Trwa ładowanie...

Koniecznie spójrzcie w niebo. "Spektakl, jakiego nigdy w życiu nie widzieliście"

To, co dzieje się na niebie, nie przestaje zaskakiwać. Niedawno informowaliśmy o możliwościach obserwacji obłoków srebrzystych, później o wyjątkowej pełni Księżyca, a teraz kolejne ciekawe zjawisko. "Będzie to spektakl, jakiego nigdy w życiu nie widzieliście" - napisał na swoim profilu na Facebooku Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Na niebie odgrywane są najpiękniejsze spektakle Na niebie odgrywane są najpiękniejsze spektakle Źródło: Adobe Stock
d1dgmvp
d1dgmvp

"Czy słyszeliście kiedyś o T Coronae Borealis (T CrB)?" - zapytał popularyzator astronomii i fotograf w poście na swoim profilu na Facebooku. Od razu pośpieszył z odpowiedzią, aby zaspokoić ciekawość swoich obserwatorów.

Pierwsza taka okazja od prawie 80 lat

W czasie najbliższych nocy na niebie będzie można dostrzec "nową", jasną gwiazdę. Mowa właśnie o T Coronae Borealis, która znajduje się w konstelacji Korony Północnej, dostrzegalnej nad południowym horyzontem.

Owa gwiazda nie jest dostrzegalna przez człowieka, bez specjalnego sprzętu, jednakże istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie najbliższych nocy będzie można obserwować jej wybuch, a to już każdy dostrzeże. Taka sytuacja miała miejsce w przeszłości w 1866 i 1946 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liczby nie kłamią. Polacy w tym roku szaleją z podróżami

d1dgmvp

Warto spojrzeć w niebo

"Pojawienie się nowej gwiazdy w Koronie Północnej w 1866 r. było pierwszym tego typu zjawiskiem obserwowanym na niebie... i nikt nie miał wtedy pojęcia co się u licha dzieje. Dziś wiemy, że gwiazda T CrB to tzw. gwiazda nowa powrotna - ciasny układ podwójny złożony z białego karła i gwiazdy ciągu głównego. W nowej powrotnej następuje przepływ materii z gwiazdy ciągu głównego na powierzchnię białego karła. Powoduje to zapłon termojądrowy i gwałtowne pojaśnienie całego układu. W przypadku T CrB nawet rzędu 1500 razy" - wytłumaczył ekspert.

"Jeśli przez te wakacje mielibyście poświęcić tylko 30 sekund na spojrzenie nocą w niebo, popatrzcie w stronę Korony Północnej. Nasze pokolenie otrzyma szansę zobaczenia niesamowitego zjawiska - nie możemy tego przegapić" - podkreślił wyraźnie Wójcicki, zachęcając wszystkich do zobaczenia wyjątkowego momentu na niebie.

d1dgmvp

Źródło: Z głową w gwiazdach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dgmvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dgmvp