Trwa ładowanie...

Tunezja – czy to wciąż popularny kierunek wśród Polaków?

Kilka lat temu Tunezja należała do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez Polaków. Gwarantowane słońce i niskie ceny przyciągały setki tysięcy turystów z kraju nad Wisłą. Jak sytuacja przedstawia się obecnie?

Tunezja – czy to wciąż popularny kierunek wśród Polaków?Źródło: hypnocreative - Fotolia.com
d2v2ngy
d2v2ngy

W związku z atakiem w Muzeum Bardo w Tunisie MSZ ostrzega podróżujących przed wyjazdami do Tunezji, w tym do popularnych wśród turystów miejscowości - Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Susa oraz na wyspę Dżerba. Grupa polskich turystów, która znajdowała się w Muzeum Bardo w chwili ataku terrorystów, to wycieczka z biura podróży Itaka. Biuro poinformowało, że zawiesza tymczasowo loty do Tunezji.

W 2008 roku Tunezja była prawdziwym turystycznym hitem. Przybyło tu ponad 7 milionów turystów z całego świata, w tym ponad 4 miliony z Europy i 200 tysięcy z Polski. Byliśmy wówczas na piątym miejscu wśród narodów ze Starego Kontynentu najliczniej przyjeżdżających do tego kraju.

Złote czasy dla tutejszej turystyki skończyły się wraz z wybuchem_ jaśminowej rewolucji _. Protesty mieszkańców na przełomie 2010 i 2011 roku spowodowały, że turyści przestali się tam czuć bezpiecznie. W 2011 roku przyjechało ich o połowę mniej, a straty branży wyniosły ponad miliard dinarów. Co ciekawe, turyści z Polski nie przestraszyli się tak bardzo jak inni Europejczycy. Wyjazdy z kraju nad Wisłą spadły o 35 proc., a z krajów Europy Zachodniej aż o 70 proc.!

W 2012 roku ruszyła duża kampania promocyjna, zorganizowana przez rząd Tunezji, zachęcająca wczasowiczów do powrotu do tutejszych kurortów. Kraj zaczął szybko odrabiać straty, choć cały czas nie było tu całkowicie bezpiecznie.

d2v2ngy

W 2013 roku zamachowiec samobójca wysadził się w na plaży kurortu Susa, udaremniono też zamach pod grobowcem byłego prezydenta w Al-Munastirze. W maju 2014 roku polski MSZ wydał ostrzeżenie dla podróżujących do Tunezji. Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, odradzono wyjazdów do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Susa oraz na wyspę Dżerba. Zdecydowanie odradzano wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine.

Mimo tych ostrzeżeń statystyki pokazują, że turyści chętnie wybierali Tunezję jako kierunek wakacyjny. W 2013 roku odwiedziło ją 6,1 miliona turystów, z Europy 3,1 miliona. Z Polski przybyło ich 80 tysięcy.

- Tunezja to jeden z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych, zarówno część kontynentalna, jak i Dżerba. Od wielu sezonów Tunezja znajduje się w pierwszej piątce najczęściej wybieranych krajów na wakacje – mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl. - Sam Tunis nie jest często wybierany, jednak Tunezja jako kierunek już tak – dodaje.

Tunezja kojarzy się głównie z wakacyjną sielanką - turyści przywożą zdjęcia złocistych plaż, turkusowej wody, palm i wielbłądów. Jest tu tanio i ciepło, więc wczasy, mimo niepokojów społecznych w ostatnich latach, sprzedawały się bardzo dobrze. Do wyjazdu do Tunezji namawiał na początku roku prestiżowy Lonely Planet, umieszczając Dżerbę *na *pierwszym miejscu listy najciekawszych tanich kierunków na 2015 rok. Tygodniowe wczasy można było wykupić w ofercie first minute lato 2015 od 1289 zł.

d2v2ngy

Jak wygląda sytuacja w Egipcie i Maroku?

MSZ w 2014 roku wydało także ostrzeżenia dla podróżujących do Egiptu i Maroka. W lipcu 2014 roku, ze względu na potencjalny wzrost zagrożenia zamachami terrorystycznymi w Królestwie Marokańskim, odradzano wyjazdów w przygraniczne regiony Maroka (zwłaszcza południowe i na Saharę) oraz zalecano zachowanie wzmożonej ostrożności w większych aglomeracjach miejskich i miejscowościach turystycznych (takich jak np. Rabat, Marrakesz, Fez, Casablanca, Tanger, Meknes, Agadir, Fnideq).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych we wrześniu 2014 roku ostrzegło również przed wyjazdami do Egiptu, szczególnie w okolice Kairu oraz do innych, dużych aglomeracji miejskich. W komunikacie kategorycznie odradzano odwiedzania miejsc w głębi kraju. Powodem jest duża dynamika sytuacji wewnętrznej, a w związku z tym wystąpić mogą realne zagrożenia dla bezpieczeństwa turystów. W przypadku tamtejszych znanych kierunków wczasowych sytuacja wygląda lepiej. W kurortach nad Morzem Czerwonym, które znajdują się po afrykańskiej stronie - Hurghadzie, Marsa Alamie oraz Szarm el-Szejk jest stosunkowo bezpiecznie. Dla Egipcjan bardzo ważne jest, by w kurortach utrzymany był spokój. Miejscowi dbają o przyjezdnych, którzy stanowią dla nich główne źródło dochodu. Sytuacja polityczna Egiptu wciąż jest niestabilna. Po obaleniu rządów wieloletniego prezydenta - Mubaraka - w 2011 roku, kraj nie może dojść do ładu. Ponadto w lipcu 2013 roku doszło tam do zamachu stanu.

if, wg

d2v2ngy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v2ngy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj