Trwa ładowanie...
d2qw6yk

Alghero

Największe atrakcje
Położenie:

Południowo-zachodnia część kraju, na północnym-zachodzie Sardynii

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,22 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Alghero na Morzu Śródziemnym to bajeczne widoki, wydmy, zatoczki i piaszczyste plaże. Około 12 kilometrów na północy od miasta leży trzecie lotnisko Sardynii, na które można dotrzeć z Polski liniami Wizz Air.

Z powodu licznych najazdów agresorów z różnych kierunków Sardyńczycy woleli osiedlać się w głębi wyspy. Ma to odzwierciedlenie w tradycyjnej kuchni regionu – dominowały potrawy jednogarnkowe, prosięta, dziki, pieczywo, zioła.

Alghero – pogoda

Sardyńskie Alghero usytuowane jest w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego i charakteryzuje się dosyć wysoką średnią dobową temperaturą roczną, wynoszącą 16,3°C. W najgorętszym w ciągu roku lipcu w Alghero notuje się przeciętnie 23,5°C, w najchłodniejszym styczniu natomiast prawie 10°C. Wilgotność powietrza w Alghero latem jest bardzo niska – od czerwca do sierpnia niekiedy praktycznie w ogóle nie pada. Najbardziej wilgotne są listopad oraz grudzień.

Alghero – historia

Alghero powstało w XII wieku, założone przez ród Doria z Genui. W 1353 roku opanowali je Aragończycy, który prawie dwie dekady później wykryli spisek rodziny Doria przeciw królowi. Za karę rdzenni Sardyńczycy wysiedleni zostali w głąb wyspy, a w ich miejsce sprowadzono katalońskich osadników. Siatka ulic Alghero przypomina odtąd architekturę katalońską, w sardyńskiej kuchni czuje się powiewy Hiszpanii, a lokalnie nawet 40% mieszkańców potrafi używać języka katalońskiego (rozumie go nawet 60%).

Jako jedno z siedmiu miast królewskich na wyspie, Alghero było łakomym kąskiem dla najeźdźców. Rok 1720 to przykładowo moment przejęcia władzy przez dynastię Sabaudzką, wywodzącą się z Piemontu.

Alghero – zabytki

W Alghero znajdziemy piękną Starówkę, określaną jako sardyńska Barceonetta od przykładów katalońskiego budownictwa, ciekawie położoną na nadmorskiej skale. Miasto otaczają dobrze zachowane mury ze średniowiecza, jest tutaj sporo kościołów w stylu gotyckim, malownicze groty (Grota Neptuna, Grotta Verde czy Grotta dei Ricami), winnice, układające się w pasy zieleni. W Alghero zaobserwujemy również liczne wieże warowne (np. główna, saraceńska), megalityczne muragi, których historia sięga prawdopodobnie cywilizacji nuragijskiej i drugiego tysiąclecia przed Chrystusem. Cała Sardynia to ponad 7 tysięcy tego rodzaju obiektów z ociosanych kamieni, wznoszonych bez zaprawy.

Alghero – lokalne potrawy

Na Sardynii całkiem od niedawna je się bardzo dużo ryb i owoców morza, szczególnie krabów, kalmarów, anchois, langust, małż, sardynek, pikantnej zupy rybnej (burrida, cassola), suszonej ikry, ostrzejszej w smaku, krojonej w bloki (bottarga) i podawanej z makaronem. Hiszpańskie akcenty są wyraźnie odczuwalne także w lokalnej kuchni na wyspie i posmaku regionalnych trunków. To właśnie tutaj usytuowana jest aż jedna trzecia włoskich upraw i hodowli organicznych.

Będąc na Sardynii w Alghero, wypij i zjedz:

  • Sardyńskie białe wino wysokiej jakości, np. wytrawne Vermentino, Torbato lub Nuragus.
  • Carasau, płaski chleb.
  • Słodkie biszkopty.
  • Makaron, przede wszystkim spaghetti, maccheroni, culingiones (przypominające ravioli).
  • Malloreddus, rodzaj lokalnego gnocchi, dość typowa potrawa na całej Sardynii.
  • Sery Pecorino Sardo i Fiore Sardo DOP, z mleka sardyńskich owiec Razza Sarda. Da się je spożywać praktycznie od razu po przygotowaniu bądź można odłożyć je do dojrzewania i starzenia.
  • Kozie sery, np. caciocavallo (casizolu) oraz provolone.
  • Carta da musica, sardyński placek chlebowy, z semoliny oraz drożdży.
  • Aragosta al florno, pieczoną langustę.
  • Amarettus, migdałowe ciasteczka. Migdały są, obok rodzynek, popularnym dodatkiem do sardyńskich dań.
Alghero
Komunikacja

Na wyspie najlepiej jest wypożyczyć skuter lub samochód do wygodnego podróżowania na każdą odległość

Orientacyjna odległość

1620 km w linii prostej, 2045 km samochodem (około 27 h jazdy)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw6yk
d2qw6yk
d2qw6yk