Trwa ładowanie...
d1hhv09

Genua

Największe atrakcje
Położenie:

Północno-zachodnia część kraju, nad Morzem Liguryjskim

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 euro = 4,24 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Genua jest stolicą Ligurii i dawną morską potęgą, nazywaną darem od morza. Wchłonęła okoliczne miejscowości, stanowiąc interesującą mozaikę luksusowych rezydencji, podejrzanych zaułków, rozległych ogrodów o atmosferze starej wioski rybackiej. Pamiątkowe tablice mają tutaj Maria Konopnicka i Józef Piłsudski, z Genui pochodzi kilku papieży, a widoki na piękne Morze Liguryjskie zapierają dech w piersiach nie tylko nieprzyzwyczajonym turystom.

Genua – pogoda

Wycieczka do Genui latem to coś dla fanów plażowania, śródziemnomorskich upałów i subtropikalnego klimatu. Ciepłe miesiące – okres od maja do października - są tutaj naprawdę gorące: średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 24°C, nocą 17°C. Ilość słonecznych dni w Genui w zimie natomiast odpowiada polskim kwietniowi i październikowi.

W ciągu łagodnej zimy w Genui całkiem sporo pada. W grudniu, styczniu i lutym słupek rtęci nocą nie spada poniżej 6°C, w dzień utrzymuje się co najmniej 12°C. Średnie roczne temperatury w Genui to 19°C w ciągu dnia i 12°C w nocy.

Genua – plaża

W samej Genui oraz w najbliższych jej okolicach znajdziemy duży wybór plaż miejskich (niestety są płatne, a także dość wąskie i w weekendy mogą być zatłoczone) i usytuowanych w malutkich miasteczkach. Część jest również przyjazna zwierzętom, co jest niezwykle wygodne dla posiadaczy czworonogów, a także oznaczona prestiżową Błękitną Flagą.

Większość plaż w Genui jest żwirowa bądź kamienista. Zdecydowanie przyjemniejsze jest opalanie na nadbrzeżnych skałkach, gdzie nie trzeba przejmować się bliskim towarzystwem obcych osób. Należy jednak zaopatrzyć się w leżak bądź grubszą matę, aby zapewnić sobie wygodę.

Genua – zabytki i atrakcje

Co warto zobaczyć w Genui, oprócz dwunastowiecznych murów obronnych, latarni morskiej z Herbem Genui czy cmentarza Camposanto?

  • Akwarium w starym porcie miejskim, największe w Italii, drugie w Europie, otwarte w 1992 roku, z florą oraz fauną z całego świata. Można tutaj obejrzeć delfiny (w pokoju do obserwacji włączona jest muzyka klasyczna, są pokazowe karmienia), pingwiny, rekiny, słonie morskie, foki, płaszczki oraz flądry (głaszcze się je w stawie dotykowym, w którym pływają). Godziny otwarcia to 8.30-22.30, ostatnie wejście o 20.30, na zwiedzanie trzeba zarezerwować sobie minimum 2 godziny.
  • Katedrę S. Lorenzo (Św. Wawrzyńca), z IX wieku, z romańskim portalem, piękną rozetą, renesansową kaplicą i sarkofagiem ze szczątkami Jana Chrzciciela.
  • Stare Miasto. Plątanina zabytkowych uliczek o różnym stopniu reprezentacyjności prowadzi prosto do portu, gdzie znajdziemy replikę statku pirackiego, galeonu, z Piratów Romana Polańskiego. Na Starówce pełno jest zabytków z okresu rzymskiego, pięknych kamieniczek, pałaców, romantycznych kącików.
  • Dom Krzysztofa Kolumba na Piazza Dante, rekonstrukcja skromnego, dość ciasnego, jednopiętrowego domu z XVII wieku, w którym w młodości mieszkał żeglarz; obecnie budynek jest muzeum z pamiątkami oraz meblami po Kolumbie.
  • Pałac Dożów Genui (Palazzo Ducale), neoklasycystyczny budynek, autorstwa Simone Cantoniego, uszkodzony w pożarze, a następnie w trakcie drugiej wojny światowej i bombardowań, odbudowany pod koniec XX wieku. W tym okazałym gmachu można zwiedzać pomieszczenia pałacowe, takie jak chociażby Sala Wielkiej Rady.
  • Righi, dzielnicę na stromym, wysokim wzgórzu, na które dojeżdża kolejka linowa. Na szczycie istnieje okazja do wielogodzinnych spacerów po okolicy, podziwiania widoków, oglądania twierdz i fortyfikacji.
  • Boccadesse, przytulną wioskę rybacką na promenadzie z kameralną atmosferą, wielobarwnymi domkami, pałacami, restauracjami.

Genua – lokalne potrawy

Aby spróbować za bezcen lokalnych pyszności w Genui, należy skorzystać z Apertivo – happy hours. W wielu włoskich lokalach gastronomicznych, odpowiednio oznaczonych, przykładowo w godzinach 18-22 obowiązuje promocja, że za zakup drinka za określoną kwotę, otrzymuje się nieograniczony dostęp do bufetu z przekąskami. Najlepiej od razu sprawdzić, jak wygląda taki stół. Oferowane potrawy uzupełniane są zazwyczaj na bieżąco, a wybór jest dość obszerny: makarony, kawałki pizzy, ryż z dodatkami, kanapki, sałatki, warzywa, owoce.

Będąc w Genui, szóstym co do wielkości mieście Włoch, warto zjeść i wypić:

  • Farinę, bezglutenowy placek z mąki z ciecierzycy. Robi się go z wieloma pysznymi składnikami, np. kaparami czy smażoną cebulą.
  • Focaccię, smażony placek chlebowy, dość cienki, z mąki pszennej, soli i oliwy.
  • Ostrą pizzę z sardelami i cebulą.
  • Minestrone alla Genovese, zupę warzywną z kapustą i fasolą.
  • Burridę, zupę rybną.
  • Zielone pesto z bazylii.
  • Lokalną oliwę.
  • Makaron maccheroni, w formie grubych rurek.
  • Cielęcinę, duszoną oraz pieczoną.
  • Cima ripiena, nadziewany mostek cielęcy.
  • Tomaxelle, roladki mięsne.
  • Stecchi, smażone szaszłyki.
  • Królika, zazwyczaj duszonego.
  • Świeżą ricottę, często podaje się ją na ciepło, solo, tuż po jej przygotowaniu.
  • Falstaff, orzechowe croissanty.
  • Pizzę na słodko, serwowaną na deser.
  • Białe, aromatyczne wino Vermentino.
Genua
Przykładowe ceny

- Bilet do Akwarium: normalny 106 zł, ulgowy (4-12 lat) 72 zł;
bilet 100-minutowy na metro: 6,8 zł;
- bilet kolejowy do Mediolanu: 55 zł;
- porcja fariny (na wagę): 13 zł;
- pizza: od 21 zł;
- piwo w restauracji: od 13 zł;
- cappuccino: od 13 zł;
- Apertivo: od 30 zł za osobę.

Komunikacja

Metro (23 stacje kolejowe), taksówki, kolejka linowa na punkt widokowy

Orientacyjna odległość

1245 km w linii prostej, 1660 km samochodem (15 h 38 min jazdy), 1985 km pociągiem (22 h 49 min jazdy)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09
d1hhv09
d1hhv09
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj