Najpiękniejsze miasta nad Wisłą
Od Beskidów po Morze Bałtyckie nasz kraj przecina najdłuższa rzeka - Wisła. Na jej brzegach powstały miasta, które należą do najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w Polsce. Niezależnie czy są to niewielkie górskie miasteczka czy potężne, położone na równinach metropolie, każdy z tych zakątków swój wyjątkowy charakter zawdzięcza bliskości królowej polskich rzek.
Od Beskidów po Morze Bałtyckie nasz kraj przecina najdłuższa rzeka - Wisła. Na jej brzegach powstały miasta, które należą do najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w Polsce. Niezależnie czy są to niewielkie górskie miasteczka czy potężne, położone na równinach metropolie, każdy z tych zakątków swój wyjątkowy charakter zawdzięcza bliskości królowej polskich rzek. Wisła przepływa przez ponad 40 polskich miejscowości, których historia od setek lat jest z nią nierozerwalnie związana. Oto najciekawsze z nich.
at/if
Wisła
Najdłuższa polska rzekama swoje źródła u stóp Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Najważniejszym miastem w tym rejonie jest bez wątpienia Wisła - popularne centrum turystyczne, które od ponad 100 lat stanowi ciekawą alternatywę dla Zakopanego. W ostatnich latach miasto przeżywa prawdziwe oblężenie - wszystko dzięki skokom narciarskim i jednemu z najpopularniejszych obywateli miasteczka - Adamowi Małyszowi. Nawet ci, których sport nie interesuje przyjeżdżają do Wisły dla pięknych krajobrazów, które można podziwiać podczas górskich wędrówek. Ok. 10 km na północ od Wisły znajduje się inna malownicza miejscowość - Ustroń. To znane uzdrowisko klimatyczne przyciąga każdego roku tysiące kuracjuszy, pragnących podreperować zdrowie w cieniu szczytów Czantorii Wielkiej i Równicy.
Na zdjęciu: Wisła
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Kraków
Mijając Skoczów, Strumień, Czechowice-Dziedzice, Brzeszcze i Skawinę Wisła dociera do Krakowa. Tego miasta nikomu nie trzeba przedstawiać - uwielbiają je zarówno Polacy, jak i goście zagraniczni, dzięki którym gród Kraka regularnie zajmuje wysokie miejsca w światowych rankingach na najbardziej atrakcyjne miasto nie tylko Europy, ale i świata. Kraków słynie z wyjątkowych zabytków, barwnej, wielokulturowej historii, a także niepowtarzalnego klimatu. Wisła ma swoje miejsce w legendzie związanej z dawną stolicą kraju - to stąd spragniony Smok Wawelski napił się wody, gdy sprytny szewczyk podsunął mu do zjedzenia owcę wypchaną siarką.
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Sandomierz
Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych polskich miast. Ze względu na charakterystyczne położenie na siedmiu wzgórzach nazywany jest "polskim Rzymem". Los niestety nie obchodził się z nim łaskawie. Miasto to zawsze "stało na drodze" Tatarom, a z kolei Szwedzi w czasie potopu zniszczyli doszczętnie zamek górujący nad miastem. Całe szczęście, że mimo tak burzliwej historii zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Jedną z największych atrakcji są tutejsze podziemia, przez które wiedzie trasa turystyczna. Każdego roku tłumy turystów ciągną tu, by zobaczyć malownicze nadwiślańskie miasto, które ostatnio zostało spopularyzowane w serialu "Ojciec Mateusz".
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Kazimierz Dolny
Po zakolach wokół Sandomierza Wisła mija Zawichost i Annopol, a na jej drodze staje niewielki Kazimierz Dolny, uznawany za najpiękniejsze miasteczko w Polsce. Ta perełka polskiego renesansu uwodzi swoim urokiem już od wielu dziesiątków lat. Artyści wszelkiej maści przybywają tu tłumnie, by szukać natchnienia pośród wąskich uliczek i w cieniu przepięknych kamienic. Nad miastem górują romantyczne ruiny zamku, które dopełniają malowniczego krajobrazu tego wyjątkowego zakątka na mapie Polski.
