Trwa ładowanie...

Szpitalne odziały ratunkowe przepełnione. Trafiają tu urlopowicze

W okresie wakacyjnym szpitalne oddziały ratunkowe pracują na pełnych obrotach. Jak poinformował małopolski oddział NFZ, jest to czas wyjątkowo intensywny. Przypominano także, gdzie zgłaszać się w razie wypadku, który ma miejsce na urlopie.

W okresie wakacyjnym personel medyczny ma pełne ręce roboty


W okresie wakacyjnym personel medyczny ma pełne ręce roboty Źródło: Adobe Stock, fot: DAREK11
d1n048y
d1n048y

Oddziały ratunkowe w Małopolsce przepełnione

Wakacje to intensywny czas dla oddziałów ratunkowych. Jak donosi PAP, w zeszłym roku szpitalne oddziały ratunkowe w Małopolsce przyjęły ponad 414 tys. pacjentów, z czego prawie 77 tys. zostało przyjętych w lipcu i w sierpniu.

W związku z okresem wakacyjnym przybywa pacjentów na oddziałach w miejscowościach turystycznych. Pełne ręce roboty ma m.in. Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem, który w ubiegłe wakacje przyjął blisko 4 tys. pacjentów.

Lato było bardzo intensywne także w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu– przyjęto tam wówczas ponad 5,8 tys. pacjentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"

Turyści w tarapatach

Jak poinformował małopolski oddział NFZ, w trakcie urlopu poza miejscem zamieszkania chory ma prawo zgłosić się do najbliższej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Placówki czynne są w godzinach od 8 do 18, jednak jeśli turyście przydarzy się nagły wypadek, jest możliwość skorzystania z usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Podobnie jak w przypadku placówek dziennych, nie obowiązuje rejonizacja.

d1n048y

Miejsc, które świadczą opiekę tego rodzaju, jest w Małopolsce 50. Ich adresy dostępne są na stronie internetowej małopolskiego NFZ: nfz-krakow.pl.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Jeśli turysta znajdzie się akurat w miejscu, w którym nie ma dostępu do placówek medycznych, jest możliwość skorzystania ze specjalnej Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Porad telefonicznych udzielają pielęgniarze i pielęgniarki, położni oraz lekarze. W razie potrzeby jest możliwość wystawienia e-recepty. Numer do teleplatformy jest w całej Polsce taki sam: 800 137 200.

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia należy jednak zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć. Uniwersalny numer, pod którym można wezwać ratowników to 999 lub 112.

d1n048y

Dla turystów chodzących po górach istotne jest zapisanie sobie numeru do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Numer alarmowy do GOPR lub TOPR to: 985 lub 601 100 300.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1n048y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n048y

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj