Warto spojrzeć w niebo. "Jedno z najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

"Chciałbym Wam dziś powiedzieć o jednym z najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku" - napisał na swoim profilu "Z głową w chmurach" Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i fotograf. Dodał, że zjawisko, które wkrótce będzie widoczne na niebie, ostatnio tak spektakularne było w 2006 r.

Szykuje się wyjątkowa noc (zdjęcie ilustracyjne)
Szykuje się wyjątkowa noc (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NGU

20.06.2024 | aktual.: 20.06.2024 18:46

Księżyc w pełni zawsze jest ciekawym obiektem do obserwacji. Tym razem, a dokładnie w nocy z piątku na sobotę (tj. z 21 na 22 czerwca), będzie prezentował się jeszcze bardziej spektakularnie.

Warto spojrzeć na Księżyc

"Dokładnie o godzinie 03:08 Księżyc znajdzie się w pełni. Zjawisko wystąpi zaledwie nieco ponad 24 godziny po przesileniu letnim, przez co pełnia będzie ekstremalnie niska. Na północy kraju Księżyc będzie górował zaledwie sześć st. nad południowym horyzontem" - zdradził Karol Wójcicki.

Ekspert wytłumaczył także, na czym polega spektakularność tego zjawiska. Wszystko wydaje się człowiekowi znacznie większe, kiedy znajduje się nisko nad horyzontem, niż w momencie, kiedy góruje nad naszymi głowami. Księżyc, będący zaledwie ok. 6-11 st. nad linią horyzontu (w zależności od miejsca w Polsce) powinien wyglądać na naprawdę potężny. "Wędrując nisko nad drzewami i domami, przez co całą noc, będzie wydawał nam się dużo większy niż zwykle!" - napisał Wójcicki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To nie jedyny powód, dzięki któremu Księżyc będzie wyglądał wyjątkowo. Jego niskie położenie sprawi, że zobaczymy go oświetlonego bardziej niż zwykle, a jego barwa przybierze intensywnie pomarańczowy odcień.

"W tym roku nie dość, że czerwcowa pełnia wypada prawie dokładnie w noc przesilenia letniego (gdy ekliptyka góruje nocą bardzo nisko), to dodatkowo tzw. szerokość ekliptyczna Księżyca tej nocy będzie mieć prawie maksymalną wartość ujemną! To da nam w efekcie najniższą pełnię od 2006 r." - podsumował ekspert.

Gdzie najlepiej obserwować niebo?

Księżyc będzie wyglądał ciekawie z każdego miejsca w naszym kraju, choć są takie rejony, w których zaprezentuje się jeszcze bardziej spektakularnie. Warto pamiętać, że im dalej na północ, tym niżej nad horyzontem będzie górował nasz naturalny satelita. Zdaniem Karola Wójcickiego najpiękniejszy widok będzie zatem na Półwyspie Helskim.

Źródło: Z głową w gwiazdach

Zobacz także
Komentarze (1)