Trwa ładowanie...

Niezwykłe zjawisko w Tatrach. "To była niesamowita jazda"

Chodzi o tzw. księżycowe halo, czyli świetlisty pierścień widoczny wokół tarczy księżyca, który można było zaobserwować np. na Gubałówce w nocy z 1 na 2 grudnia. Zdjęciami zjawiska podzielił się na Facebooku m.in. fotograf Bartłomiej Jurecki. "Myślałem, że na Podhalu już nic mnie nie zaskoczy" - komentuje autor ujęcia.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

To zdjęcie też wykonano w nocy z 1 na 2 grudnia na GubałówceTo zdjęcie też wykonano w nocy z 1 na 2 grudnia na GubałówceŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d2y99kx
d2y99kx

Tatry lubią zaskakiwać i przekonał się o tym również Bartłomiej Jurecki, który słynie ze swoich wyjątkowych ujęć. Nietypowym zdjęciem księżyca pochwalił się na Facebooku, gdzie zebrał sporo pochlebnych komentarzy.

"Coś niesamowitego, nigdy nie widziałam!"; "Magia!"; "Prawie jak zorza" - rozwodzą się internauci nad zdjęciem Bartłomieja. "Dzięki za cudne ujęcia, ta chatka, ten śnieg. Tęsknię za tymi widokami" - czytamy w komentarzach pod zdjęciem. Trzeba przyznać, że uchwycony przez niego księżyc wygląda naprawdę magicznie.

"Dokładnie tak to wyglądało na żywo... Coś pięknego. Wielokrotnie oglądałem już zorzę polarną, zaćmienia słońca i księżyca. Miałem szczęście podziwiać obłoki perłowe i inne ciekawe zjawiska. Ale to halo na 'swoim podwórku' to była niesamowita jazda" - napisał Bartłomiej Jurecki.

Księżycowe halo - czym jest zjawisko?

Tzw. halo to zjawisko optyczne - świetlisty, biały lub tęczowy pierścień, który tworzy się wokół tarczy słońca lub księżyca. Powstaje w wyniku załamania na kryształach lodu i odbicia wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach lub we mgle lodowej.

Księżycowe halo w Tatrach - internauci łączą je ze Szronową Pełnią

30 listopada mogliśmy obserwować na niebie pełnię Bobrzego Księżyca, znaną także Szronową Pełnią. Księżyc emanował wówczas blaskiem i wyjątkowo jasnym światłem. Niektórzy internauci sugerują, że efekt zdjęcia Bartłomieja Jureckiego mógł spotęgować fakt minionej pełni. Fotograf obserwował księżycowe halo zaledwie dzień po pełni.

Chińczycy wylądowali na Księżycu. Zobacz nagranie z pobierania próbek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2y99kx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y99kx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj