Trwa ładowanie...
da9trqt
da9trqt

Wulkan Etna - Największe atrakcje

Wycieczki w górę wulkanu Etna cieszą się dużą popularnością Shutterstock
Podziel się

Etna to włoski wulkan, który położony jest we wschodniej części Sycylii. Wulkan Etna wznosi się nad drugim największym miastem tej wyspy – Katanią.

da9trqt

Aktywny wulkan Etna

Etna jest zarazem największą atrakcją i największym – oprócz trzęsień ziemi – zagrożeniem dla Katanii, ponieważ to wciąż aktywny wulkan. Etna to także najwyższy aktywny wulkan w całej Europie.

Wysokość Etny wynosi 3329 metra, czyli prawie 11 tysięcy stóp, jednak biorąc pod uwagę fakt, że Etna regularnie wybucha, a w związku z tym naruszany jest wierzchołek wulkanu, jego wysokość ciągle się zmienia. Powierzchnia Etny wynosi ponad tysiąc kilometrów kwadratowych i jest ponad sześciokrotnie większa niż powierzchnia całej Katanii.

Wulkan Etna – erupcje

Największą erupcję wulkanu Etna, nie licząc roku 122 p.n.e., datuje się na 11 marca 1669 roku. Wówczas lawa z wulkanu Etna zniszczyła 10 wiosek zlokalizowanych w okolicach Katanii, nim 5 tygodni później, dokładnie 5 kwietnia, dotarła do tego miasta.

da9trqt

Mury Katanii okazały się jednak na tyle solidne, że skierowały bieg lawy w stronę portu i Morza Jońskiego. Mury nie odparły lawy jedynie w zachodniej części Katanii, gdzie zniszczonych zostało kilka budynków. Centrum Katanii nie zostało jednak naruszone przez lawę z wulkanu Etna.

Ile osób zabił wybuch Etny z 1669 roku? Tego dokładnie nie wiadomo. Informacje na temat ofiar erupcji Etny z końca XVII wieku pochodzą z dwóch różnych źródeł i są ze sobą sprzeczne. Jedne doniesienia mówią o nawet 20 tysiącach ludzi. Inne doniesienia, bardziej prawdopodobne, sugerują, że nikt z mieszkańców Sycylii nie zmarł wskutek wydobycia się lawy z wulkanu Etna, choć oczywiście wiele wsi zostało zrównanych z ziemią.

Łączna liczba śmiertelnych ofiar wszystkich wybuchów wulkanu Etna w historii wynosi obecnie 77. Ostatnie dramatyczne wydarzenie związane z erupcją wulkanu Etna miało miejsce 30 lat temu, kiedy zginęli dwaj turyści.

Wybuch wulkanu Etna w 2017 roku zranił 10 osób, wyrzucając lawę i odłamki skał na ponad 200 m do góry. Ucierpieli głównie członkowie telewizji BBC News, którzy kręcili materiał o wulkanie Etna.

Park Regionalny Etna (Parco dell'Etna)

da9trqt

W 1987 roku, w odpowiedzi na potrzebę ochrony krajobrazu w okolicach wulkanu, powstał Park Regionalny Etna (Parco dell'Etna). Granica parku rozciąga się od czubka wulkanu Etna aż po okoliczne miejscowości. Park Regionalny Etna został podzielony na cztery strefy: A, B, C, D, które różnią się ze względu na stopień ochrony.

W Parku Regionalnym Etna żyje wiele rzadkich gatunków ptaków, w tym m.in. pustułka, sokół wędrowny czy myszołów. Warte obejrzenia w Parco dell'Etna są także jaskinie powstałe pod wpływem działania lawy, których w okolicach wulkanu Etna jest ponad 200. Jeśli chodzi o florę, w Parku Regionalnym Etna jest ponad 400 gatunków roślin, wliczając w to 35 endemicznych gatunków, występujących tylko na Sycylii lub we Włoszech.

Wycieczki na Etnę

Na wysokość wulkanu Etna wynoszącą około 2500 m można się dostać dzięki kursującym kolejkom liniowym. Żeby dostać się jeszcze wyżej, należy się przesiąść do specjalnego samochodu terenowego lub... wybrać spacer po wulkanie Etna. Po Etnie warto chodzić z przewodnikiem wulkanologiem, który może nas zaprowadzić niemal na szczyt wulkanu.

Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 3h, jazda autem: 26 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Kraj
Region
Orientacyjna odległość

2600 km

da9trqt
da9trqt