10 najpiękniejszych wycieczek w Tatrach Wysokich
Końcówka sierpnia i początek września uważany jest tradycyjnie za najlepszy moment by wybrać się w Tatry Wysokie. Pogoda jest wtedy stabilniejsza, dużo rzadziej niż w środku lata mogą wystąpić burze, częściej możemy trafić na kilka dni bezchmurnej pogody, upały nie dokuczają, a tłok na szlakach jest znacznie mniejszy. A do tego właśnie wtedy góry nabierają pięknych kolorów - różnobarwne kobierce traw i kontrastująca z nimi zieleń smreków i kosodrzewiny, w połączeniu z szarością skał są niezapomniana oprawą jesiennych wędrówek. Czas więc wybrać się w góry - przedstawiamy 10 najpiękniejszych szlaków w Tatrach Wysokich.
Końcówka sierpnia i początek września uważany jest tradycyjnie za najlepszy moment by wybrać się w Tatry Wysokie. Pogoda jest wtedy stabilniejsza, dużo rzadziej niż w środku lata mogą wystąpić burze, częściej możemy trafić na kilka dni bezchmurnej pogody, upały nie dokuczają, a tłok na szlakach jest znacznie mniejszy. A do tego właśnie wtedy góry nabierają pięknych kolorów - różnobarwne kobierce traw i kontrastująca z nimi zieleń smreków i kosodrzewiny, w połączeniu z szarością skał są niezapomniana oprawą jesiennych wędrówek. Czas więc wybrać się w góry - przedstawiamy 10 najpiękniejszych szlaków wTatrach Wysokich.
*Kościelec *to może nie najwyższa, ale na pewno jedna z najpiękniejszych gór w najbliższym otoczeniu Zakopanego. Wznosi się niczym ogromna piramida, rozcinając *Dolinę Gąsienicową *na dwie części. Wycieczkę na jego szczyt można połączyć ze zwiedzaniem większości z kilkunastu znajdujących się tu stawów - jest to trasa niezbyt trudna, a przy tym bardzo widokowa i pozwalająca zaznać trudów skalnej wspinaczki. Wejście od schroniska na *Hali Gąsienicowej * (na zdjęciu) nie powinno zająć więcej niż 2 h 30 min.
pw/if
Krywań, Tatry Wysokie
Nikt, kto chciałby poznać Tatry *nie może ominąć wierzchołka *Krywania (2494 m n.p.m.), tylko kilka metrów niższego niż Rysy. Jest on od 1935 roku narodową górą Słowaków. Szczyt został umieszczony także w hymnie Słowacji, w herbie Słowackiej Republiki Socjalistycznej (wieczny ogień na tle góry), a od 1 stycznia 2009 r. znajduje się na słowackich monetach o nominale 1, 2 i 5 eurocentów. Przez samych Słowaków uważany jest za najpiękniejszy szczyt tatrzański. Na wierzchołek prowadzą dwa szlaki - krótszy, ale bardziej stromy szlak zielony prowadzi z Trzech Źródeł *(Tri studnicky) - wejście zajmuje ok. 2 h 30 min. Natomiast dojście od stronySzczyrbskiego Jeziora *szlakiem czerwonym, a potem niebieskim zajmuje około 3 h 45 min.
Dolina Pięciu Stawów Polskich, Tatry
Jedna z najpiękniejszych tras prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a stąd przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka. Zobaczymy przy niej najwyższy polski wodospad, najpiękniejsze schronisko, a także dwa największe i z pewnością najpiękniejsze tatrzańskie stawy. Przez większość trasy będą towarzyszyć nam wspaniałe widoki, zarówno dzikich poszarpanych szczytów, jak i malowniczych górskich „pojezierzy”. Całodniowa, piękna wędrówka jest raczej łatwa, a zajmuje ok. 5 godzin.
Sławkowski Szczyt, Tatry Wysokie
Jednym z najłatwiejszych do zdobycia wysokim wierzchołkiem w Tatrach Wysokich * jest *Sławkowski Szczyt *(2452 m n.p.m.), słynący z pięknego widoku na dzikie masywy Gerlachu i Łomnicy. Prowadzi nań niebieska trasa zeStarego Smokowca* (4h 15 min.) - podejście można skrócić o 45 min. wjeżdżając kolejką na Hrebienok.
