejki oraz placu Żołnierza Polskiego. Na szczycie znajduje się Mars z mieczem i tarczą, Herkules ze skórą lwa oraz maczugą;
- Bazylika Archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie – znajduje się przy ul. św. Jakuba 1. Powstała w XIII wieku. Drugi co do wielkości kościół w Polsce po Bazylice licheńskiej;
- Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie – centralna biblioteka regionu, której zbiory specjalne liczą ponad 1,5 miliona materiałów.
Szczecin – atrakcje
Do najciekawszych atrakcji Szczecina można zaliczyć:
- Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie;
- Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne;
- Ogród róż „Różanka” w Szczecinie;
- Błonia w Szczecinie;
- Muzeum Historii Szczecina;
- Papugarnia w Szczecinie;
- Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie.
Można udać się również nad jezioro Dąbie w Szczecinie, do Ogrodu Dendrologicznego w Szczecinie lub parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie.
Szczecin – kiedy warto pojechać?
Do Szczecina warto pojechać wiosną na Tydzień Kresowy Kaziuki (marzec), Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE (marzec), Ogólnopolski Przegląd Teatrów Form Małych „Kontapunkt” (kwiecień) czy Rajd Magnolii (kwiecień). Latem odbywa się jedna z największych imprez regionu – Dni Morza w Szczecinie (czerwiec). Natomiast jesienią można pojechać na Festiwal Młodych Talentów Gramy (wrzesień) lub Szczeciński Festiwal Tatuażu (listopad).
Szczecin – lokalne potrawy
Do lokalnych potraw Szczecina, których warto spróbować należy:
- paprykarz szczeciński – dodatek do kanapek zrobiony z rybiego mięsa, ryżu, koncentratu pomidorowego, cebuli, oleju roślinnego oraz zmielonych przypraw;
- szczecińskie paszteciki – przyrządzane z ciasta drożdżowego z dodatkiem sera, mięsa lub kapusty z grzybami;
- wódka Starka – robiona w szczecińskiej wytwórni. Intensywny smak jest spowodowany długim okresem leżakowania oraz dodawaniu do wódki liści lipowych lub jabłkowych.
Szczecin – noclegi
- dom studencki – od 16,50 złotych za noc;
- apartemanty – od 150 złotych za noc;
- kwatery – od 35 złotych za noc;
- pokoje w zajazdach – od 50 złotych za noc.
Szczecin – ciekawostki
- W Szczecinie urodzili się m.in.: Cleo, Łona, Aneta Kręglicka, Agata Kulesza, Zbigniew Napiórkowski, Katarzyna Nosowska, Przemysław Stańczyk, Dita Parlo, Maciej Tomaszewski, Tomasz Unton, Damian Ukeje;
- Miastami partnerskimi Szczecina są m.in. Rostock, Bremerhaven i Lubeka w Niemczech, Jinan w Chinach, Esbjerg w Danii, Kłajpeda na Litwie, Malmo w Szwecji oraz Saint Louis w Stanach Zjednoczonych;
- W Szczecinie zostały podpisane tzw. porozumienia sierpniowe zawarte między władzami PRLu a strajkującymi robotnikami 30. sierpnia 1980 roku;
- Jan Paweł II odwiedził Szczecin w trakcie pielgrzymki do Polski w 1987 roku;
- Szczecin znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Przykładowe ceny | - kopytka z gulaszem - 17,50 zł |
Komunikacja | - PKP |
Co warto zobaczyć | |
Wiza/paszport | nie |
Orientacyjna odległość | 572 km od Warszawy |
Lotniska | |
Noclegi |
Komentarze