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Puławy
Kolejne na trasie królowej polskich rzek są Puławy. To miasto o bogatej historii swój rozkwit zawdzięcza magnackim rodzinom Lubomirskich i Czartoryskich. Imponujący pałac, który stanowi tutejszą główną atrakcję turystyczną otacza angielski park . Wypełniają go antyczne i gotyckie "ruiny", które w XIX wieku stanowiły nieodłączny element romantycznych parków.
Na zdjęciu: Domek Gotycki
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Warszawa
O stolicy naszego kraju napisano już chyba wszystko. Można ją kochać, można jej nie znosić, jednak trudno jest przejść obok tego miasta obojętnie. Każdy tu znajdzie coś dla siebie - najważniejsze polskie muzea, eleganckie restauracje, ekstrawaganckie sklepy czy modne zakątki. Dzieje Warszawy są nierozerwalnie związane z Wisłą, co odzwierciedla znajdująca się w jej herbie Syrenka.
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Płock
Mało kto pamięta, że Płockrównież był nadwiślańską stolicą Polski, a przez setki lat także istotnym ośrodkiem handlowym. Na ciekawych dziejów miasta turystów czeka tu przepiękna katedra, zamek książęcy czy pełne uroku Stare Miasto. Odwiedzając Płock, warto również zajrzeć do pobliskiego Nieszawy czy Dobrzynia nad Wisłą.
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Ciechocinek
Leżący w dolinie Wisły *Ciechocinek *to najsłynniejsze polskie uzdrowisko. Zabytkowe tężnie i ukwiecone trawniki znają niemal wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Wyjątkowy mikroklimat połączony z kąpielami solankowymi, siarkowymi i borowinowymi ma dobroczynny wpływ na schorzenia narządów ruchu oraz układu oddechowego. Ale do Ciechocinka warto przyjechać nie tylko po to, by podreperować zdrowie - miasteczko słynie również z wyjątkowo pięknej architektury oraz wielu atrakcji kulturalnych, m.in. licznych koncertów i festiwali.
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Toruń
Toruń, nazywany "perłą Północy" jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytkowych miast w Polsce. Słynie jako miejsce urodzenia wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika i znany od średniowiecza ośrodek handlowo-rzemieślniczy nad Wisłą. Przyciąga autentyzmem gotyckiej i renesansowej niezniszczonej przez ponad 700 lat starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu także można spróbować rewelacyjnych pierników, które stały się, podobnie jak Kopernik, nieodłącznym symbolem miasta. W dziejach Torunia Wisła ma swoje ważne miejsce - to dzięki niej mógł on należeć do bałtyckiej Hanzy. Legenda związana z nazwą grodu mówi, że pochodzi ona z dyskusji pomiędzy znajdującą się na Starym Mieście Krzywą Wieżą a płynącą w jej pobliżu rzeką. Wieża obawiając się wartkiego nurtu powiedziała do Wisły: "Nie płyń tak blisko, bo runę!". "To ruń!" miała krzyknąć rzeka. Okrzyk usłyszeli przepływający kupcy i
w ten sposób zaczęli nazywać gród Kopernika.
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!
Gdańsk
Naszą wędrówkę po najciekawszych nadwiślańskich miastach kończymy w Gdańsku. Mimo że z grodem kojarzy się głównie Motława (na zdjęciu), to właśnie w pobliżu Gdańska znajduje się jedno z ujść królowej polskich rzek. Buntowniczy gród fascynuje odwiedzających go gości od wieków, a burzliwa i inspirująca historia, piękne zabytki oraz bogate życie kulturalne również obecnie stanowi magnes na turystów. Charakterystyczną fontannę z Neptunem zna chyba każdy, a wystarczy przejść się po przepięknym Długim Targu, by bez reszty poddać się magii tego niezwykłego miejsca.
at/if
Głosuj w ankiecie na najpiękniejszą starówkę!