Włodzimierz, Rosja
Włodzimierz leży nieco na południe od Siergijew Posadu. W 1108 r. kniaź Władimir Monomach wybudował w tym miejscu solidną twierdzę, którą nazwano na jego cześć. Miasto słynie z niezliczonych cerkwi i Złotej Bramy. Budowa tej ostatniej rozpoczęła się w 1154 r. Miała ona witać (i cały czas wita) wszystkich wjeżdżających do miasta od strony Moskwy. Jej funkcja, jak i nazwa są symboliczne. Wybudowana na wzór złotych bram stojących przy wjeździe do Kijowa, Konstantynopola oraz Jerozolimy, miała świadczyć o ważności miasta.
Krążąc po Włodzimierzu, można również trafić na wiele wspaniałych cerkwi. Szczególna uwagę należy zwrócić na kilka z nich:
- cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy to jeden z ważniejszych zabytków władimirskiej architektury sakralnej XVII w.,
- cerkiew św. Mikołaja, wspominana w kronikach już w XII w.,
- sobór Uspienski (odrestaurowany w latach 1881–91 po licznych pożarach), gdzie przykuwają uwagę pokrywające wewnętrzne ściany freski nieznanych mistrzów z połowy XII w.,
- sobór św. Dymitra to jeden z najbardziej oryginalnych soborów starej Rusi, a dziś jest świetnym przykładem architektury władimirsko-suzdalskiej. Prosta i harmonijna konstrukcja z kamieni przesycona jest symbolami,
- cerkiew św. Nikity jest budowlą tradycyjnie podzieloną na trzy części, ale jej zewnętrzne formy kryją w sobie barokowe elementy XVIII w., dzięki czemu cerkiew przypomina nieco budynek świecki.