Trwa ładowanie...

Dziwna zabawa orek atakujących łodzie w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej

Od 2020 roku w okolicach Cieśniny Gibraltarskiej nasilają się ataki orek na statki i jachty. Biolodzy początkowo łączyli zachowanie zwierząt z zemstą za zranienie jednej z orek przez łódź w 2017 r., teraz jednak powstała inna hipoteza.

Według biologów nasilone ataki orek na łodzie mogą być formą zabawyWedług biologów nasilone ataki orek na łodzie mogą być formą zabawyŹródło: Adobe Stock, fot: TOR J VAA
dlc657v
dlc657v

Ataki orek na łodzie to proceder, który już od jakiegoś czasu obserwowany jest w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej. Jak donosi dziennik "El Mundo", od 2020 r. doszło tam do co najmniej 130 ataków orek na łodzie i jachty.

Ataki orek na łodzie

Biolodzy zaobserwowali, że głównym celem agresji tych ssaków są stery. Orki podpływają blisko jednostki i zazwyczaj zwierzętom udaje się zniszczyć właśnie ten element.

Jak stwierdził w toku analizy zespół naukowców kierowany przez Renauda de Stephanisa z hiszpańskiej Organizacji Ochrony, Informacji i Badań nad Waleniami (CIRCE), ataki kojarzone mogą być z przypływami i odpływami, które generują statki i jachty. Te mogą z kolei zachęcić orki do zabawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"

Zabawy morskich ssaków?

Zespół naukowców powołał się w raporcie na fenomen, który zauważono w 2017 r., gdy jeden z młodych osobników został poważnie zraniony przez jacht, pływający w okolicach. Według naukowców okaz należy do jednej z ośmiu rodzin orek zamieszkujących Cieśninę Gibraltarską. W sumie osobników może być ponad 60.

dlc657v

Tym, co zwróciło uwagę naukowców, był fakt, że orka z blizną na grzbiecie, należąca do stada, jest jedną z najczęściej atakujących jachty. Stąd powstała hipoteza motywu zemsty zwierząt.

Jak jednak napisano w ostatnich badaniach, zespół wykluczył, aby zachowanie zranionej w przeszłości orki wynikało z chęci odwetu. Renaud de Stephanis twierdzi, że jest to jedynie pewnego rodzaju zabawa, którą naśladują inne osobniki z otoczenia zwierzęcia.

Okrutne gry orek

Jak przywołuje zespół badaczy, orki często wykazują się myśleniem stadnym, zwłaszcza w kontekście przejmowania zachowań jednego osobnika.

Orka - zdjęcie ilustracyjne Adobe Stock
Orka - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock, fot: "Stephane ROCHON stephane@rochon.fr"

W 2004 r. odnotowano inne nietypowe i dość okrutne zachowanie orek, które polegało na powodowaniu dużych ran na ciele tuńczyków. Ciekawe jest jednak to, że zwierzęta nie zjadały tych ryb, a jedynie odgryzały bok ich ciała. Jak twierdzą badacze, tego rodzaju zachowanie również mogło być pewnego rodzaju zabawą.

dlc657v
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlc657v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlc657v