Zaskakujące zwyczaje walentynkowe

Zaskakujące zwyczaje walentynkowe
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | imtmphoto

Wyjście do kościoła zamiast na romantyczną kolację? Amerykańskie święto miłości ma w różnych miejscach na świecie wiele fascynujących wariacji. Poznaj te najciekawsze.

14 lutego jest w Azji czasem prezentów, ale – uwaga – wręczają je tylko kobiety. Najchętniej wybierają czekoladki. Koreanki często same je dekorują, np. inicjałami ukochanego. Popularne są też inne słodycze i... kwiaty. Sprawiedliwości staje się zadość miesiąc później, podczas tzw. Białego Dnia *(14 marca). Wtedy to mężczyźni obdarowują kobiety.
*
Tak samo świętuje się w Japonii
, skąd zresztą pochodzi ten zwyczaj. Jednak Koreańczycy poszli jeszcze dalej – w kolejnym miesiącu (14 kwietnia) obchodzą Czarny Dzień, w którym nieobdarowani w poprzednich dwóch miesiącach single spotykają się w restauracjach, aby spożyć… tradycyjne danie z makaronu.

Źródło: ZaadoptujFaceta/WP

1 / 6

Finlandia i Estonia, czyli dzień przyjaciół

Obraz
© Shutterstock.com | pressmaster

Na Starym Kontynencie walentynki obchodzi się zazwyczaj w tradycyjnie amerykański sposób. Jest jednak parę interesujących wyjątków. W Finlandii i Estonii 14 lutego nie jest wcale dniem miłości, lecz *dniem przyjaciół *(Ystävänpäivä). Single nie czują się wykluczeni.

2 / 6

Dania, czyli do Wielkanocy

Obraz
© Shutterstock.com | Rimma Bondarenko

W Danii prócz tradycyjnych upominków (wśród kwiatów królują przebiśniegi) wysyła się kartki z ułożonym przez siebie wierszykiem. Żeby nie było zbyt przewidywalnie, nie są one podpisane imieniem, lecz kropkami odpowiadającymi liczbie liter w imieniu (np. zamiast „Andrzej” adresatka przeczyta „.......”). Warto odgadnąć – w przypadku dobrego wytypowania nadawcy kobieta otrzyma na Wielkanoc kolejny upominek!

3 / 6

Brazylia, czyli co za dużo, to niezdrowo

Obraz
© Shutterstock.com | Daxiao Productions

Luty, w związku z rozpoczynającym się wtedy, najhuczniejszym na świecie karnawałem, jest w Brazylii wystarczająco „napakowany” okazjami do świętowania. Mieszkańcy tego kraju walentynki obchodzą więc dopiero 12 czerwca, w wigilię dnia św. Antoniego – patrona małżonków. Zakochani najchętniej wyjeżdżają z tej okazji na wycieczki.

4 / 6

Tajlandia, czyli święto w świątyni

Obraz
© Shutterstock.com | Namthip Muanthongthae

Targi kwiatowe, pomniki (np. słoni), plaże – 14 lutego w Tajlandii wszystko przystrojone jest czerwonymi serduszkami. Przykleja się je nawet do ubrań. Bangkok w walentynki robi wrażenie. Ale nie to najbardziej pociąga młodych Tajów. Dla wielu z nich 14 lutego to dzień utraty dziewictwa. A ponieważ mowa o kraju, w którym ciąże nastolatek należą do najczęstszych na świecie, władze postanowiły z tym walczyć. W ostatnich latach 14 lutego rozdawano na ulicach prezerwatywy oraz zorganizowano kampanię „W walentynki tylko posiłek” („Just a Meal for Valentine's Day”), zachęcającą, by po walentynkowej kolacji każdy udał się wprost do swojego domu. Niektórzy oficjele szli jeszcze dalej i namawiali do świętowania „dnia miłości” w buddyjskich świątyniach. Nie przed walentynkową randką albo po niej, lecz zamiast.

5 / 6

Arabia Saudyjska - „nie” dla święta miłości

Obraz
© Shutterstock.com | Rus S

Jeśli chcesz uniknąć walentynek, najlepszym kierunkiem będzie Arabia Saudyjska. Święto miłości jest tu bowiem zakazane. Podobnie jak okazywanie sobie przez zakochanych czułości na ulicy. Coś za coś.

6 / 6

Ghana, czyli święto czekolady

Obraz
© Shutterstock.com | Africa Studio

W tym afrykańskim kraju święto miłości zostało wyparte przez Narodowe Święto Czekolady. Wszystko po to, by promować lokalne słodkości i nakręcać turystykę. A wy co byście woleli? Walentynki czy czekoladową ucztę?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)