Trwa ładowanie...
26-11-2010 10:23

Zobacz gdzie jest śnieg!

Choć większość głównych ośrodków narciarskich na półkuli północnej zostanie otwarta w przeciągu dwóch najbliższych dni, początek sezonu zimowego 2010/11 był w wielu miejscach udany. Już dzisiaj czynnych jest wiele ośrodków narciarskich w Alpach, Pirenejach, a także na terenach Półwyspu Skandynawskiego i Szkocji. Zdecydowana większość otwartych ośrodków narciarskich informuje o dobrych bądź bardzo dobrych warunkach narciarskich na stokach.

Zobacz gdzie jest śnieg!
d7e3tyf
d7e3tyf

Największe opady śniegu w ubiegłym tygodniu miały miejsce w kalifornijskim obszarze narciarskim Squaw Valley, gdzie w ciągu weekendu spadło do 1,5 m śniegu (w wyższych partiach gór). Śnieg prószył również w wielu innych regionach narciarskich. Ilość opadów w większości tych miejsc wyniosła minimum 30 cm.

W Szkocji jedynym otwartym, i to tylko w weekendy, ośrodkiem narciarskim, pozostaje Cairngorm. Najbliższe prognozy pogody zapowiadają większe opady śniegu, więc liczymy, że pozostałe cztery ośrodki, w których zresztą jest już śnieg, zostaną otwarte w najbliższym czasie.

Alpy

*Austria *

W ciągu tego tygodnia wiele austriackich ośrodków narciarskich podało informację o sporych opadach śniegu. Wśród nich są dwa w tej chwili czynne: Sölden oraz Stubai, gdzie w poniedziałek spadło po 35 cm śniegu. W Sölden śnieg prószył również we wtorek, zwiększając jego powłokę na lodowcu do 171cm. Na obszarze Sölden otwartych jest łącznie 75 km narciarskich tras. W pozostałych ośrodkach narciarskich spadło 20-30 cm śniegu.

d7e3tyf

W ten weekend swój pięciomiesięczny sezon narciarski rozpocznie Ischgl. Z tej okazji w ośrodku odbędzie się koncert pt. "Top of the Mountain Opening Concert", którego głównym wykonawcą będzie amerykańska grupa w klimatach indie o nazwie Gossip. Organizatorzy spodziewają się 20.000 widzów. Występ będzie bezpłatny dla wszystkich, którzy mają aktualny karnet narciarski.

Więcej informacji o warunkach narciarskich w poszczególnych ośrodkach Austrii znajduje się w serwisie Skiinfo.pl

Francja

Zimowe ochłodzenie we Francji zaczęło się około tygodnia temu. Ściągnęło ono za sobą do tego kraju również opady śniegu. W ciągu kilku ostatnich dni spadło do 45 cm zarówno w Alpach jak i Pirenejach. Naturę wspomagają również zespoły ludzi zajmujących się naśnieżaniem stoków. Służy im temperatura – niemal cały czas, w dzień i w nocy, jest mniejsza od zera. We Francji obecnie otwarte są dwa ośrodki narciarskie. Pierwszym z nich, czynnym od września, jest Tignes. Obecnie jego stoki pokryte są 60-cm warstwą śniegu. W ubiegły weekend został otwarty drugi ośrodek w tym kraju – Val Thorens. Grubość śnieżnej powłoki wynosi tu 75 cm. Zarówno w Tignes jak i w Val Thorens czynnych jest po 9 tras zjazdowych. W obydwu ośrodkach od kilku dni występują ciągłe opady śniegu. Do chwili obecnej spadło podczas nich 15 cm śniegu. W ciągu kilku kolejnych dni według prognoz intensywność opadów pozostanie na podobnym poziomie. W nadchodzący weekend sprawy we Francji nabiorą szybszego obrotu, gdyż kilkanaście ośrodków zaplanowało
inaugurację sezonu na te właśnie dni. Wśród nich są ośrodki położone zarówno w Alpach jak i w Pirenejach: Val d'Isere, Les 2 Alpes, Cauterets, Bareges / La Mongie, Gourette, Luz Ardiden oraz Piau Engaly.

d7e3tyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7e3tyf