MiastaLaguna Wenecka - najpiękniejsze wyspy

Laguna Wenecka - najpiękniejsze wyspy

Laguna Wenecka - najpiękniejsze wyspy
Źródło zdjęć: © eldeiv - Fotolia.com

Wenecja - "miasto wyrosłe z wody" - tak pisał o niej Brodski. Zostało wybudowane na niepewnym fundamencie żywiołu wiele stuleci temu. Jak pisał Goethe u schyłku XVIII w., zwrócenie się w stronę wody nie było błahym kaprysem, ale twardą koniecznością wynikającą z poszukiwania bezpieczeństwa. Pierwotni założyciele Wenecji, uciekinierzy przed Ostrogotami i Longobardami, naznaczyli miasto swoistym piętnem. Na przestrzeni wieków stało się ono bowiem mieszanką różnych kultur, często właśnie schronieniem dla uciekinierów wielu nacji.

Wenecja to jedna z największych pereł Europy. Do dziś zachowała się unikatowa zabudowa urbanistyczna miasta z okresu jego największej świetności, dzięki której ten wyjątkowy zakątek Włoch znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wybierając się do Wenecji warto jednak zarezerwować sobie więcej czasu i zwiedzić całą lagunę. Przedstawiamy jej najpiękniejsze wyspy!

Nazywana wyspą koronek i tysiąca kolorów Burano *leży ok. 11 km na północny wschód od *Wenecji. Wśród kolorowych, zacisznych uliczek pełnych sklepów z koronkami można tu odpocząć od zgiełku miasta i tłumu turystów. Rybacka wysepka wita podróżnych pięknymi kolorami różnobarwnych budynków. Według legendy mieszkańcy malowali swoje domy na żywe kolory, aby łatwo rozpoznać je od strony morza, wracając z połowów w mgliste dni. W latach 20. XX w. wyspę upodobali sobie włoscy malarze, zafascynowani jej kolorystyką. Na *Burano *warto wstąpić do Museo del Merletto (Muzeum Koronek), poświęconego rozwijającej się tutaj od XVI w. sztuce koronkarstwa.

Berenika Wilczyńska/if/pw

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 6

Torcello, Laguna Wenecka

Obraz
© Licencja CC by Alex '77, flickr.com

Wyspa Torcello *jest dziś opustoszała (mieszka na niej kilkudziesięciu mieszkańców). Dawniej była jednak *kolebką cywilizacji na lagunie weneckiej, która rozwijała się tutaj od V do X w. głównie dzięki położeniu Torcello *na przecięciu szlaków handlowych. Oddalona o kilkanaście kilometrów od miasta jest dziś oazą zieleni i spokoju. *Torcello stopniowo opustoszało z powodu zmian środowiskowych (zabagnianie). Jedynie architektoniczne ślady świadczą o jej dawnej wspaniałości: katedra Santa Maria Assunta ze słynnymi mozaikami oraz kościół Santa Fosca.

2 / 6

Giudecca, Laguna Wenecka

Obraz
© sborisov - Fotolia.com

Giudecca jest najrozleglejszą wyspą laguny, położoną na południe od miasta, za szerokim Canale della Giudecca. Żyje jakby własnym rytmem; wszystko wydaje się tu spokojniejsze, dalekie od zgiełku turystów. Od XVI w. na wyspie zaczęły powstawać rezydencje. W XIX w. Giudecca stała się siedzibą koszar, więzień, fabryk i osiedli robotniczych. Warto zatrzymać się przy Zitelle - kościele i dawnym przytułku (XVI w.) dla biednych panien pozbawionych posagu, w wieku do zamążpójścia (zwanych zitelle, dziś zitella w języku włoskim oznacza starą pannę). Inna świątynia na wyspie warta uwagi to dzieło Andrei Palladia - Chiesa del Redentore, wzniesiony w XVI w. na cześć Zbawiciela, który jakoby uwolnił miasto od epidemii dżumy.

