Zoo we Wrocławiu
Kraj | |
Region |
Zoo we Wrocławiu to atrakcja turystyczna, która istnieje na mapie Dolnego Śląska już od prawie 150 lat. Jest najstarszym, a jednocześnie najnowocześniejszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Znacznie wyprzedza inne tego typu placówki po otwarciu Afrykarium w 2014 roku.
Zoo Wrocław – historia powstania
Zoo we Wrocławiu zostało uroczyście otwarte 10 lipca 1865 roku. Z dwoma kilkuletnimi przerwami w funkcjonowaniu (1921–1927, 1925–1948) działa do dziś, przyciągając do stolicy województwa dolnośląskiego turystów z Polski i zagranicy. Powstało w oddalonej od centrum i niezagospodarowanej części Parku Szczytnickiego z inicjatywy nadburmistrza Wrocławia Juliusa Elwangera.
W pierwszym roku istnienia wrocławskie zoo miało 189 zwierząt. Najbardziej egzotycznym z nich była zebra. Dziś w ogrodzie zoologicznym żyje około 10 tysięcy zwierząt, które reprezentują około 1100 gatunków. Znajdują się tutaj wyjątkowo rzadkie okapi leśne z rodziny żyrafowatych, a także zagrożone wyginięciem manaty karaibskie. Zoo we Wrocławiu zajmuje powierzchnię 33 hektarów, czyli ponad dwukrotnie większą niż w momencie założenia.
Na terenie zoo znajduje się 12 pawilonów tematycznych:
– Sahara,
– Terai,
– Słoniarnia,
– Akwarium,
– Afrykarium,
– Krokodylarnia,
– Małpiarnia,
– Ptaszarnia,
– Ranczo i Dziedziniec,
– Pawilon Madagaskar,
– Pawilon Małp Człekoształtnych,
– Terrarium z Motylarnią i "Smokami Indonezji",
– Pawilon "Klimat, Ludzie, Zwierzęta"
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym oprócz zwierząt można też podziwiać zabytkową XIX- wieczną zabudowę. XX-wieczny projekt bramy wejściowej był inspirowany Bramą Brandenburską w Berlinie.
Wrocławskie zoo – Afrykarium
Wrocławskie zoo stale podlega rozbudowom i unowocześnianiu. 26 października 2014 roku na terenie ogrodu uruchomione zostało Afrykarium, którego budowa kosztowała 220 milionów złotych. Kompleks składa się z 19 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 4,6 tysięcy metrów kwadratowych. Turyści mogą spacerować wewnątrz szklanego tunelu. Jest to pierwsze oceanarium powstałe na terenie Polski. W wodzie i na brzegu żyje około 100 gatunków tworzących afrykańskie ekosystemy, m.in. faunę wybrzeży Namibii, jezior Malawi, Tanganika, Kanału Mozambickiego i dżungli Konga.
Zoo we Wrocławiu – ciekawostki
Zoo we Wrocławiu, podobnie jak całe miasto, dłużej było pod władzą niemiecką niżeli polską. Stanowisko pierwszego polskiego dyrektora obejmował Karol Łukaszewicz. Po nim funkcję tę przejął Antoni Gucwiński – doktor nauk wetrynaryjnych i dziennikarz znany z TVP. Gucwiński wraz z żoną Hanną w latach 1971–2001 prowadził popularny program "Z kamerą wśród zwierząt". Nagrania prowadzono we wrocławskim zoo. Obecnie dyrektorem jest Radosław Ratajszczak.
We Wrocławiu odnotowano kilka sukcesów hodowlanych. W żadnym innym zoo nie urodził się tapir malajski. Tylko tutaj przyszły też na świat syczek filipiński kuskusiec niedźwiedzi.
Historia ogrodu zoologicznego ma również ciemne strony. W 2015 roku doszło tam do śmiertlelnego wypadku. Tygrys sumatrzański zabił pracownika sprzątającego wybieg.
Godziny otwarcia | OD LISTOPADA DO LUTEGO |
Ceny biletów | ZOO + AFRYKARIUM |
Orientacyjna odległość | 3,5 km od centrum Wrocławia |
Komentarze