Trwa ładowanie...
d1a6pdm

Agadir

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Południowy-zachód kraju, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, w pobliżu podnóża gór Atlas.

Strefa czasowa:

UTC±00:00

Waluta:

dirham marokański (MAD)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Agadir to coraz popularniejszy wakacyjny kierunek. Specyfika tego miasta jest na tyle duża, że przed lotem do Agadiru warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej.

Agadir – najważniejsze informacje

Zacznijmy od podstaw. Jeśli chodzi o geografię, Agadir leży w Maroku, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego i niedaleko podnóża Atlasu, najwyższego pasma górskiego Afryki.

W Agadirze żyje na stałe niecałe 350 tys. osób. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę całą aglomerację Agadiru, a więc także miasta Inazkan i Ajt Mallul, okaże się, że w Agadirze i okolicach żyje 609 tysięcy osób (niektóre źródła mówią o nawet 800 tys. mieszkańców), które mówią głównie po arabsku i berberyjsku. Jednak z uwagi na fakt, że do 1956 roku Maroko było protektoratem Francji, na ulicach Agadiru można też usłyszeć język francuski.

Agadir jest największym marokańskim kurortem, który tętni życiem praktycznie przez cały rok. Turyści wybierają Agadir ze względu na przynajmniej 300 słonecznych dni każdego roku i tętniące życiem kluby nocne.

Agadir – kiedy warto lecieć?

Kiedy polecieć do Agadiru? Agadir dobrze jest odwiedzić na przełomie wiosny i lata, tzn. w maju lub czerwcu, kiedy temperatury nie osiągają jeszcze maksimum. Odpowiednią porą na lot do Agadiru jest też wczesna jesień, np. październik, jednak pod koniec listopada podróż samolotem do Agadiru dalej jest możliwa.

Jeśli chodzi o transfer z lotniska do centrum Agadiru, jest on możliwy głównie za pośrednictwem taksówek, autobusów i wypożyczonych aut.

Agadir – porty

Agadir jest miastem portowym. W Agadirze znajdują się dwa porty rybackie, a oprócz nich także główny port handlowy. Najnowszym portem w Agadirze jest port dla okrętów wypoczynkowych, z których część oferuje wycieczki po Oceanie Atlantyckim.

Na szczególną uwagę zasługują porty rybackie w Agadirze. Są to najważniejsze ośrodki połowu sardynek na świecie. Poza tym są znakomitą atrakcją turystyczną, zwłaszcza późnym rankiem, kiedy do portów spływa mnóstwo łodzi rybackich i można obserwować pracę rybaków.

Agadir - lokalne potrawy

W Agadirze, jak w każdym innym portowym mieście, znajduje się mnóstwo knajp oferujących ryby i owoce morza. Największe skupisko niewielkich budek, które mają w menu wyłącznie świeże przysmaki złowione w oceanie, znajduje się tuż obok portu rybnego. Warto jednak pilnować cen konkretnych potraw, gdyż obsługa takich lokali często zawyża rachunki.

Wśród lokalnych przysmaków Agadiru na szczególną uwagę zasługują:
- harira;
- tadżin;
- kuskus;
- marokańska herbata.

Agadir – zakupy

Zakupy w Agadirze warto zrobić w Souk el Had d'Agadir, czyli na targowisku arabskim, na którym można kupić dosłownie wszystko. Na ogromnej powierzchni mamy do wyboru m.in. lokalne warzywa, owoce, naczynia, dywany i przyprawy.

Miejscowe zwyczaje nakazują targowanie się o niemal każdą rzecz, co jest bardzo istotne, gdyż ceny w Agadirze są mocno zawyżone. Jeśli jakiś sprzedawca z Agadiru nie chce specjalnie zejść z ceny, warto poszukać danego produktu gdzie indziej. W Agadirze często się bowiem zdarza, że ta sama rzecz kosztuje na jednym stoisku o kilkadziesiąt dirhamów więcej niż na innym straganie.

Agadir – komunikacja

Jeśli ktoś zamierza traktować Agadir trochę jak bazę wypadową do innych miast, powinien wiedzieć o istnieniu tamtejszego dworca autobusowego. Autobusy z Agadiru kursują do takich miejscowości jak Marrakesz, Tanger czy Casablanca.

Busy w Agadirze mają o tyle istotne znaczenie, że jest to jedyny – oprócz drogich w przypadku dłuższych tras taksówek – środek transportu lądowego w tym mieście. Dworzec kolejowy w Agadirze ma dopiero powstać, a miasto ma w pierwszej kolejności zostać połączone torami z Marrakeszem.

Agadir
Przykładowe ceny

- świeżo wyciskany sok z owoców: 2-4 zł;
- tadżin: od 15 zł;
- herbata: od 1,5 zł;
- kawa: od 3 zł;
- bilet autobusowy: 1,5 zł;
- taxi: 2,5 zł za trzaśnięcie drzwiami, 1 km za 1,5 zł;
- benzyna: 4 zł/litr.

Komunikacja

Międzynarodowy port lotniczy Agadir-Al Massira, autobusy, taksówki. Agadir nie posiada dworca kolejowego – kolej pospieszna jest dopiero w planach.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

4 300 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a6pdm
d1a6pdm
d1a6pdm