3 / 6

Wyspa św. Michała, Laguna Wenecka

Obraz
© CC-BY-SA-2.5, Vermario, Wikimedia Commons

Isola di San Michele od XIII w. była zamieszkiwana przez kamedułów i stanowiła ważny ośrodek życia religijnego. Na wyspie znajduje się Chiesa di San Michele, autorstwa architekta Maura Codussiego. Kościół jest uznawany za pierwszą renesansową świątynię w mieście i zachwyca bardzo harmonijnym wnętrzem. O głównym przeznaczeniu tej niewielkiej, spokojnej wysepki położonej między Wenecją a Murano zadecydował w 1807 r. Napoleon, nakazując umieścić tu cmentarz. Charakterystyczny jest widok z Wenecji, z Fondamenta Nuove na mur, ponad którym widoczne są wysokie, gęste cyprysy rosnące wśród grobowców. Z bliska uderza widok białych krzyży i pomników w cieniu drzew. Wszystko sprawia nieodparte wrażenie "martwej wyspy".

4 / 6

Murano, Laguna Wenecka

Obraz
© Angelo Giampiccolo - Fotolia.com

Murano to najbardziej zaludniona wyspa północnej laguny, licząca ponad 6 tys. mieszkańców. Znana jest przede wszystkim z produkcji szkła. Warto wstąpić do jednej z 70 wytwórni, po włosku określanej mianem fornace (piec). Na turystów czeka także Museo del Vetro oraz znajdujący się w pobliżu Chiesa dei Santi Maria e Donato - kościół słynący z przepięknych mozaik. Dawniej wyspa znana była nie tylko ze szkła, ale również z urokliwych pałaców i ogrodów, z których jednak niewiele pozostało. Z Murano można popłynąć dalej na północ laguny - na Burano i Torcello.

5 / 6

San Servolo, Laguna Wenecka

Obraz
© sborisov - Fotolia.com

Położona między Wenecją a Lido di Venezia niewielka wyspa San Servolo jest jedną z nielicznych mniejszych wysp laguny, do których można dopłynąć publicznymi środkami transportu (vaporetto). Już w VII w. istniał tu kompleks klasztorny. Później San Servolo przyjmowała różne funkcje: od 1793 r. była siedzibą wojskowego szpitala, a następnie szpitala psychiatrycznego (aż do 1978 r.). W XX w. na wyspie wybudowano nowoczesne centrum kongresowe z zapleczem noclegowym i restauracyjnym. Często organizowane są tu kongresy naukowe, szkoły letnie, a także koncerty, wystawy artystyczne i inne wydarzenia kulturalne. Na San Servolo mieści się także kilka fundacji czy jedna z siedzib weneckiej Akademii Sztuk Pięknych.

6 / 6

Wyspa San Lazzaro degli Armeni, Laguna Wenecka

Obraz
© JONATHAN - Fotolia.com

Ta niewielka wysepka południowej laguny, położona między Wenecją a Lido, ma ciekawą historię. W XII w. istniał tu szpital dla trędowatych *(stąd w nazwie San Lazzaro - św. Łazarz, patron trędowatych). W 1717 r. wyspę przekazano benedyktynom ormiańskim, którzy wybudowali *klasztor *funkcjonujący do dziś. Jest to kolejny dowód na to, że *Wenecja od zawsze była mieszanką kultur i społeczności (oprócz Ormian także Żydów i Greków). *Klasztor na San Lazzaro *jest dziś ważnym ośrodkiem ormiańskiej kultury i religii. Posiada bibliotekę gromadzącą kilkadziesiąt tysięcy książek oraz cenny zbiór ormiańskich manuskryptów. Przez długi czas przebywał tu George Byron, zafascynowany ormiańską kulturą.

Berenika Wilczyńska/if/pw

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/wenecja-przewodnik-celownik-berenika-wilczynska,bawen1.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

włochywenecjamiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)