Trwa ładowanie...

Lawa z Etny rozświetla niebo nad Sycylią

Największy czynny wulkan Europy znów się obudził. Etna, usytuowana na północnym wschodzie Sycylii, wybuchła po raz pierwszy od maja 2016 r.

d2wtpvu
d2wtpvu

Czerwony pióropusz rozpostarł się nad stożkiem Etny, a strumienie rozpalonej lawy spływają po zboczach. Wzmożona aktywność wulkanu trwa od 27 lutego br. W poniedziałkowy wieczór zaobserwowano gwałtowne wyrzuty pyłu i materiału skalnego, a także lawy. Wydostawała się ona ze środka przez cały wtorek, a nocą czerwona łuna rozświetliła niebo w regionie. Erupcja widoczna była nawet ze wschodniego wybrzeża włoskiej wyspy.

Wybuch oczywiście zaalarmował mieszkańców, jednak specjaliście twierdzą, że pobliskie miejscowości nie są zagrożone. Nie zamknięto najbliższego lotniska w Katanii, lecz jego władze monitorują sytuację. Jak podaje portal Express.co.uk, włoskie organy obrony cywilnej ogłosiły żółty alarm, nie mówi sie więc na razie o ewakuacji pobliskich terenów, wydano jednak rozporządzenie dotyczące ograniczenia dostępu do Etny.

Etna jest najwyższym i największym wulkanem w Europie. Aktualna wysokość stożka wynosi około 3340 m n.p.m., lecz z uwagi na aktywność wartość ta ulega ciągłym zmianom. Przez ostatnie lata wulkan nie straszył za bardzo mieszkańców Włoch. Gdy się uaktywniał, wydostawały się z niego jedynie kłęby dymu. Tak było do zeszłego roku. Ostatnia erupcja miała miejsce w maju 2016 r. Etna wyrzucała wówczas z siebie gazy, popiół i dym, a wybuch poprzedziły wstrząsy, zarejestrowane przez sejsmografy.

d2wtpvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wtpvu