Trwa ładowanie...
d18tzn6

Wulkan Etna

Największe atrakcje
Wulkan Etna
Region
Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: Frog Dares

Etna to włoski wulkan, który położony jest we wschodniej części Sycylii. Wulkan Etna wznosi się nad drugim największym miastem tej wyspy – Katanią.

Aktywny wulkan Etna

Etna jest zarazem największą atrakcją i największym – oprócz trzęsień ziemi – zagrożeniem dla Katanii, ponieważ to wciąż aktywny wulkan. Etna to także najwyższy aktywny wulkan w całej Europie.

Wysokość Etny wynosi 3329 metra, czyli prawie 11 tysięcy stóp, jednak biorąc pod uwagę fakt, że Etna regularnie wybucha, a w związku z tym naruszany jest wierzchołek wulkanu, jego wysokość ciągle się zmienia. Powierzchnia Etny wynosi ponad tysiąc kilometrów kwadratowych i jest ponad sześciokrotnie większa niż powierzchnia całej Katanii.

Wulkan Etna – erupcje

Największą erupcję wulkanu Etna, nie licząc roku 122 p.n.e., datuje się na 11 marca 1669 roku. Wówczas lawa z wulkanu Etna zniszczyła 10 wiosek zlokalizowanych w okolicach Katanii, nim 5 tygodni później, dokładnie 5 kwietnia, dotarła do tego miasta.

Mury Katanii okazały się jednak na tyle solidne, że skierowały bieg lawy w stronę portu i Morza Jońskiego. Mury nie odparły lawy jedynie w zachodniej części Katanii, gdzie zniszczonych zostało kilka budynków. Centrum Katanii nie zostało jednak naruszone przez lawę z wulkanu Etna.

Ile osób zabił wybuch Etny z 1669 roku? Tego dokładnie nie wiadomo. Informacje na temat ofiar erupcji Etny z końca XVII wieku pochodzą z dwóch różnych źródeł i są ze sobą sprzeczne. Jedne doniesienia mówią o nawet 20 tysiącach ludzi. Inne doniesienia, bardziej prawdopodobne, sugerują, że nikt z mieszkańców Sycylii nie zmarł wskutek wydobycia się lawy z wulkanu Etna, choć oczywiście wiele wsi zostało zrównanych z ziemią.

Łączna liczba śmiertelnych ofiar wszystkich wybuchów wulkanu Etna w historii wynosi obecnie 77. Ostatnie dramatyczne wydarzenie związane z erupcją wulkanu Etna miało miejsce 30 lat temu, kiedy zginęli dwaj turyści.

Wybuch wulkanu Etna w 2017 roku zranił 10 osób, wyrzucając lawę i odłamki skał na ponad 200 m do góry. Ucierpieli głównie członkowie telewizji BBC News, którzy kręcili materiał o wulkanie Etna.

Park Regionalny Etna (Parco dell'Etna)

W 1987 roku, w odpowiedzi na potrzebę ochrony krajobrazu w okolicach wulkanu, powstał Park Regionalny Etna (Parco dell'Etna). Granica parku rozciąga się od czubka wulkanu Etna aż po okoliczne miejscowości. Park Regionalny Etna został podzielony na cztery strefy: A, B, C, D, które różnią się ze względu na stopień ochrony.

W Parku Regionalnym Etna żyje wiele rzadkich gatunków ptaków, w tym m.in. pustułka, sokół wędrowny czy myszołów. Warte obejrzenia w Parco dell'Etna są także jaskinie powstałe pod wpływem działania lawy, których w okolicach wulkanu Etna jest ponad 200. Jeśli chodzi o florę, w Parku Regionalnym Etna jest ponad 400 gatunków roślin, wliczając w to 35 endemicznych gatunków, występujących tylko na Sycylii lub we Włoszech.

Wycieczki na Etnę

Na wysokość wulkanu Etna wynoszącą około 2500 m można się dostać dzięki kursującym kolejkom liniowym. Żeby dostać się jeszcze wyżej, należy się przesiąść do specjalnego samochodu terenowego lub... wybrać spacer po wulkanie Etna. Po Etnie warto chodzić z przewodnikiem wulkanologiem, który może nas zaprowadzić niemal na szczyt wulkanu.

Wulkan Etna
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 3h, jazda autem: 26 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Orientacyjna odległość

2600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18tzn6
d18tzn6
d18tzn6