Złoty Pierścień Rosji

Złoty Pierścień Rosji
Źródło zdjęć: © Saharrr - Fotolia.com

Złoty Pierścień Rosji to miasta położone w niedalekiej, jak na rosyjskie warunki, odległości od Moskwy, tworzące symboliczny okrąg. Każde z miast, połączonych ze sobą drogami, posiada bogatą historię i bezcenne zabytki, stanowiące skarbnicę rosyjskiej kultury. Poznajcie najciekawsze z nich.

Złoty Pierścień Rosji to miasta położone w niedalekiej, jak na rosyjskie warunki, odległości od Moskwy, tworzące symboliczny okrąg. Każde z miast, połączonych ze sobą drogami, posiada bogatą historię i bezcenne zabytki, stanowiące skarbnicę rosyjskiej kultury.

Początkowo w skład tej trasy wchodziły tylko Włodzimierz, Suzdal, Kostroma, Jarosław, Rostów Wielki, Pierejasławl Zaleski, ale z uwagi na jej wysoką atrakcyjność turystyczną dołączyły do niej również inne miasta: Siergijew Posad (wcześniej Zagorsk), Kaliazin, Uglicz, Rybińsk, Iwanowo, Gus Chrustalnyj, Aleksandrow i Juriew Polskij. Na odwiedzenie tej popularnej trasy wycieczkowej potrzeba co najmniej tygodnia. Jeśli nie macie jednak tyle czasu, warto wybrać się do przynajmniej jednej miejscowości. Poznajcie najciekawsze z nich.

udm/if

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 5

Siergijew Posad (Zagorsk), Rosja

Obraz
© 2bears - Fotolia.com

Najbliżej Moskwy (65 km) położony jest Siergijew Posad (do 1991 r. - Zagorsk). To ważny ośrodek religijny, skupiony wokół Troicko-Siergijewskiej Ławry, istniejący od XIV w., kiedy to w latach 30. i 40. powstał Monaster Troicki. Dzisiaj ławra to działający męski klasztor i centrum duchowe prawosławnej Rosji. Na terenie klasztoru znajduje się muzeum, Moskiewska Akademia Teologiczna i seminarium. Cały kompleks jest włączony do listy światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Miasto to także cerkwie. Najstarsze to położona w południowo-wschodnim końcu Ławry cerkiew Przeświętej Bogurodzicy i cerkiew męczennicy Paraskiewy Piatnicy. Pierwszą ufundował bojar Chabarow, drugą – klasztor Troicki. Obie powstały w tym 1547 roku. Natomiast największą i najważniejszą świątynią ławry jest pięciokopułowy sobór Uspienski. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na XVII-wieczne freski oraz rzeźbiony i pozłacany ikonostas z XVIII w.

Siergiejew Posad słynie także z *matrioszki *– najbardziej znanej z rosyjskich zabawek. W Muzeum Zabawki, otwartym w 1918 r., można obejrzeć losy jej powstania, a także zobaczyć inne zabawki: ludowe, dworskie, przemysłowe, z Rosji i innych zakątków świata.

2 / 5

Włodzimierz, Rosja

Obraz
© wikipedia.org by Alex Zelenko Licencja CC 3.0

Włodzimierz leży nieco na południe od Siergijew Posadu. W 1108 r. kniaź Władimir Monomach wybudował w tym miejscu solidną twierdzę, którą nazwano na jego cześć. Miasto słynie z niezliczonych cerkwi i Złotej Bramy. Budowa tej ostatniej rozpoczęła się w 1154 r. Miała ona witać (i cały czas wita) wszystkich wjeżdżających do miasta od strony Moskwy. Jej funkcja, jak i nazwa są symboliczne. Wybudowana na wzór złotych bram stojących przy wjeździe do Kijowa, Konstantynopola oraz Jerozolimy, miała świadczyć o ważności miasta.

Krążąc po Włodzimierzu, można również trafić na wiele wspaniałych cerkwi. Szczególna uwagę należy zwrócić na kilka z nich:
- cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy to jeden z ważniejszych zabytków władimirskiej architektury sakralnej XVII w.,
- cerkiew św. Mikołaja, wspominana w kronikach już w XII w.,
- sobór Uspienski (odrestaurowany w latach 1881–91 po licznych pożarach), gdzie przykuwają uwagę pokrywające wewnętrzne ściany freski nieznanych mistrzów z połowy XII w.,
- sobór św. Dymitra to jeden z najbardziej oryginalnych soborów starej Rusi, a dziś jest świetnym przykładem architektury władimirsko-suzdalskiej. Prosta i harmonijna konstrukcja z kamieni przesycona jest symbolami,
- cerkiew św. Nikity jest budowlą tradycyjnie podzieloną na trzy części, ale jej zewnętrzne formy kryją w sobie barokowe elementy XVIII w., dzięki czemu cerkiew przypomina nieco budynek świecki.

3 / 5

Jarosław, Rosja

Obraz
© Sergey Lisov - Fotolia.com

Jarosław został założony ok. 1010 roku przez Jarosława Mądrego. Ze względu na piękno i bogactwo zabytków jest nazywany rosyjską Florencją. Jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszymi zabytkami w mieście są XII-wieczny Monaster Przemienienia Pańskiego, jeden z najstarszych obiektów klasztornych Święte Wrota oraz Sobór Preobrażeński. Na uwagę zasługują też liczne cerkwie z XVII w. w stylu baroku nadwołżańskiego, m.in. św. Eliasza, Jana Złotoustego w Korownikach, Jana Chrzciciela w Tołczkowie, św. Mikołaja Mokrego. Poza tym warto zobaczyć dom byłego Towarzystwa Lekarzy, baszty Wołżańską i Znamieńską oraz XIX-wieczne klasycystyczne hale targowe.

4 / 5

Suzdal, Rosja

Obraz
© skostin - Fotolia.com

40 km na wschód od Włodzimierza leży miasto nazywane perłą Złotego Pierścienia - Suzdal. Malowniczo położone wśród meandrującej rzeki Kamienki, z drewnianymi chatami i cerkwiami, przyciąga wielu turystów. W średniowieczu zmierzający tam pielgrzymi zatrzymywali się, ujrzawszy kopuły jego cerkwi. Dziś miasto jest zaliczane do 25 najważniejszych w Rosji. Na jego terytorium zachowało się ponad 70 zabytków architektonicznych. Między innymi 30 kamiennych i 3 drewniane cerkwie oraz 5 klasztorów.

Suzdal jest miastem-skansenem. Dobrze rozpocząć zaznajamianie się z nim od Kremla. Na jego terytorium znajdują się: sobór Narodzenia z XVII w., cerkwie św. Mikołaja (Nikolskaja) i Uspienska, monaster Pokrowski (Pokrowskij) z XII w., sobór Pokrowski z XV w. i władimiro-suzdalskie muzeum-skansen. W centrum Kremla znajduje się też sobór Narodzin Bogurodzicy. Warto również zwrócić uwagę na drewnianą cerkiew św. Mikołaja (Nikolskaja) z 1744 r., wybudowaną bez użycia choćby jednego żelaznego gwoździa.

5 / 5

Złoty Pierścień Rosji

Obraz
© wikipedia.org by Konstantin Orłow

Podróż po drogach Złotego Pierścienia można oczywiście kontynuować dalej... Można przejechać jeszcze tylko kawałek drogi i odkryjemy Kostromę – miejsce urodzin człowieka-legendy, Iwana Susanina, ze słynnym skansenem Szczełykowo czy słynny ze swoich haftów i tajemniczego jeziora Perejosławl Zalewski...

udm/ if

[

]( http://bezdroza.pl/ )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)