Rysy, Tatry
Najwyższym szczytem, który można zdobyć wTatrach Wysokich, bez potrzeby wynajmowania przewodnika, są Rysy, których główny wierzchołek sięga 2503 m n.p.m. Najłatwiejsze dojście na szczyt prowadzi od Popradzkiego Stawu (ok. 2 h 30 min.) szlakiem niebieskim, a później czerwonym. Jest dużo prostsze i bezpieczniejsze niż wejście od strony polskiej, a dodatkowo po drodze mija się najwyżej położone w Tatrach schronisko – Chatę pod Rysami leżące pod przełęczą Waga, na wysokości 2250 m n.p.m. Natomiast zdobycie szczytu od północy, od strony Morskiego Oka to prawdziwa wspinaczka zajmująca ok. 3 h 45 min.
Koprowy Wierch, Tatry Wysokie
Również od Popradzkiego Stawu można dojść na mniej znany wierzchołek Koprowego Wierchu (2363 m n.p.m.). Prowadzi tam niebieski, a na ostatnim odcinku czerwony szlak turystyczny. Szczyt znany jest z jednej z najpiękniejszych panoram w całychTatrach, a jej ozdobą są widoczne z niego duże stawy w Dolinach - Hińczowej i Ciemnosmreczynskiej. Wejście na szczyt zajmuje około 3 h 15 min.
Mała Wysoka, Tatry
Warto też wybrać się na *Małą Wysoką *(2428 m n.p.m.), położoną najbliżej najwyższego w całych Tatrach Gerlachu - ze *Starego Smokowca *dojdziemy tu idąc kolejno szlakami: żółtym, zielonym i ponownie żółtym, w niecałe 4 h 30 min. Przy okazji można wtedy zwiedzić dolinę Wielicką i przejść przez przełęcz Polski Grzebień do Doliny Białej Wody - jeden z najpiękniejszych i najdzikszych wTatrach, otoczonej wianuszkiem najbardziej urwistych ścian. Dolina tą dojdziemy potem do *Łysej Polany *- jest to całodzienna i dość męcząca trasa, ale dostarczająca niezapomnianych wrażeń.
Jagnięcy Szczyt, Tatry
Równie wspaniała jest wyprawa na dość rzadko odwiedzany Jagnięcy Szczyt *(2229 m n.p.m.), oferująca wspaniałe widoki na dziki masyw *Łomnicy i Tatry Bielskie - najlepiej wjechać kolejką z Tatrzańskiej Łomnicy do Skalnatego Plesa, a potem szlakiem czerwonym i żółtym, przez *Zielony Staw Kieżmarski * (na zdjęciu) wdrapać się na wierzchołek - zajmie to około 4 h 30 min. Jest to jeden z rzadziej odwiedzanych szczytów tatrzańskich, dzięki czemu możemy poczuć się prawdziwymi zdobywcami skalnych szczytów.
Czerwona Ławka i Spąga od strony Dolinki Lodowej, Tatry
Najtrudniejszą, ale i najwspanialszą wyprawą w słowackich Tatrach Wysokich *jest wycieczka przez *Doliną Pięciu Stawów Spiskich na Czerwoną Ławkę, którą zdobywa się po wspinaczce po ubezpieczonych łańcuchami skałach. Stamtąd szlak prowadzi do Doliny Staroleśnej, którą upiększają niewielkie, ale liczne stawki. Przy szlaku można odpocząć w dwóch naprawdę wysokogórskich schroniskach, do których zaopatrzenie noszą tragarze, których można często spotkać na szlaku. Warto pamiętać, że jest to szlak jednokierunkowy i wędrówkę można odbyć tylko w opisanym kierunku. Cała dookolna trasa prowadząca od górnej stacji kolejki na *Hrebienok *zajmuje ok. 6 h 30 min.
Orla Perć, Tatry Wysokie
Na koniec przyszedł czas na najtrudniejszy i najwspanialszy szlak w Tatrach Wysokich - słynną Orlą Perć. Prowadzi ona skalistą granią od przełęczy Zawrat, przez Kozie Wierchy, Granaty i Buczynowe Turnie na przełęcz Krzyżne. Znana jest z wielkiej liczby trudnych miejsc ubezpieczonych łańcuchami i klamrami, a czasami również efektownymi drabinkami. Samo przejście Orlej Perci zajmuje ok. 6 godzin, ale można ją podzielić na znacznie krótsze odcinki, dzięki licznym szlakom zejściowym od strony Doliny Gąsienicowej i Pięciu Stawów Polskich. Decydując się przejście całego szlaku za jednym razem trzeba liczyć się z 10-godzinną wspinaczką.
pw/if