Gdańsk w 12 godzin? Oczywiście
Czy podczas jednego dnia można zwiedzić cały Gdańsk? Gdańska Organizacja Turystyczna przygotowała propozycję na zwiedzenie miasta w 12 godzin.
Czy podczas jednego dnia można zwiedzić cały Gdańsk? Gdańska Organizacja Turystyczna przygotowała propozycję na zwiedzenie miasta w 12 godzin.
Główne Miasto to część Gdańska, którą koniecznie trzeba zwiedzić podczas pobytu. Na początek dnia proponujemy udać się do jednego z barów mlecznych na smaczne polskie śniadanie. Po nim pełni sił zaczynamy zwiedzanie. Ulica Długa z Długim Targiem, Fontanną Neptuna, Dworem Artusa oraz ślicznymi kamienicami na pewno wprawią odwiedzających w zachwyt. Będąc na Głównym Mieście koniecznie trzeba wybrać się na spacer wzdłuż Motławy, zobaczyć Gdański Żuraw i choć przez chwilę spojrzeć na drugą stronę, gdzie rozciąga się Wyspa Spichrzów. Przejdziemy przez ulicę Mariacką, spojrzymy na Bazylikę Najświętszej Marii Panny, największą ceglaną świątynię na świecie i wejdziemy na chwilę do jednego z pięknych kościołów.
Warto zwrócić uwagę również na takie zabytki jak:
- Ratusz Głównego Miasta
- Wielka Zbrojownia
- Dwór Bractwa św. Jerzego
- Katownia z Wieżą Więzienną
- Hala Targowa
- Kościół św. Mikołaja
- Kościół św. Jana
- Kaplica Królewska
- Złota Brama
- Brama Wyżynna
- Brama Złota
- Brama Zielona
10:00 Rejs na Westerplatte
Niemożliwe? A jednak. W ciągu jednodniowego pobytu w Gdańsku nie będzie problemu by wybrać się w rejs statkiem. Proponujemy udać się na Westerplatte, zobaczyć historyczne miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej i znaleźć chwilę na odpoczynek przy gdańskiej plaży, którą koniecznie trzeba zobaczyć podczas tej jednodniowej wizyty.
W Gdańsku 1 września 1939 r. o godz. 4.45 strzałami z pancernika Schlezwig-Holstein rozpoczęła się II wojna światowa. Wzniesiony w hołdzie obrońcom Gdańska kamienny monument, wyrastający z wielkiego zielonego kopca u wejścia do portu, przypomina miecz wbity w ziemię rękojeścią. Westerplatte to idealne miejsce dla osób, które chcą poznać historię wśród zieleni i pięknych widoków.
14:00 Stare Miasto
O godzinie 13:00 płyniemy z powrotem do Centrum. Opuszczamy Główne Miasto i kierujemy się do drugiej ważnej części Gdańska - Starego Miasta.
Idąc wzdłuż Motławy mijamy Targ Rybny. Po drodze zatrzymujemy się przy Muzeum Poczty Polskiej. To właśnie w tym budynku, w czasie wojny rozegrały się dramatyczne sceny o obronę Poczty Polskiej. Wzdłuż ulic Starego Miasta kierujemy się dalej, aż do terenów Stoczni Gdańskiej. Zatrzymujemy się przy Pomniku Poległych Stoczniowców.
Po drodze warto zwrócić uwagę na takie zabytki jak:
- Ratusz Starego Miasta
- Wielki Młyn
- Mały Młyn
- Dom Opatów Pelplińskich
- Kościół św. Katarzyny z carillonem
- Kościół św. Elżbiety
- Kościół św. Brygidy
O 15:00 chwila przerwy, powrót na Główne Miasto i pyszny obiad w jednej z restauracji z polskim menu.
17:00 Góra Gradowa
Ruszamy dalej w drogę i kierujemy się w okolice Dworca Głównego, aby zwiedzić Górę Gradową. Mijamy Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy i wchodzimy coraz wyżej. Tamtejsze fortyfikacje to miejsce niezwykłe. O jego wyjątkowości świadczy nie tylko położenie na jednym ze wzgórz morenowych, bezpośrednio przy Starym Mieście, lecz również bogata i fascynująca historia oraz cenne zabytki architektury. To także punkt widokowy, z którego rozpościera się niesamowita panorama miasta.
18:00 Park Oliwski
Uciekamy na chwilę poza Centrum. Wsiadamy w tramwaj lub kolej podmiejską i kierujemy się do Oliwy. Spacer po jednym z dawnych Ogrodów Miejskich z pewnością nas odpręży. Do Parku Oliwskiego prowadzi ulica opata Jacka Rybickiego - to on przed 200 laty udostępnił to urodziwe miejsce gdańszczanom. Południowa część parku jest przykładem ogrodu francuskiego ze strzyżonymi szpalerami drzew, symetrycznymi formami krzewów i kwiatowymi klombami. Kontrastuje z nim północna, angielska część z nieregularnymi kępami drzew i krzewów. Park liczy prawie 10 ha i jest wspaniałym miejscem do spacerów dla całej rodziny. Warto także zatrzymać się przy nowo otwartej części parku - barokowym ogrodzie francuskim wraz z fragmentem ogrodu angielskiego.
Będąc w parku nie można pominąć wizyty w najdłuższej polskiej świątyni - Katedrze Oliwskiej. Znajdują się w niej piękne organy, złożone z 7876 piszczałek i wielu ruchomych figur. Codziennie, co godzinę, odbywają się trwające 20 minut koncerty prezentujące możliwości instrumentu.
20:30 Powrót na Główne Miasto
Wieczorem wracamy na Główne Miasto, by poznać nocne życie Gdańska. Udaną imprezą lub pobytem w jednym z gdańskich pubów kończymy naszą jednodniową wyprawę po mieście.