Laguna Wenecka - najpiękniejsze wyspy
Wenecja - "miasto wyrosłe z wody" - tak pisał o niej Brodski. Zostało wybudowane na niepewnym fundamencie żywiołu wiele stuleci temu. Jak pisał Goethe u schyłku XVIII w., zwrócenie się w stronę wody nie było błahym kaprysem, ale twardą koniecznością wynikającą z poszukiwania bezpieczeństwa. Pierwotni założyciele Wenecji, uciekinierzy przed Ostrogotami i Longobardami, naznaczyli miasto swoistym piętnem. Na przestrzeni wieków stało się ono bowiem mieszanką różnych kultur, często właśnie schronieniem dla uciekinierów wielu nacji.
Wenecja to jedna z największych pereł Europy. Do dziś zachowała się unikatowa zabudowa urbanistyczna miasta z okresu jego największej świetności, dzięki której ten wyjątkowy zakątek Włoch znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wybierając się do Wenecji warto jednak zarezerwować sobie więcej czasu i zwiedzić całą lagunę. Przedstawiamy jej najpiękniejsze wyspy!
Nazywana wyspą koronek i tysiąca kolorów Burano *leży ok. 11 km na północny wschód od *Wenecji. Wśród kolorowych, zacisznych uliczek pełnych sklepów z koronkami można tu odpocząć od zgiełku miasta i tłumu turystów. Rybacka wysepka wita podróżnych pięknymi kolorami różnobarwnych budynków. Według legendy mieszkańcy malowali swoje domy na żywe kolory, aby łatwo rozpoznać je od strony morza, wracając z połowów w mgliste dni. W latach 20. XX w. wyspę upodobali sobie włoscy malarze, zafascynowani jej kolorystyką. Na *Burano *warto wstąpić do Museo del Merletto (Muzeum Koronek), poświęconego rozwijającej się tutaj od XVI w. sztuce koronkarstwa.
Berenika Wilczyńska/if/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Torcello, Laguna Wenecka
Wyspa Torcello *jest dziś opustoszała (mieszka na niej kilkudziesięciu mieszkańców). Dawniej była jednak *kolebką cywilizacji na lagunie weneckiej, która rozwijała się tutaj od V do X w. głównie dzięki położeniu Torcello *na przecięciu szlaków handlowych. Oddalona o kilkanaście kilometrów od miasta jest dziś oazą zieleni i spokoju. *Torcello stopniowo opustoszało z powodu zmian środowiskowych (zabagnianie). Jedynie architektoniczne ślady świadczą o jej dawnej wspaniałości: katedra Santa Maria Assunta ze słynnymi mozaikami oraz kościół Santa Fosca.
Giudecca, Laguna Wenecka
Giudecca jest najrozleglejszą wyspą laguny, położoną na południe od miasta, za szerokim Canale della Giudecca. Żyje jakby własnym rytmem; wszystko wydaje się tu spokojniejsze, dalekie od zgiełku turystów. Od XVI w. na wyspie zaczęły powstawać rezydencje. W XIX w. Giudecca stała się siedzibą koszar, więzień, fabryk i osiedli robotniczych. Warto zatrzymać się przy Zitelle - kościele i dawnym przytułku (XVI w.) dla biednych panien pozbawionych posagu, w wieku do zamążpójścia (zwanych zitelle, dziś zitella w języku włoskim oznacza starą pannę). Inna świątynia na wyspie warta uwagi to dzieło Andrei Palladia - Chiesa del Redentore, wzniesiony w XVI w. na cześć Zbawiciela, który jakoby uwolnił miasto od epidemii dżumy.
Wyspa św. Michała, Laguna Wenecka
Isola di San Michele od XIII w. była zamieszkiwana przez kamedułów i stanowiła ważny ośrodek życia religijnego. Na wyspie znajduje się Chiesa di San Michele, autorstwa architekta Maura Codussiego. Kościół jest uznawany za pierwszą renesansową świątynię w mieście i zachwyca bardzo harmonijnym wnętrzem. O głównym przeznaczeniu tej niewielkiej, spokojnej wysepki położonej między Wenecją a Murano zadecydował w 1807 r. Napoleon, nakazując umieścić tu cmentarz. Charakterystyczny jest widok z Wenecji, z Fondamenta Nuove na mur, ponad którym widoczne są wysokie, gęste cyprysy rosnące wśród grobowców. Z bliska uderza widok białych krzyży i pomników w cieniu drzew. Wszystko sprawia nieodparte wrażenie "martwej wyspy".
Murano, Laguna Wenecka
Murano to najbardziej zaludniona wyspa północnej laguny, licząca ponad 6 tys. mieszkańców. Znana jest przede wszystkim z produkcji szkła. Warto wstąpić do jednej z 70 wytwórni, po włosku określanej mianem fornace (piec). Na turystów czeka także Museo del Vetro oraz znajdujący się w pobliżu Chiesa dei Santi Maria e Donato - kościół słynący z przepięknych mozaik. Dawniej wyspa znana była nie tylko ze szkła, ale również z urokliwych pałaców i ogrodów, z których jednak niewiele pozostało. Z Murano można popłynąć dalej na północ laguny - na Burano i Torcello.
San Servolo, Laguna Wenecka
Położona między Wenecją a Lido di Venezia niewielka wyspa San Servolo jest jedną z nielicznych mniejszych wysp laguny, do których można dopłynąć publicznymi środkami transportu (vaporetto). Już w VII w. istniał tu kompleks klasztorny. Później San Servolo przyjmowała różne funkcje: od 1793 r. była siedzibą wojskowego szpitala, a następnie szpitala psychiatrycznego (aż do 1978 r.). W XX w. na wyspie wybudowano nowoczesne centrum kongresowe z zapleczem noclegowym i restauracyjnym. Często organizowane są tu kongresy naukowe, szkoły letnie, a także koncerty, wystawy artystyczne i inne wydarzenia kulturalne. Na San Servolo mieści się także kilka fundacji czy jedna z siedzib weneckiej Akademii Sztuk Pięknych.
Wyspa San Lazzaro degli Armeni, Laguna Wenecka
Ta niewielka wysepka południowej laguny, położona między Wenecją a Lido, ma ciekawą historię. W XII w. istniał tu szpital dla trędowatych *(stąd w nazwie San Lazzaro - św. Łazarz, patron trędowatych). W 1717 r. wyspę przekazano benedyktynom ormiańskim, którzy wybudowali *klasztor *funkcjonujący do dziś. Jest to kolejny dowód na to, że *Wenecja od zawsze była mieszanką kultur i społeczności (oprócz Ormian także Żydów i Greków). *Klasztor na San Lazzaro *jest dziś ważnym ośrodkiem ormiańskiej kultury i religii. Posiada bibliotekę gromadzącą kilkadziesiąt tysięcy książek oraz cenny zbiór ormiańskich manuskryptów. Przez długi czas przebywał tu George Byron, zafascynowany ormiańską kulturą.
Berenika Wilczyńska/if/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/wenecja-przewodnik-celownik-berenika-wilczynska,bawen1.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl