Trwa ładowanie...

Znalazł wnyki w lesie. "Działa to jak szubienica"

Na Facebooku Nadleśnictwa Bielsk pojawiło się wideo, na którym leśniczy Michał Andrzejuk pokazuje, że w lesie znalazł coś niepokojącego. Chodzi o wnyki. "Od kilku lat tego nie widziałem" - mówi na nagraniu.

Spacer po lesie był dla leśniczego zaskakujący (zdjęcie ilustracyjne)Spacer po lesie był dla leśniczego zaskakujący (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: 123RF
dct0o2p
dct0o2p

"W bielskich lasach już dawno nie widzieliśmy wnyków" - czytamy pod postem udostępnionym na profilu Nadleśnictwa Bielsk. - "Jeżeli znajdziecie coś takiego, koniecznie powiadomcie leśników, pobliskie koło łowieckie lub policję" - apelują leśnicy.

Leśniczy znalazł wnyki

Wnyki, czyli po prostu sidła to pętle najczęściej z drutu, linki stalowej lub włosia zastawiane przez kłusowników na przesmykach zwierzyny.

Leśniczy Michał Andrzejuk udostępnił wideo, na którym pokazuje wnyk, który znalazł w bielskim lesie. Jak przyznaje na filmie, nie widział czegoś podobnego od kilku lat. Pętla z drutu została przyczepiona do młodego świerku. Jak przypuszcza leśniczy, miała służyć do schwytania sarny. "Działa to trochę jak szubienica" - mówi na nagraniu. - "Zwierzyna wchodzi w pętlę (...), gdy chce się uwolnić, pętla zaciska się na szyi i (zwierzę - dop. red.) ginie ".

Screen z wideo nadleśnictwa Facebook @Nadleśnictwo Bielsk
Screen z wideo nadleśnictwaŹródło: Facebook @Nadleśnictwo Bielsk

Kłusownictwo w Polsce jest karalne

Warto zaznaczyć, że w Polsce używanie sideł jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności. "Jeżeli zobaczycie coś takiego, możecie powiadomić kogoś z koła łowieckiego lub straż leśną" - dodaje na końcu leśniczy, któremu ciężko jest wyswobodzić rękę z wnyka.

Internauci są poruszeni. "Straszne. Jak tak można. Na kłusownika przydałby się taki wnyk" - napisała jedna z obserwatorek.

"Nigdy sami nie usuwajcie wnyków, tylko powiadomcie leśnictwo albo znajomego myśliwego który ma kontakt z leśniczym albo strażą leśną. Czemu? Abyście nie zostali oskarżeni o stawianie wnyków. Ja idąc do lasu, staram się mieć przy sobie szczypce którymi mogę przeciąć taką pętlę, wówczas nawet do czasu przybycia leśniczego nie uczyni ona już żadnej krzywdy zwierzynie" - napisał od postem innym internauta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Lubelskie. Nielegalnie wywoził śmieci do lasu. Leśnicy zastawili pułapkę

dct0o2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dct0o2p