10 powodów, dla których warto jechać w Alpy

10 powodów, dla których warto jechać w Alpy

Alpy rozciągają się od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju. Ich piękno można podziwiać aż w siedmiu krajach: Słowenii, Austrii, Włoszech, Niemczech, Liechtensteinie, Szwajcarii i Francji. Oto najpiękniejsze alpejskie miejsca!

1 / 10

Hallstatt

Obraz
© JupiterImages

Hallstatt to nazwa zarówno jeziora, jak i miejscowości w Alpach Salzburskich, malowniczo położonej nad jego brzegami. Wraz z całym regionem Salzkammergut znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza pięknymi widokami miasteczko ma do zaoferowania cmentarz z epoki żelaza (800 r. p.n.e.) oraz kopalnię soli z epoki brązu, w której w 1734 roku znaleziono zakonserwowane w soli zwłoki prehistorycznego górnika.

2 / 10

Zamki Bawarii

Obraz
© wp.pl/ Iwona Felczak

Alpejską krainę szczególnie pokochał książę bawarski Ludwik II i wybudował tu swój własny, magiczny świat. Ekscentryczny władca upodobał sobie baśniowe zamki i nie żałował pieniędzy z królewskiego skarbca na ich budowę. Hohenschwangau, Linderhof i najsłynniejszy Neuschwanstein można podziwiać do dziś wśród majestatycznych szczytów Alp. Malowniczo położone wśród bawarskich jezior, zachwycają bajkową architekturą.

Na zdjęciu: Neuschwanstein

3 / 10

Mont Blanc

Obraz
© flickr.com/merlune/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dach Europy - tak przyjęło się nazywać najwyższy szczyt Alp i całego Starego Kontynentu. Wymarzony cel alpinistów leży na granicy Francji i Włoch (pod masywem przebiega tunel łączący oba państwa), a jego wysokość wynosi 4810 m n.p.m. Turyści mają możliwość wjechania kolejka liniową na Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.). Warto także odwiedzić leżące u stóp Mont Blanc kurorty, takie jak słynne Chamonix czy Albertville.

4 / 10

Alpejskie jeziora

Obraz
© wp.pl/ Iwona Felczak

Alpy to nie tylko górskie szlaki i skalne szczyty, to także piękne jeziora! Najbardziej znane to włoskie Lago di Garda, czy niemieckie Bodensee. Nad ich brzegami powstały prawdziwe kurorty, w których w sezonie roi się od turystów. Zachęcamy więc raczej do wypoczynku w mniej znanych miejscach, których idylliczny spokój będzie gwarancją udanego dnia. Można wypożyczyć rower wodny albo kajak, a na większych jeziorach także żaglówkę i popływać na ich turkusowych wodach. Dla wyjątkowych leniwców pozostaje opcja wylegiwania się na leżaku, które czekają na turystów na przybrzeżnych polanach.

Na zdjęciu: Plansee/Austria

5 / 10

Wodospady Rheinfall

Obraz
© flickr.com/Marcin Wichary/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

W szwajcarskim kantonie Schaffhausen, na przełomie rzeki Ren możemy za to podziwiać największy (pod względem przepływu wody) wodospad w Europie. Na obu brzegach rzeki znajdują się platformy widokowe na 23-metrowe kaskady. Spod zamku Wörth wyruszają natomiast statki wycieczkowe, podpływające pod sam wodospad. Na środku Renu znajduje się wyjątkowa atrakcja - skała, stanowiąca naturalny punkt widokowy. Wąskie schody zaprowadzą nas na jej szczyt, z którego rozpościera się zapierających dech w piersiach widok na Rheinfall.

6 / 10

Innsbruck

Obraz
© Iwona Felczak (wp.pl)

Stolica Tyrolu to jednocześnie jedno z najpiękniej położonych miast w Europie. Będąc tu w pogodny dzień, koniecznie należy udać się na taras widokowy, znajdujący się na szczycie skoczni narciarskiej Bergisel. Innsbruck i otaczający go masyw Nordkette zobaczymy jak na dłoni. Miasto oferuje zresztą także masę atrakcji, zobaczymy tu m.in. XIV-wieczny zamek cesarski Hofburg oraz jedną z najlepiej zachowanych starówek w Austrii wraz symbolem miasta - Goldenes Dachl.

7 / 10

Chillon

Obraz
© flickr.com/babeltravel/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Szwajcarski zamek Chillon zachwyca przede wszystkim swym wyjątkowym położeniem - nad jeziorem Genewskim, w sercu Alp. To piękne miejsce było niegdyś strategiczne - skalisty cypel stanowił naturalną obronę, a lokalizacja umożliwiała kontrolę nad szlakiem łączącym północ z południem. Podziemia zamku służyły w XIV wieku jako więzienie.

8 / 10

Matterhorn

Obraz
© flickr.com/thisisbossi/License: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Leżący na granicy Szwajcarii i Włoch Matterhorn to jeden z najbardziej znanych szczytów na całym świecie. Jego charakterystyczny kształt góruje imponująco nad doliną Aosty. Matterhorn jest szóstym pod względem wysokości samodzielnym szczytem na terenie Alp i osiąga aż 4478 m n.p.m. Jest to także jeden z najpóźniej zdobytych wierzchołków - pierwsza ekipa stanęła tu w 1865 roku.

9 / 10

Bled

Obraz
© JupiterImages

Bled to prawdziwy symbol Słowenii i jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Europie. Mała wysepka ze średniowiecznym kościółkiem na środku turkusowego jeziora, w tle ośnieżone szczyty Alp. Na zboczu skał znajduje się również średniowieczny zamek. Można stąd wyruszyć na pieszą wycieczkę na najwyższy szczyt Słowenii - Triglav (2864 m n.p.m.). Szlak nie należy do najłatwiejszych i na wyprawę trzeba przeznaczyć dwa dni (wraz z noclegiem w schronisku). W okolicy warto też zobaczyć wąwóz Vintgar.

10 / 10

Dolomity

Obraz
© flickr.com/gigi62/ License: http://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/deed.en

Na terenie Alp Wschodnich, w północnych Włoszech, znajduje się pasmo górskie, którego krajobrazy są wyjątkowe w skali europejskiej. Cechą charakterystyczną Dolomitów jest to, że nie stanowią wyraźnego łańcucha górskiego. Składają się z grup skalnych, oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi przełęczami. Malowniczo poszarpane turnie, strome ściany skalne i urwiska są wynikiem działania erozji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)