Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
hanower
05-10-2011 14:23

Niedźwiedź polarny za murem pruskim

Jesień w pełni, warto skorzystać z ostatnich ciepłych dni i wybrać się na krótki urlop do sąsiadów. Proponujemy Dolną Saksonię, północno-zachodni land niemiecki, bogaty w zabytki i cuda techniki, z szeroką ofertą rozrywki dla dorosłych i dzieci.

Niedźwiedź polarny za murem pruskimŹródło: uploaded on Flickrby Langzeitbelichter under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
d2y92xc
d2y92xc

Jesień w pełni, warto skorzystać z ostatnich ciepłych dni i wybrać się na krótki urlop do sąsiadów. Proponujemy Dolną Saksonię, północno-zachodni land niemiecki, bogaty w zabytki i cuda techniki, z szeroką ofertą rozrywki dla dorosłych i dzieci.

Dolna Saksonia nie leży daleko - Warszawę od stolicy landu Hanoweru dzieli 841 km, odległość tę pokonać można pociągiem w 7,5 godziny. Proponujemy ‘rodzinną’ trasę przez Dolną Saksonię, w której znajdzie coś dla siebie i dorosły i dziecko.

Przygodę rozpoczynamy w stolicy landu Hanowerze. Dzięki projektowi EXPO „Zoo przyszłości” zoo w Hanowerze od dziesięciu lat przechodzi prawdziwą rewolucję i należy do najciekawszych w Niemczech (1,6 mln zwiedzających rocznie, 2000 zwierząt). Zwierzęta w hanowerskim zoo żyją w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych, zrezygnowano z klasycznych klatek, wysokich ogrodzeń i krat. Zoo podzielone jest na siedem części, z których każda reprezentuje określony region świata. Zwiedzający mogą oglądać zwierzęta poruszając się łódką po afrykańskiej rzece Zambezi, znaleźć się w hinduskim pałacu w środku dżungli, na górze goryli, na australijskiej pustyni i w buszu, w tradycyjnym dolnosaksońskim gospodarstwie Meyerów oraz – od niedawna - w liczącej ponad 22 000 m2 kanadyjskiej strefie Yukon Bay z wyjątkowym pejzażem płynącej rzeki i niedźwiedziami polarnymi.

Po wyjściu z zoo koniecznie zwiedzamy jeszcze przepiękne barokowe ogrody królewskie w Hanowerze (to punkt obowiązkowy dla każdego turysty odwiedzającego stolicę landu), a następnie ruszamy na północ landu. Po drodze warto jednak zrobić przystanek w regionie Pustaci Luneburskiej. Ten płaski porośnięty przez gęste lasy obszar pomiędzy Hamburgiem i Hanowerem stanowi jeden z piękniejszych parków narodowych w północnych Niemczech. Oferta rekreacyjna w tym regionie jest wyjątkowo bogata, a zagęszczenie parków rozrywki – największe w Europie. W słynnym parku rozrywki Heide-Park można przejechać się najdłuższą kolejką górską w Europie, w safari-parku Serengeti lwy i tygrysy są dosłownie na wyciągnięcie ręki, a największy na świecie park ornitologiczny Weltvogelpark Walsrode to dom niezliczonej ilości gatunków ptaków.

d2y92xc

Kolejny przystanek robimy w miasteczku Celle. Z wielką pieczołowitością odrestaurowano tu blisko 500 zabytkowych kamieniczek z typową dla Dolnej Saksonii zabudową szachulcową. Tworzą one największy spójny kompleks domów z murem pruskim w Europie.

Mijając torfowiska i wrzosowiska Pustaci Luneburskiej docieramy nad Morze Północne, do portowego miasta Bremerhaven. Tamtejszy Domu Klimatu (Klimahaus® Bremerhaven 8° Ost), otwarty w 2009 roku, to nowoczesny ośrodek o edukacyjno-przygodowym charakterze, w całości poświęcony zagadnieniom klimatu. W Domu Klimatu zwiedzający podróżują dookoła świata po 8 stopniu długości geograficznej wschodniej, na którym leży Bremerhaven. Na gości czekają instalacje przestrzenne, multimedialne i interaktywne eksponaty, które pozwalają samodzielnie przeprowadzić eksperymenty – wywołać mini-burze czy wybuch wulkanu. W czasie podróży przez trzy oddzielne części Domu Klimatu zwiedzający na własnej skórze odczują klimat panujący w różnych zakątkach Ziemi – doświadczą upału Sahary, wilgoci tropików i arktycznych mrozów; dowiedzą się też, jak ludzie dostosowali się do trudnych warunków klimatycznych.

Po wyjściu z Domu Klimatu zapewne docenimy umiarkowany klimat, w jakim przyszło nam żyć. Można się nim cieszyć spacerując nad morzem. Wzdłuż całego dolnosaksońskiego wybrzeża Morza Północnego rozciąga się park narodowy „Morze wattowe”, chroniący niepowtarzalny ekosystem płytkiego morza. Warto podczas odpływu spojrzeć na bezkresną połać wattu i spróbować lokalnych specjałów z odsłoniętego dna morskiego.

Posileni kierujemy się powoli z powrotem na południe. 30 km za Hanowerem proponujemy zatrzymać się w Hildesheim – grodzie obronnym Karola Wielkiego. Tutejsza katedra i wczesnoromański kościół św. Michała znajdują się na liście zabytków UNESCO i stanowią mistrzowskie dzieła sakralnej sztuki budowlanej.

d2y92xc

Wyprawę do Dolnej Saksonii kończymy na wschód od Hanoweru, w Wolfsburgu. Przy zakładach Volkswagena w tym mieście powstał ogromny, ponad 25 hektarowy park rozrywki AUTOSTADT Wolfsburg. W parku zwiedzić można fabrykę VW, zobaczyć zabytkowe auta w najczęściej odwiedzanym na świecie muzeum samochodów, a dzieci zdobyć mogą dziecięce prawo jazdy.

Aby dokładniej zwiedzić słynne średniowieczne starówki, pełne przepychu renesansowe ratusze i perełki sztuki romańskiej, a dodatkowo poczuć klimat hanzeatyckiego miasteczka, trzeba byłoby spędzić w Dolnej Saksonii całe wakacje. Kto już planuje przyszłoroczny urlop może pokusić się o wyjątkowo odprężającą formułę zwiedzania – Dolna Saksonia oferuje 13.000 km ścieżek rowerowych i ciekawe trasy tematyczne: szlakiem postaci z bajek braci Grimm, szlakiem młynów, Niemiecka Trasa Torfowa, trasa szparagowa i wiele innych…

d2y92xc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y92xc